Awards

Abilene, TX – KTXS/KTXE

2018 Texas AP Awards

1st
  • Photojournalism-Individual: Nick Bradshaw
  • Sportscast: Evan Nemec
  • Digital: “KTXS.com” – Doug Myers, Jamie Burch
  • Spot Story-Individual: “Right Before Our Eyes” – Will Jensen, Nick Bradshaw

Albany, NY – WRGB

2019 National Murrow Awards

  • Continuing Coverage: CBS6: Schoharie Limo Crash – WRGB Staff

2019 New York Associated Press Awards

1st 

  • Newscast: CBS6 News at 6:00 PM – WRGB Staff 
  • Enterprise Reporting: “Undiscovered for 5 Weeks” – Liz Bishop, Reporter 
  • Best Reporter/Anchor: Greg Floyd 
  • Public Service: “You Paid for It” – Greg Floyd 

2019 Edward R. Murrow Regional Awards

1st

  • Breaking News Coverage: CBS6: Schoharie Limo Crash – WRGB Staff 
  • Continuing Coverage: CBS6: Schoharie Limo Crash – WRGB Staff  

2019 NATAS New York Chapter Award

  • Talent Reporter – Political: CBS6 News – Greg Floyd

2019 New York Broadcasters Association Awards

1st 
  • Outstanding Evening Newscast: “CBS6 News at 6 PM” – WRGB Staff
  • Outstanding Election Coverage: “CBS6 News: Election Day 2018” – WRGB Staff
  • Outstanding Breaking News Coverage: “CBSAlbany.com” – WRGB Staff
  • Outstanding LIVE On-Scene Reporting: “CBS6 News” – Emily DeFeciani, Reporter 
  • Outstanding Public Affairs Program/Series: “CBS6 News: You Paid for it” – Greg Floyd, Reporter 

2018 NATAS New York Chapter Award

  • Daytime Newscast: “CBS 6 News” – WRGB Staff

2018 New York Broadcasters Association Awards

1st
  • Outstanding Live On-Scene Reporting: “CBS 6 News” – Reporter: Emily DeFeciani
  • Breaking News Coverage, Social and Digital: “CBS 6 News” – WRGB Staff

2018 Edward R. Murrow Regional Awards

1st

  • Breaking News: “Cohoes Massive Fire” – WRGB Staff
  • Feature Reporting: “Journey for a Comrade” – Reporter: Torie Wells
  • New Series: ” You Paid for It” – Reporter/Photographer: Greg Floyd/Mark Zwinak

Amarillo, TX – KVII

2018 Lone Star Emmy Awards

  • Silver Circle Award – Sports: Lee Baker, Sports Anchor

Ashville, NC – WLOS/WMYA

2018 RTDNAC Awards

1st Place

  • TV News Photographer of the Year: Matthew Yates
  • Sports Reporting: “No Quit in Me” – Chris Womack, Jordan Powell
  • Entertainment: “Kalimba Man” Justin Hinton, Matthew Yates

2nd Place

  • TV News Photographer of the Year: Jordan Powell
  • Education: “Inside a Lockdown Drill” – Jennifer Emert, Derek Bryant, Bill Evans, Josh Luckadoo, Ken Corn
  • Light Feature: “You Are Such a Big Girl!” John Le, Matthew Yates
  • TV News Anchor Team of the Year – Justin Hinton & Rob Bradley
  • TV News Multimedia Journalist of the Year: Chris Womack
  • Hard News Feature: “I Will Always be With You ” – John Le & Jordan Powell

2018 Regional Emmy Awards

  • General Assignment Report – 24 Hours: “You’re a Big Girl” – John Le, Reporter & Matthew Yates, Photographer

2018 National Press Photographers Accoc. Awards

1st Place

  • Station of the Year – Medium Market: Photography Staff

2017 National Press Photographers Assoc. Awards

Finalist
  • Medium Market Station of the Year: Photography Staff
  • American College of Emergency Physicians
  • 1st Place

American College of Emergency Physicians Award

Journalism of Excellence
  • Reporter – “Mission Wait Times” – Kimberly King

2017 RTDNA Awards

1st Place
  • Feature Reporting: “Lungs for Life” – Aaron Adelson, John Kirtley
  • News Series: “Emergency: Waiting Insdies Missions’s ER” – Kimberly King

2017 NATAS Southeast Awards

Silver Circle
  • Career Achievement: Darcel Grimes
1st Place
  • Photography: Mathew Yates
  • Feature News Report – Serious Feature/Series: “Goodbye Charlie” – Larry Blunt, Adam Jukkola
  • General Assignment Report – Within 24 Hours: “Her Life Depends On It” – John Le, Kenneth Corn
  • Health/Science – News Series: Reporter/Photographer – “STAT: Long Waits Inside Mission’s ER” – Kimberly King, Andy Coates
  • Sports – News Single Story, Photography: “County Clash” – Matthew Yates, John Kirtley, Bill Evans, Adam Jukkola

Austin, TX – KEYE

2019 Texas Associated Press Awards

1st 

  • Weathercast: “Central Texas Winter Storm” – Avery Tomasco 
2nd 
  • News Anchor Team: Walt Maciborski & Hema Mullur 
  • Sports Anchor: Bob Ballou 
  • Sports Special: “CBS Austin Sports Sunday” – Bob Ballou, Jeff Barker, Ant Geronimo 

2019 Austin Alliance for Women in Media

1st 
  • Journalist of the Year: Jordan Bontke, Reporter 
  • Television Personality of the Year: Lorena Placencia, Anchor 

2018 Lone Star Emmy Awards

  • Best Evening Newscast: “Austin Bomber Caught” – Katie Kreider, Producer
  • Societal Concerns: “Untraceable” – Walt Maciborski, Brian Bell
  • Arts/Entertainment: “Austin After Hours” – Taylor Ellison, Anne Nicholson, Budro Partida, Amy Villarreal

2018 Texas AP Broadcasters Awards

1st
  • Weathercast: “Tracking Harvey” – Chikage Windler, Anchor
  • Deadline Editing, General News: “Living Small” – Bettie Cross, Brian Bell
2nd
  • Daytime Newscast: “Lawmakers Ambushed” – Katie Kreider, Producer
  • News Anchor or Anchor Team: Chris Saldana
  • Deadline Editing, General News: “Organized Chaos” – Melanie Torre, Brian Bell
  • Spot Story – Individual: “That’s What Neighbors Are For” – Courtney Schoenemann, German Cortez
  • Commentary – Editorial: “What Ballou Me Away” – Bob Ballou, Anchor
  • Sports Story: “Copeland Strong” – Bob Ballou, Anthony Geronimo
  • Reporter: “There’s No Such Thing As Too Much Natural Sound” – Bettie Cross, Reporter

Bakersfield, CA – KBAK/KBFX

2019 Regional Emmy Awards

  • Best Newscast: Eyewitness News at 10 – KBAK Staff 

2019 Radio & Television News Association of Southern California 

1st Place
  • Best Investigative Reporting: “CSUB’s Fake Textbook” – Kyle Harvey 
  • Best Serious Feature Reporting: “Unclaimed Bodies” – Jeff Platt 
  • Best Government & Political Reporting: “Gaming the System: Blank Budget” – Jeff Platt 
  • Best Medical & Science Reporting: “The Sinking Valley: How Much it could Cost You” – Kyle Harvey 

Baltimore, MD – WBFF

2019 National Headliner Award

1st Place

  • Feature, Sports or Human Interest Story: “Stains on the Sidewalk” – Jed Gamber & Paul Gessler

2018 Chesapeake AP Broadcasters Association Awards

1st Place

  • Best in Show: “WBFF Fox45” – Paul Gessler
  • Outstanding News Series: “Fox45 News at Ten” – Project Baltimore
  • Outstanding Photography: “WBFF Fox45” – Ruth Morton, Photographer
  • Outstanding Enterprise Reporting: “WBFF Fox45” – Joy Lepola, Investigative Reporter
  • Best Meteorologist: “WBFF Fox45” – Jonathan Myers, Meteorologist
  • Best Video Journalist/One Man Band: “WBFF Fox45” – Paul Gessler, MMJ

Beaumont, TX – KFDM

2019 Southeast Texas Press Club 

  • Best Newscast: “Hurricane Harvey: Flood of Devastation”

2018 Lonestar Emmy Awards

  • Evening Newscast: “Tropical Storm Harvey: Flood of Devastation” – Scott Lawrence, News Director

Birmingham, AL – WBMA

2019 Regional Emmy Awards 

1st Place

  • Weather Newscast: WBMA Staff 

2019 Regional Murrow Awards 

1st Place

  • Social Media: WBMA Staff 
  • Multimedia: WBMA Staff 

2019 Alabama Broadcaster Association Awards

1st Place

  • Best Breaking News: “Galleria Mall Shooting” 
  • Best Weather Anchor: James Spann

2018 Alabama Broadcaster Association Awards

1st Place
  • Best Website TV

Boise, ID – KBOI

2019 Idaho Press Club Awards

1st 
  • Crime and Courts Reporting: CBS 2 News – Alexis Goree, Reporter & Chase Duckworth, Photographer 
  •  Consumer Reporting: CBS 2 News – Brent Hunsaker, Reporter & Clyn Richards, Photographer 
2nd 
  • Best TV Graphics: CBS 2 News – Haley Kramer 
  • Food Photography: IdahoNews.com – Kristen McPeek
  • Video Essay TV: CBS 2 News – Lauren Clark
  • Website General Excellence: IdahoNews.com – KBOI Staff 
  • Crime & Courts Reporting: CBS 2 News – Abigail Taylor, Reporter
  • Education Reporting: CBS 2 News – Lauren Clark, Reporter 
  • General News Report: CBS 2 News – Abigail Taylore, Reporter & Nick Ridgeway, Photographer
  • Serious Feature: CBS 2 News – Roland Steadham, Reporter 
  • Best Morning Feature: CBS 2 News This Morning – KBOI Morning Staff
3rd
  • Best Online Only Video Program Feature: IdahoNews.com – Jerry Manter, Photographer 
  • Best Online Only Program News Story: IdahoNews.com – Axel Quartarone, Photographer 
  • Weathercast: CBS 2 News – Sarah Jacobsen & Nick Ridgeway 
  • Spot News Report: CBS 2 News – Alexis Goree, Reporter & Chase Duckworth, Photographer 
  • Public Affairs Program: CBS 2 News – KBOI Staff 
  • Television Writing: CBS 2 News – Lauren Clark, Reporter 

Bristol, VA – WCYB

2019 Association Press Tennessee Awards

1st Place

  • Best TV Sportscaster: Heather Williams, Sports Anchor
2nd Place
  • Best TV News Anchor: News 5 at 6 PM/10 PM/11 PM – Paul Johnson, News Anchor 
  •  Best TV Spot News Coverage: “St. Paul Truck Crash & Rescue” – WCYB News Staff
  • Best TV Sports Feature: “Still Sterling” – Heather Williams, Sports Anchor 

2019 Association Press of the Virginias Awards

1st Place

  • Best Spot/Breaking News: News 5 at 10/11 PM & Facebook – WCYB staff  
  • Best News Anchor: News 5 at 6/10/11 PM – Paul Johnson, Anchor 

2nd Place

  • Best News Reporting: “Bristol Casino Proposal” – Paul Johnson, Reporter & Keith Roberts, Photographer 

2018 Tennessee Association Press Awards

1st Place
  • Best TV Evening Newscast: WCYB News Staff
  • Best TV News Anchor: Paul Johnson
2nd Place
  • Spot News Coverage: WCYB News Staff
  • Best Long Light Feature: “Dale Earnhardt, Jr. Profile” – Reporter, Paul Johnson

2018 Association Press of the Virginias Awards

1st Place

  • Outstanding News Operation of Virginias: “Overall News Content/Coverage” – WCYB News Staff (Keith Weiss, ND)

2nd Place

  • Best Newscast: “Eastman Chemical Explosion” –  Joey Barker, 5pm News Producer
  • Producer: “It’s Bristol, Baby!” Race Special” – Heather Williams, Show EP
  • Sports Feature:  “12-Year-Old Race Car Champion” – Heather Williams, Reporter

Cedar Rapids – KFXA/KGAN

2019 Iowa Broadcast News Association

2nd Place

  • Large Market: Farm and Agribusiness: “Food Surplus Affects Farmer” – Eva Anderson, Matt Larsen, Jason Meyer
  • Large Market: Best Use of Online Media – Nick Stewart & Terry Swails 
  • Large Market: Best Sportscast – Zach Hanley 
  • Large Market: Sports Coverage: “A Game to Remember” – Zach Hanley 

2018 Midwest Emmy Award

1st Place

  • Breaking News: ” FOX 28 News at 9″ – Becky Lutgen Gardner, News Director and Nick Weig, Producer
  • Weather-Program/Special: “CBS 2 News at 10”  – Becky Lutgen Gardner, News Director, Nick Stewart, Editor/Producer, Terry Swails, Meteorologist, Jason Meyer, Photojournalist, Scott Zimdar, Researcher

2018 Iowa Broadcast News Association

1st Place

  • Best Sportscast: “CBS 2 News at 6” – Zach Hanley, Sports Director

3rd Place

  • Spot News Coverage: “FOX 28 News at 9” – Nick Weig, Producer

Champaign, IL – WCCU

2019 Illinois Associated Press Awards

2nd Place
  • Best Newscast: Angelique Kaczynski

Champaign, IL – WICD

2014 Illinois AP Awards

2nd Place – Best Sports Report
  • Josh Getzoff
2nd Place – Best Light Feature
  • Jenese Harris
  • Brian Singer

Charleston Huntington, WV – WCHS/WVAH

2019 WV Broadcasters Association Award

1st Place

  • Breaking News: “Justice for Aliayah” – Leslie Griffith, Reporter 
  • Best Investigative News Story or Series: “WV Supreme Court Investigation” – Kennie Bass, Reporter 
  • Best Anchor: Kallie Moore 
  • Best PM Newscast: 6 PM News – Latasha Saunders, Producer 
  • Best Serious Feature: “Justice for Aliayah” – Leslie Griffith, Reporter 
  • WV Station of the Year: WCHS 

2019 Regional Edward R. Murrow Award

1st Place

  • Investigative Reporting: “WV Supreme Court Investigation” – Kennie Bass, Reporter & Larry Clark, Photographer 

2019 Associated Press Viginias Award

1st Place

  • Outstanding News Operation, Large Market: WCHS Staff 
  • Lifetime News Achievement: Brad Rice, Photojournalist 
  • Mountain State Heritage: “Traveling West Virginia” – Brad Rice, Photojournalist 
  • Best Documentary OR In-Depth Report: “A Family’s Search for Closure” – Kennie Bass, Reporter & Larry Clark, Photographer  

2nd Place

  • Best MMJ: Kalea Gunderson, MMJ
  • Continuing Coverage: “Justice for Aliayah” Leslie Griffith, Reporter & Matt Durrett, Photographer

2018 Regional Edward R. Murrow Award

1st Place

  • Investigative Series: “WV Supreme Court Spending” – Kennie Bass & Larry Clark

2018 WV Broadcasters Association Award

1st Place

  • TV Station of the Year – Staff
  • Best Investigative News Story or Series: “Supreme Court Spending Uncovered” – Kennie Bass
  • Best Weather Event Coverage: “If It Happens Again” – Leslie Rubin
  • Best Photojournalist – Kalea Gunderson

2018 Associated Press Viginias Award

1st Place

  • Best Documentary or In Depth Report: “Human Trafficking” – Jessi Starkey
  • Best Feature Photography: “Traveling WV” – Brad Rice

2nd Place

  • Continuing News Coverage: “Todd Boyes Escape” – Leslie Rubin
  • Outstanding News Operation – Staff

Charleston, SC – WCIV

2018 South Carolina Broadcasters Association

  • TV Broadcast News – Spot News: “Northwoods Mall Shooting” – Dean Stephens, Bill Burr, Alex Heaton
  • TV Photographer of the Year: Jason Tighe, Photojournalist
  • Best Sports Special – TV: “25 Years of Stingray’s Hockey” – Dean Stephens, Scott Eisberg, Daren Stoltzfus
  • Local TV Programming: “Sofa Superstore: Ten Years Later” – Jacquie Vargas, Dan Michener, Alex Heaton

2018 National Sports Media Association

  • South Carolina Sportscaster of the Year Award: “Sports 4 on ABC News 4” – Sports Director, Scott Eisberg

2017 NATAS Southeast Awards

  • Director: Amanda Whitby

2016 SC Autism Society Awards

  • Reporter of the Year: Lara Rolo

2016 Associated Press Awards

  • Best Newscast

2016 RTDNA of the Carolinas Awards

1st Place
  • Hard Feature, Consumer / Economic: “Blue Light”, Stacy Jacobson, Dave MacQueen
  • Photography: “Ruffled Feathers”, Dave MacQueen
  • Special Report: “Emanuel Ame: Year of Healing”, Alex Caban, Dave MacQueen, Dan Michener, Victoria Hansen, Dean Stephens
  • Sport Special: “The Mckissick Legacy”, Scott Eisberg, Daren Stoltfus, Dean Stephens
  • Spot News:  ” A Public Plea”, Rob Mallia, Dan Michener, Victoria Hansen
  • TV News Producer of the Year: Drew Tripp
  • TV News Sportscaster of the Year: Daren Stoltzfus
2nd Place
  • TV News Reporter of the Year: Stacy Jacobson 
  • TV News Photography of the Year: Jason Tighe
  • Light Feature: ” A Success Story”, Dean Stephens, Dave MacQueen
  • Photography: “Nature to Nurture”, Tony Tassarotti

Chattanooga, TN – WTVC

2018 Tennessee AP Awards

1st Place

  • Best TV News Anchor: “NewsChannel 9 & Fox Chattanooga – Josh Roe 
  • Best TV Weather Anchor: NewsChannel 9 & Fox Chattanooga – David Glenn 
  • Best TV Reporter: NewChannel 9 & Fox Chattanooga – Aaron Farrar 
  • Best Enterprise Reporting: NewsChannel 9 Live at 6 – Allison Levine & Blaine Headrick 
  • Best Videography: NewsChannel 9 Live at 6 – Dakota Casteel, Brent McDonald & Brittany Martin 
  • Best Long Serious Story: NewsChannel 9 The N That – Bill Race 
  • Best Short Serious Story: NewsChannel 9 Live at 11 – Taylor Stewart & Webb Wright
  • Best Short Light Feature: NewsChannel 9 Live at 6 – Kim Chapman, Blaine Headrick & Brent McDonald

2nd Place

  • Best Weather Coverage: Newschannel 9 & Fox Chattanooga
  • Best Evening Newscast: Newschannel 9 Live at 6 – Shannen Sharpe 
  • Best Investigative Reporting: NewsChannel 9 Live at 6 – Taylor Stewart & Dakota Casteel
  • Best Short Light Feature: News Channel 9 Live at 6 – Aaron Farrer & Sam Blevins
  • Best Videographer: NewsChannel 9 & Fox Chattanooga – Dakota Casteel 

2018 Tennessee AP Awards

1st Place

  • Weather Anchor: David Glenn
  • Spot News: “NewsChannel 9” – WTVC Team
  • Reporter: James Torrez
  • Investigative: Katherine Marchand
  • Sportscaster: John Madewell
  • Sports Feature: “NewsChannel 9” – Sports Anchor, Dave Staley
  • Videography: Photographers, Blaine Headrick & Brent McDonald
  • Videographer: Photographer, Webb Wright

2nd Place

  • Enterprise: Reporter, Katherine Marchand and Photographer, Adam Watts
  • Editing: Photographer, Morgan Hiu
  • Videography: Photographer, Blaine Headrick
  • Short Light Feature: Reporter, Jessica Harthorn and Photographer, Heath Mosier
  • Short Serious Story: Reporter, Stephnie Santostasi and Photographer, Blaine Headrick
  • News anchor: Jessica Harthorn

Cincinnati, OH – WKRC

2019 Regional Emmy Awards

1st

  • Crime Reporting: “Selling Criminal Weapons” – Duane Pohlman and Eric Frisbee
  • Politics/Government Reporting: “Ohio’s Marijuana Mess” – Duane Pohlman
  • Promotion: “The Weather Authority” – Tim Fair

2019 Society of Professional Journalists Awards

1st

  • Best Reporter: “Local 12 News” – Duane Pohlman 
  • Best Enterprise Reporting: “Local 12 News” – Duane Pohlman 
  • Best Environmental Reporting: “Local 12 News” – Duane Pohlman 
  • Best Criminal Justice Reporting: “Local 12 News” – Duane Pohlman 
  • Best Consumer Reporting: “Local 12 News” – Duane Pohlman 
2nd
  • Best Photographer: “Local 12 News” – Eric Frisbee 

2019 Ohio Associated Press

1st

  • Best Reporter in a Large Market: Duane Pohlman

2019 National Headliner Award

3rd
  • Environmental Reporting: “Fernald: Radioactive Reality” – Duane Pohlman, Eric Frisbee

Columbia, SC – WACH

2016 RTDNAC Award

1st Place
  • Best Light Feature –  Destiny Chance, Ryan Burgee

Columbus, OH – WSYX/WTTE

2019 Ohio Valley EMMY Awards

  • Continuing Coverage: “A Survivor’s Tale Amid Safety Campaign” – Tara Morgan, Justin DePrekel, & Matthew Spurrier
  • Team Coverage: “Explosion Rocks Columbus”
  • Feature News Report – Serious Feature: “Catering to Recovery” – Mike McCarthy
  • Investigative Report- Single Story: “Heartbreak on the Highway” – Tara Morgan & Jeff Hogan
  • Societal Concerns – News Series “Human Horror Story” – Stacia Naquin & Jeff Hogan
  • Anchor – Weather: Marshall McPeek
  • Program Host/Moderator/Narrator: “Good Day Columbus” – Cameron Fontana
  • Technical Achievement: “Good Day Columbus” –  Cameron Fontana

2018 Regional EMMY Awards

  • Continuing Coverage: “Coroner Controversy: What Really Killed Debbie Meadows?” -Terri Sullivan, Aaron Nestor
  • Feature News Report – Light Feature: “The Avalon Theatre” – Mike McCarthy
  • Feature News Report – Serious Feature: “A New Investment” – Mike McCarthy
  • Technology – News: “Eye In The Sky” – Kurt Ludlow, Ben Frecker, Drew Jones
  • Special Achievement – News Excellence: ABC6/FOX28 – Jamie Innis Justice
  • Reporter – Features/Human Interest: Feature Storytelling – Mike McCarthy
  • Writer – New: “Story Time with Mike” – Mike McCarthy
  • Technical Achievement: “Augmented Reality Weather Forecasts: Andrew Buck Michael, G. Edwin Wilson, Ben Kehoe
  • Set Design: WSYX ABC6 – Devlin Design Group, Kartik Dakshinamoorthy, Diane Fiolek, Laurel Lawrence, Hannes Kling

2017 Ohio AP Media Editors Awards

General Excellence

  • WSYX ABC 6 News

1st Place

  • Best Producer: “5PM Newscast” – Jeremy Edwards
  • Best Anchor Weather: Bill Kelly
  • Best Feature Reporting: Mike McCarthy
  • Best Broadcast Writing, Anchor Reporter: Adam Slinger
  • Best Reporter: Brooks Jarosz
  • Best Use of Photography: Mike McCarthy
  • Best Coverage of Scheduled Event: Brooks Jarosz
  • Best Continuing Coverage: Tom Sussi, Matt Spurrier
  • Best Newscast: Station
2nd Place
  • Best Feature Reporting: Kurt Ludlow,  Drew Jones
  • Best Broadcast Writing: Bhaskar Nair & Anthony Baldwin
  • Best Reporter: Adam Slinger
  • Best Sportscast: “Pre-Game Show” – Clay Hall
  • Best Sports Feature: “Clay Hall,  Mike Jones
  • Best Documentary/Series: Brooks Jarosz, Ben Frecker
  • Best Newscast: Station
  • Best Weathercast: “Weather on the Go” – Station

2016 Ohio AP Media Editors Awards

General Excellence
  • WSYX ABC 6 News
1st Place
  • Best Producer: Jeremy Edwards
  • Best Anchor: Bob Kendrick
  • Best Coverage of a Scheduled Event: “Commissioners’ Power Struggle” — Brooks Jarosz, Ben Frecker
  • Best Investigative Reporting:  “Hanging Hazard” — Brooks Jarosz, Drew Jones
  • Best Newscast: “Good Day Columbus Weekend” — Staff
  • Best Weathercast: Bill Kelly
  • Best Digital Presence: WSYX ABC 6 News
2nd Place
  • Best Feature Reporting: “Forgotten Photos” — Adam Slinger, Justin DePrekel
  • Best Broadcast Writing: Adam Slinger
  • Best Photographer: Justin DePrekel
  • Best Continuing Coverage: “Hooked on Heroin” — Tara Morgan, Justin DePrekel
  • Best Investigative Reporting: “Panhandling Phonies” — Tom Sussi, Matt Spurrier

2016 Regional EMMY Awards

  • Spot News: “Hell on South Harris” – Mike McCarthy, Edwin Wilson
  • General Assignment Report : “No Time Limit – Devon’s Determination – Mike McCarthy, Ryan Bradford
  • Feature News Report: Single Story  “Time to Help” – Mike McCarthy
  • Business/Consumer: “Shady Electricians” – Tom Sussi, Matthew Spurrier, Drew Jones
  • Interview/Discussion Program: “Marijuana Town Hall” – Liz Lane, Chrisopher Caridas, Bob Kendrick
  • Promotion: News, Single Spot/Campaign/Image: “Always in the Game” – Mike Hansen, Doug Curran
  • Promotion: News, Single Spot/Campaign/Image: “ABC 6 Investigators” – Ryan Bradford Special Achievement:
  • Overall Excellence – WSYX/WTTE – Tony D’Angelo
  • Special Achievement: Community Service: Jamie Justice
  • Anchor/Weather: Bill Kelly
  • Reporter: “Morning Mayhem & More” – Mike McCarthy
  • Writer – “Story time with Mike” – Mike McCarthy

2016 Ohio Associated Press Awards

1st Place
  • General Excellence  – WSYX/WTTE
  • Best Breaking News Coverage – “Breaking News Bus Accident”
  • Extraordinary Coverage of a scheduled event – “Medical Marijuana Town Hall”
  • Broadcast Writing – Mike McCarthy
  • Feature Reporter – Mike McCarthy
  • Best Anchor – Bill Kelly
  • Best Series: “Brice Police” – Tom Sussi
  • Best Enterprise Reporting – “Firefighters Battling Cancer” – Brooks Jarosz
  • Best Weather Operation – WSYX
2nd Place
  • Best Reporter – Mike McCarthy
  • Best Enterprise Reporting: “Carbon Monoxide Dangers” – Adam Aaro
  • Waste Watch Series – Brooks Jarosz
  • Best Investigating Reporting: “Cop Cruiser Crashes” – Brooks Jarosz
  • Outstanding Sports Operation – WSYX
  • Best Continuing Coverage – Hooked on Heroin – WSYX

      Cranston, RI – WJAR

      2019 Edward R. Murrow Award

      • Excellence in Social Media: Digital Team

      2018 Regional Emmy Award

      • Outstanding Newscast – Evening Small Markets: “NBC 10 News at 5” Bryan Monaghan, Producer, Scott Isaacs, News Director

      2018 Edward R. Murrow Award

      • Investigative Reporting: “North Providence Cancer Cluster” – Katie Davis
      • Best Newscast: “NBC 10 News at 6” – Meghan Kayata, Producer, Suzanne Nadeau-Beever, Executive Producer

      Dayton – WKEF/WRGT

      2019 Cleveland Press Club

      1st Place

      • Sports Reporting or Commentary: “A Surprise Touchdown” – Reggie Wilson & Todd Meadows

      2019 Ohio Associated Press Media Editors

      1st Place

      • Best Documentary or Series
      • Breaking News: “Mobile Phone Store Robbery”

      2019 Society of Professional Journalists Awards 

      1st Place
      • Best Newscast: “OH Tornado Outbreak” 
      • Best Sports Reporting: “Reggie Wilson Sports Storytelling Compilation”
      2nd Place 
      • Best Documentary: “Solving the Miami Valley’s Food Desert Crisis” 

      EL Paso, TX – KFOX/KDBC

      2019 Texas AP Broadcast Award

      1st Place

      • Photojournalism (Station): KFOX Staff 
      • General Assignment: “On the Fronlines” – Genevieve Curtis, Report 

      2nd Place

      • Feature (Serious): “Deported Veterans” – Adriana Candelaria, Reporter & Rudy Reyes, Photographer
      • Newscast: 5PM Newscast – Sergio Delgado, Producer 

      2018 Texas AP Broadcast Award

      1st Place

      • General Assignment: “Deadly Canal” – Kezhal Dashti, Lonnie Valencia
      • Feature (Serious): “Hiding in Plain Sight” – Patricia Maese , Oscar Almaraz

      2nd Place

      • Feature (Light): “Boyd Sanatorium” – Samantha Lewis, Lonnie Valencia
      • Feature (Serious): “Skyjacked” – Erika Castillo, Oscar Almaraz
      • Series: “Becoming the Badge” – Genevieve Curtis, Juan Cazares

      Eugene, OR – KMTR

      2016 EMMY Awards

      Best Evening Newscast: 1st place KMTR
      • “Umpqua Community College shooting back on October 1st”  –  KMTR Staff

      2016 Regional EMMY Awards

      Live Breaking News Coverage: 1st place
      • “Roseburg Shooting”  –  KMTR Evening Staff
       Evening News: 1st place
      • “UCC Shooting”  –  Stephanie Domurat, John Franchi, Samantha Saldivar, Travis Teich, Anthony Kustura, Kelly Andersen, Angelica Carrillo, Seena Sleem, Kris Nation, and Larry Johnson

      Flint, MI – WEYI

      2019 Regional Emmy Awards 

      • Historical-Cultural News Feature: “Remembering the Holocaust” – Stephanie Parkinson, Reporter 

      2019 Michigan Associated Press Awards 

       1st Place

      • Sports Coverage: “Racing Into the Weekend” – Jeanna Trotman, Sports Director 
      • Sportscast: “FOX66 News at 10PM” – Jonathan Deutsch, Sports Anchor 
      2nd Place 
      • Investigative Reporting: “The Price of Justice” –  Joel Feick, Reporter & Sarah White, Photographer
      • Digital Presence: nbc25news.com/wsmh.com – Dave Bondy, Digital Content Manager

      2019 Michigan Association of Broadcasters Awards

       1st Place

      • Sports: “The 19th Hole” – WEYI Staff 
      Merit 
      • Special Interest Programming: “A Classy Brassy Christmas & More” – WEYI Staff 

      2018 Michigan AP Media Editors

      • Reporter/Anchor: “FOX66 News at 10PM” – Bill Harris, Anchor
      • Enterprise Reporting: “DWLS: A Road More Traveled” – Bill Harris, Reporter, Ben La Londe, Photographer/Editor
      • Digital Presence: “nbc25news.com” – Staff

      2018 Michigan Association of Broadcasters Awards

      • Anchor: “FOX66 News at 10PM” – Bill Harris, Anchor  

      2018 Regional Emmy Awards

      • Director – Newscast: “NBC25-FOX66 Newscasts” – Robin Chan
      • Audio: “A Classy Brassy Christmas & More” – Christopher Harris
      • Environmental Reporting: ” Michigan’s Most Unwanted” – Miranda Parnell, Reporter, Tom Metevia, Photographer/Editor  

      2018 Regional Edward R.Murrow Award

      • Breaking News Coverage: “NBC25-FOX66 Newscasts – WEYI Staff
      • News Series: “Help, Hope & Redemption” – WEYI Staff

        Florence/Myrtle Beach, SC – WPDE

        2019 South Carolina Broadcasters Association

        • Best Weathercaster: “Ed Piotrowski” – Ed Piotrowski
        • Best Convergence Coverage: “Hurricane Florence”
        • Best Use of Digital Platforms: “Compilation” – Elizabeth Thomas, Briana Rivas, & Heather Gale

        2019 Regional Murrow Awards

        1st Place

        • Excellence in Social Media: WPDE.com – Heather Gale & Briana Rivas

        2019 Associated Press Awards

        1st Place

        • General Assignment: “Student March on Washington” – Kara Duffy, Reporter
        • Editor: Wally Lurz 
        • Television Newscast: Evening/Night: “Parkland Strong” – WPEC Staff 

        2nd Place

        • Feature: Light News: “Climbing Gators” – Maxine Bentzel, Reporter & Wally Lurz, Editor  
        • General Assignment: “Passionate Chorus” – Maxine Bentzel, Reporter & Wally Lurz, Editor 
        • Breaking News: “Shooting at Stoneman Douglas” – WPEC Staff 
        • Continuing Coverage: “Battle at the Boarder” – Maria Tomasch, EP & Wally Lurz Editor 
        • Series/Franchise Reporting: “Impact Puerto Rico” Maria Tomasch, EP, Yaremi Farinas, Reporter & Chris Hinson, Photographer
        • Overall Station of the Year: Mike Pumo, General Manager 

        2019 South Carolina Broadcasters Awards

        • Honorary Life Member: Ed Piotrowski 

        2019 Myrtle Beach Area Chamber of Commerce

        • Citizen of the Year: Ed Piotrowski

        2018 RTDNAC Awards

        1st Place

        • Anchor Team of the Year: Summer Dashe & Trey Paul
        • Weathercaster of the Year: Ed Piotrowshi
        • News Director of the Year: Victoria Spechko
        • News Special: “Hurricane Matthew: One Year Later” – Victoria Spechko, Michael Hutchinson, Shawn Seagroves, Heather Gale
        • General News: “Domino Effect” – Summer Dashe
        2nd Place
        • Entertainment: “Songwriters: CCMF” – Nick Papantonis
        • Political: “Surfside Council Chaos” – Nick Papantonis
        • Light Feature: “Adaptive Golfer” – Amanda Kinseth, Bill Mannix, Keith Von De Bur
        • Use of Social Media: “Town Hall” – Victoria Spechko, Gina Vasselli, Briana Rivas, Heather Gale

        2018 South Carolina AP Award

        2nd Place
        • Evening Newscast: “5 PM 8/24/18” – Victoria Spechko, Emily Trampf, Michael Hutchinson


          Gainesville – WGFL

          2019 Florida Associated Press Awards 

          1st Place
          • Light News Feature: “CBS News 4 at 6” – Josslyn Howard, MMJ 
          • Sports Feature: “First Hits” – Megan Plain, Sports MMJ

          Grand Island, NE – KFXL

          2016 Associated Press Awards

          1st place
          • Newscast:  “KFXL Nightly”- Jake Taylor, Kent Boughton, Production Staff

          Green Bay, WI – WLUK

          2019 Wisconsin Broadcasters Association Awards

          2nd place

          • Social & Digital Use of Medium: “Blizzard Evelyn on Twitter” – WLUK Staff 
          • Social & Digital Personality: “Compilation Twitter” – Josh Moser, Sports Director
          • Social & Digital – Best Live Streaming: “Fox 11 Storm Chaser Blizzard Evelyn” – Phil DeCastro & Don Steffens 
          • Best Commercial: “WITT Golden Ticket” – Marketing Department 
          • Best News Promotional Announcement: “Fox 11 Investigates Kewaunee Water” – Marketing Department & News

          2019 Wisconsin Technical Collete System 

          • District Boards Awards: “Pilot Shortage” – Mark Leland 

          2018 Edward R. Murrow Award

          • Excellence in Social Media: WLUK Staff

          2018 Wisconsin Broadcasters Association Awards

          1st place

          • Hard News/Investigative: “Combating Drugs in Prison” – Mark Leland
          • Best Morning Newscast: “Good Day Wisconsin-Feb 25, 2017” – WLUK Staff

          2nd Place

          • Best Use of User-Generated Content: NWS Uses FOX 11 Viewer Vid to Confirm Tornado” – WLUK Staff
          • Best Specialty Programming: “Retirement Ready Town Hall” – Producer, Bill Kiefer & Reporter Mark Leland

          3rd Place

          • Best Weathercast: Patrick Powell
          • Best Hard News/Investigative: “Rats in Green Bay” – Robert Hornacek
          • Best Continuing Coverage: “Wisconsin Budget” – WLUK Staff
          • Best Significant Community Impact: “FOX 11 Winter Weather Special” – WLUK Staff
          • Best Editorial/Commentary: “Police Week” – Jay Zollar
          • Best Use of Social Media: WLUK Staff

          Harlingen, TX – KGBT

          2016 National Association of Hispanic Journalists Award

          • Hard News Reporting: “Rio Grande Valley “- Tiffany Huertas


          2015 Regional Edward R. Murrow Award

          • Hard News Reporting: “Undocumented Immigrants Surge from Central America”- Ashly Custer

          2015 Texas AP Awards

          1st Place
          • Spot Story Individual Category: “Man Armed with Assault Rifle Barricaded Inside Brownsville Home” – Daisy Martinez

          2015 Readers Choice Award for the Valley Morning Star

          • Best TV Personality – Marcy Martinez

          2015 Readers Choice Award for the Brownsville Herald and The Monitor

          • Best TV Personality – Marcy Martinez

          Harrisburg, PA – WHP

          2019 Associated Press Awards

          1st Place

          • Best Sports Feature: “Still Growing up Fast” – Joel D. Smith, Anchor 
          • Best Sportscast: “CBS 21 News/Caps Win Hockey” – Joel D. Smith, Anchor 
          • Best Use of Photographer: “CBS News 21” – William Seiders, Chief Photographer 

          2019 Pennsylvania Broadcasters Association Awards

          1st Place

          • Spot News Coverage: “Pittsburgh Synagogue Shooting” – Jessie McDonough, Jeremy Stockdill & Josh Davis 
          • Outstanding Feature: “Proudly Pennsylvania” – Jessie McDonough, Jeremy Stockdill & Emily Damiano 

          2018 Mid-Atlantic Emmys

          1st Place

          • Best Evening Newscast: “CBS 21” – Tyler Jeski, Producer

          2018 Pennsylvania Association Broadcasters Awards

          1st

          • Outstanding Use of Digital Media: “CBS21.com” – Nia Towne, Alex Radford
          • Outstanding Television Feature Story: “CBS 21” – News Anchor, Sherry Christian
          • Outstanding News Promotion: “CBS 21” – Brett Freitag, Katalina Deaven, Brianna Dadich

          2018 Pennsylvania AP Awards

          1st

          • Best Sportscast: “CBS 21” – Sports Anchor, Joel D. Smith
          2nd
          • Best Sportscast: “CBS 21” – Sports Anchor, Joel D. Smith
          • Best Sports Coverage: “CBS 21” – Sports Anchor, Joel D. Smith 
          • Best Sports Feature: “CBS 21” – Sports Anchor, Joel D. Smith

          Johnstown, PA – WJAC

          2018 Pennsylvania AP Awards

          1st

          • Outstanding Television Feature Story/Report: “6 News” – Reporter: Dillon Richards
          • Best Spot News Coverage: “6 News” – WJAC Staff
          • Best Continuing Coverage: “6 News” – WJAC Staff
          • Best Investigative Reporting: “6 News” – Reporter: Kody Leibowitz
          • Best Sports Coverage: “6 News” – WJAC Staff
          2nd
          • Best Documentary: “6 News” – WJAC Staff

          2017 Pennsylvania Association Broadcasters Awards

          • Best Feature
          • Outstanding Television Investigative Story/Report/Series: “Accused Teacher Pensions” – Kody Liebowitz

          Kalamazoo-Grand Rapids, MI – WWMT

          2019 Associated Press Media Editors 

          1st 
          • Best News Feature Story: “Signing Nurse” – Jake Berent, Reporter 
          • Best Use of Photography: Jason Heeres, Photographer
          • Best Continuing Coverage: “PFAS in Parchment” – WWMT Staff 
          2nd 
          • Best Sports Feature Story: “Blind Bowler” – Andy Pepper, Sports Director 
          • Best Documentary: “Suicide Crisis: Breaking the Silence” –  Andy Dominianni, Anchor & Erin Flynn, Producer 

          2019 Michigan Association of Broadcasters 

          1st 
          • Best Weathercast – Keith Thompson, Meteorologist 
          • Best News Reporter – Rachel Glaser

          Kearney, NE – KHGI

          2016 Associated Press Awards

          1st place
          • Agriculture: “Ord FFA Harvest” – Steve White
          2nd place 
          • Spot News: “Missing Teens – South Platte River” – Lauren Scharf
          • Videography: “Propane Burn” – Megan Johnson
          • Feature:  “Helmet for Grace” – Steve White
          • Newscast: “NTV News Weekend Edition” – Sara Kirkley, Regina Bird, Megan Johnson, Steve White
          3rd place
          • Agriculture:  “Egg Farm” – Staff
          • Website: Nebraska.TV – Staff

          Las Vegas, NV – KSNV

          2019 Regional Emmy Awards

          • News Special: “One October, One Year Later” – Stephanie Wheatley, Jim Snyder, Marie Mortera, Latoya Silmon, Kelsey Thomas, Denise Rosch, Kenny Ramis, Justin Monteith, Thuan Nguyen, Scott Kost
          • News – Religion – Single Story or Series: “2018 Olympics – Its All About the Reach” – Reed Cowan, Adrian Crooks
          • News – Politics/Government – Single Story or Series: “Politics and Pyeongchang Winter Olympic Games” – Reed Cowan, Adrian Crooks
          • On-Camera Talent – Reporter: “Reed Cowan Pyeongchang NBC Winter Olympic Games” – Reed Cowan

          2019 ACLU

          • First Amendment Award: “Vegas Lost” – John Treanor

          2019 AVA Digital Award 

          Gold

          • “The Car Tupac Shakur was Murdered in is up for Auction” – Justin Michel, Photojournalist 

          2019 Silver State Awards 

          • Best News Anchors: Jim Snyder, Marie Mortera, Reed Cowan, Kevin Janison, Amber Dixon, Kim Wagner & Dana Wagner

          2018 Edward R. Murrow Regional Awards

          1st Place

          • Breaking News: “1 October Shooting” – KSNV Staff

          Little Rock, AR – KATV

          2019 Regional Emmy Awards

          • “Deadly Bus Crash” – Kaitlyn Levenson & Chris Scott
          • “Arkansas Growing: From Legalization to Cultivation” – Marine Glisovic, Janelle Lilley, Jason Pederson, Chris May, Chris Scott, Kenny Reynolds, Barry Deere, Rich Newman, Brian Emfinger, Ray Hamilton, Katelyn Deckelbaum, John Ancel, & Scott Carroll
          • “Mom Check 7” – Erin Hawley & Rich Newman

          2018 Regional Edward R. Murrow Award

          1st Place

          • Sports Reporting: “New Found Strength” – Kyle Deckelbaum

          2018 Arkansas/Oklahoma Association Press Awards

          1st Place

          • General News Reporting: “Execution of Ledell Lee” – KATV Staff

          2nd Place

          • Investigative Reporting: “From Vows to Victory” – Jason Pederson
          • Best Weather Program: “KATV Severe Weather” – KATV Weather Team
          • Best Spot News Photography: “Swat Standoff” – Larry Potter

          2015 Regional Emmy for Continuing Coverage

          Lynchburg, VA – WSET

          2019 Association Press of the Virginias Award

          1st Place

          • Best Anchor – Mark Spain 
          • Best Website – www.wset.com 
          • Best Meteorologist – George Flickinger 
          • Best Reporter – Caren Pinto 

          2nd Place

          • Best Reporter – Emily Swecker 

          2018 Virginia Association of Broadcasters

          1st Place

          • Outstanding News Series: “Bus Stop Speeders” – Mark Spain
          • Outstanding Sports Coverage: “Football Friday Finale” – Dennis Carter and David Walls
          • Best Station Promotion: “Community Counts” – Burt Spangler

          2nd Place

          • Best Newscast: “6PM News” – WSET Staff

          2018 Edward R. Murrow Regional Awards

          1st Place

          • Best Newscast: “Charlottesville Riots” – WSET Staff

          2018 Association Press of the Virginias Award

          1st Place

          • Best Continuing News Cover – Staff
          • Best Anchor – Mark Spain
          • Best Spot News Photography – Staff
          2nd Place
          • Best Investigative Reporting – Mark Spain
          • Best Reporter – Chris Hoffman
          • Best Coverage of a Spot News Story – Staff
          • Outstanding Sports Operation – Dennis Carter and Dave Walls

          Macon, GA – WGXA

          2018 American Association of Adopted Sports Programs

          1st Place

          • Media Award: Rick Devens

          2018 Georgia Association of Broadcasters

          1st Place

          • Best Feature Franchise: “Take this Job and Love It: Hibachi Chef” – Jeff Cox, Chief Meteorologist
          • Best Feature Story: “Blind Music” – Shannon Lilly and Jennifer Munoz

          2nd Place

          • Best News Reporter: WGXA News – Eric Mock, Reporter

          2018 Georgia AP Awards

          1st Place

          • Best Weather Reporting: “WGXA News” – Chief Meteorologist, Jeff Cox

          2nd Place

          • Best Newscast: “WGXA News” – WGXA Staff

          2016 Georgia Association of Broadcasters

          Merit Award

          • Best Weather Coverage: Jeff Cox

          2016 Georgia Association of Press Media Editors

          1st Place

          • Best Weather Reporting: Jeff Cox

          2015 Outstanding Mass Communications Alumni

          • Raymond Tubb

          2015 Georgia Association of Broadcasters

          • Weathercast of the Year

          Marquette, MI – WLUC

          2015 Good News Awards

          1st Place
          • Feature Story:  “Kingsford High School Band”
          • PSA:  ” Bowl For Kids Sake”
          • Editorial: “The Upside”
          • Long Form Program; “U.P. Power”
          • Community Involvement: “Canathon”
          • Merit / Straight News Story: Rescue Snowmobilers 
          • Merit / Series: “Fear No More”

          2015 Michigan Association of Broadcasters

          • Station of the Year
          1st Place
          • Investigative Story: “Wolf Hunt”
          • Mini Doc/Series: “Marijuana”
          • Commercials: “The Precious Gift/Wilderness Sports”
          • Photojournalist –  Jerry Tudor
          • Newscast – TV6 Early News
          • Weathercaster: Shawn Householder
          • Community involvement: “TV6 Canathon”
          Merit Awards
          • Investigative story: “Lead Poisoning”
          • Promotions: “TV6 News Team”
          • Commercials: “The Recliner/Kirkish Furniture”
          • Weathercast – Karl Bohnak
          • Special interest programming: “UP Power”

          Missoula, MT – KECI

          2019 Montana Broadcasters Association Awards

          1st Place

          • Television Breaking News – Flooding Evacs: KECI Staff 
          • Television Hard News – Meth YMCA: KECI Staff
          • Television Weathercaster of the Year: Mark Heyka 
          • Television On-Air Broadcaster of the Year: Maritsa Georgiou
          • News and Long-Form Programming: Cyndy Koures, Executive Producer 
          2nd Place 
          • News and Long Form Programming: Kevin Maki, Reporter 
          • Television Website of the Year: nbcmontana.com, Willy Miller & Maria Whisenhunt

          2018 Montana Broadcasters Association Awards

          1st Place
          • Best Website TV: “NBCMontana.com” – William Miller & Maria Whisenhunt
          • Best TV Newswriting, Long Form:  “Libby Asbestos Series” – Cyndy Koures

          2nd Place

          • Breaking News: “NBC Montana” – Staff

          Mobile, AL – WPMI

          2019 Alabama Broadcaster’s Association Awards

          1st place

          • Hard News: “Toxic Ticking Time Bomb” – Andrea Ramey & Mike Corry
          • Judges Award of Merit/Hard News: “Animal Shelter Refuses Entry” – Nicole Fierro & Alyssa Newton

          2019 Victims of Crime and Leniency 

          1st place
          • Voice for Victims Award: “Catch & Release – Pardon Problem” – Andrea Ramey & Richard Holden

          2018 Alabama Broadcaster’s Association Awards

          1st place
          • Public Affairs: “Mobile’s Opiod Crisis / Town Hall” – Brandon McFarland, Richard Holden, Greg Peterson, Kym Anderson, Trey Lane, Bob Noonan

          2017 Alabama Broadcaster’s Association Awards

          1st place
          • Best Hard News: ” Baton Rouge Police Shootings” – Christian Jennings, Mike Corry
          • Best Newscast: “Local 15 News at 10” – Staff

          Nashville, TN – WZTV

          2019 Associated Press Awards 

          1st Place

          • Weather Anchor: Katy Morgan
          • TV Editing: “Composite” – Jason Wilson

          2nd Place

          • Multimedia: FOX17.com – WZTV Staff 
          • Weather Coverage: “Winter Storm” – WZTV Staff 
          • Short Serious Feature: “Wedding Day DUI” – Dennis Ferrier & Ryan Brooker 
          • TV Enterprise: “Liquor by the Drink” – Dennis Ferrier & Kyle Benton

          2019 Edward R. Murrow Regional Awards

          • Best Writing: “Love Forgiveness & Celebration” – Dennis Ferrier 

          2019 NATAS

          • Best Newscast Weekend: “Church Shooting” – WZTV Newsroom

          2018 Edward R. Murrow Regional Awards

          • Breaking News: “Antioch Church Shooting” – WZTV Newsroom

          2018 Associated Press Awards

          1st Place

          • TV Enterprise: “Lauren Agee Murder Mystery” – Dennis Ferrier & Kyle Benton
          • TV Weather Anchor: Meteorologist, Katy Morgan

          2nd Place

          • Long Light Feature: “Mustard Seed Ranch” – Erika Kurre & Ryan Thornburg
          • Short Serious News Story: “An Accidental Shooting” – Dennis Ferrier & Ryan Booker
          • Sports Feature: “Summertown Baseball” – Dennis Ferrier & Stephen Van Schaack
          • Multimedia: “White Nationalists Come to Tennessee” – Digital Team
          • TV Evening Newscast: “Antioch Church Shooting” – Producers, Airielle Vincent & Sarah Shiverdecker

          2018 Emmy Award

          1st Place

          • Specialty Assignment Reporter: “The Ferrier Files” – Dennis Ferrier, Ryan Brooker, Jason Wilson, Sarin Belcher, Scott Simpson, Ryan Thornburg

          New Bern, NC – WCTI

          2018 North Carolina AP Awards

          1st Place

          • Best Evening Newscast

          2018 RTDNAC Awards

          1st Place

          • Best Use of Social Media
          • Best Photography

          2nd Place

          • Best Newscast
          • Best News Special (Air Show)
          • Photographer: Allen Fairbanks, Photographer

          New Bloomfield, MO – KRCG

          2018 Mid-America Emmy’s

          1st Place

          • Best Newscast: “Congressman Shot – 5 PM” – Jeff Militzer

          Honor

          • Gold Circle Honor Society: Dick Preston

          2018 Missouri State Teachers Association

          1st Place

          • TV Series: “Stop Bullying Mid-MO” – KRCG Staff

          2018 Missouri Broadcaster’s Association

          1st Place

          • Feature Reporting: “Bigger than Lights” – Megan Sanchez, Reporter
          • PSA Campaign: “Stop Bullying Mid-MO” – KRCG Staff

          2018 Edward R. Murrow Regional Award

          1st Place

          • Breaking News: “May Flooding” – KRCG Staff
          • Newscast: “Congressman Shot” – KRCG Staff

          2018 Kansas City Press Club

          2nd Place

          • Photojournalism- General Reporting: “Gun Guy Back” – Riccardo Montgomery, Photographer
          • Public Service Project: “Stop Bullying Mid-MO” – KRCG Staff

          3rd Place

          • Multimedia Package: “National Anthem Singer” – Greg Dailey, Tommy Sladek
          • General Reporting: “Kidnapping Conundrum” – Meghan Lane, Reporter
          • Profile: “Addict Shares Story of Recovery” – Maghan Lane, Reporter, Riccardo Montgomery, Photographer
          • News Program: “Congressman Shot” – KRCG Staff
          • Deadline Reporting – Breaking News/Spot News: “May Flooding” – KRCG Staff

          2017 Edward R. Murrow Regional Award

          1st Place
          • Excellence in Sound: “Warren Creche Signs Off” – Riccardo Montgomery

          2017 Missouri Broadcasters Association Award

          1st Place
          • Best Local Website: “KRCGTV.com” – Matt Johnson/KRCG staff
          • Feature Reporting:  “Snow Shovel Samaritan” – Elizabeth Hoffman/Riccardo Montgomery

          2016 Edward R. Murrow Regional Award

          Overall Excellence
          • “The Deadly Condo Fire in Osage Beach” – KRCG Staff
          • “Racial Tension at the University of Missouri” – KRCG Staff
          • “The Royals’ World Series Victory” – KRCG Staff

          2016 Missouri Broadcasters Awards

          1st Place
          • News Series
          • Feature Reporting
          2nd Place
          • Best News Anchor
          • Best Local Website
          • Investigative Reporting

          2016 Kansas City Press Club Awards

          1st Place
          • Deadline Reporting
          • Photojournalism -Breaking News
          • Photojournalism-General Reporting
          • Beat Reporting
          2nd Place
          • Photojournalism-Breaking News
          • Regular Franchise Feature
          • Documentary
          • Beat Reporting
          • Profile
          3rd Place
          • Deadline Reporting/Breaking News
          • Photojournalism-Feature
          • News Program
          Honorable Mention
          • Photojournalism-Feature
          • News Program



          Oklahoma City, OK – KOKH

          2019 Oklahoma/Arkansas Associated Press Awards

          1st place
          • Best Morning Newscast: “Fox 25 Good Day OK” – KOKH Staff 
          • Investigative Reporting: “OKCPS Bus Investigation” – Chris Stanford 
          • Best Feature Photography: “The OU Pride” – David Young 
          • Best Special Program: “The Death Debate” – Phil Cross & Anthony West 

          2019 Oklahoma Association of Broadcasters 

          1st place
          • News Image Promotion: “Good Day OK: Personalities” – Ethan Edwards 
          • General Image Promotion: “Malcolm Tubbs is Everywhere” – Ethan Edwards 

          Pensacola, FL – WEAR

          2018 Edward R. Murrow Regional Awards

          1st

          • Sports Reporting: “Football Star Overcomes Heartache” – Reporter: Steve Nissim
          • Continuing Coverage: “Sex Offender Accused in 12-Year-Old’s Murder” – WEAR Staff

          2018 FPRA

          1st

          • Media Person of the Year: Allie Norton

          2018 Florida Broadcasters Association Awards

          1st
          • Best Website TV: “abc3340.com” – WEAR Staff
          • Best General Assignment: “Body in Backyard” – Tristan Turner, Christina Leavenworth
          2nd
          • Best Photojournalist: “Anchor wars” – WEAR Staff

          2016 Associated Press Award

          • Light Feature: “Airman Delivers the Perfect Holiday Surprise” –  Reporter/Anchor:  Anthony Pura, Photographer:  Hudson Miller

          2015 ADDY

          Silver
          • Podcast: “Self Promotion” – Christian Garman, Travis Brown

          Portland, ME – WGME

          2019 Maine Association of Broadcasters

          1st Place

          • Public Service, Unsponsored: “WGME” – Dan Seaver, Rich Stack, Nate Sapp
          • Best Website: “WGME” – Ariana St. Pierre & Matthew Bourgault
          • Best Weathercast: “WGME” – Charlie Lopresti
          • Public Affairs: “WGME” – Jon Chrisos & Marissa Bodnar
          2nd Place
          • Public Service, Sponsored: “WGME” – Joel Messer, Rick Stack, & John Schrank
          • Best Use of Social Media, News: “WGME Twitter/Facebook” – Ariana St. Pierre & Matthew Bourgault
          • Feature: “WGME” – Taylor Cairns
          • Locally Produced Program: “WGME” – Matthew Curren, Gregg Lagerquist, & Kim Block
          • Photojournalism: “WGME” – Dan Lampariello
          3rd Place
          • Best Use of Social Media, News: “WGME Twitter/Facebook” – Ariana St. Pierre & Matthew Bourgault
          • Continuing Coverage: “WGME”
          • Election Night Reporting: “WGME”
          • Locally Produced Program: “WGME” – Kaitlyn Anderson, Jana Barnello, & Mike Harford
          • Sports Feature: “WGME” – Jana Barnello

          2019 Edward R. Murrow Awards

          • Breaking News: “Armed, Dangerous & on the Run” – WGME Staff 
          • Investigative reporting: “Baffling Bills” – WGME Staff 
          • Excellence in Innovation: “Green Screen/Live Weather” – WGME Staff 
          • Multi Media: WGME.com/Weather Authority – WGME Staff 

          2018 Regional Emmy Awards

          1st Place

          • Videojournalist 24 Hours: “CBS13 News” – Dan Lampariello, MMJ

          Portland, OR – KATU

          2019 Regional Emmy Awards

          • Best Team Coverage: “Hit and Run Near Portland State” – Megan Triehy, Erin Luttropp, Joe Hathaway
          • Best Breaking News: “Dueling Protests lead to Aggressive Police Response” – Lia Launtz, EP, Caroline Martin, Producer, Lynne Malone, Director, Ric Peavyhouse, Photographer, Wesleigh Ogle, Anchor & Tristan Fortsch, Digital Producer
          • Best Morning Newscast: “ICE Occupation Disrupted by Police” – Danielle Frack, Courtney Vesquez, Austin McCollum, Producers, Genevieve Reaume, Reporter & Aisha Woodburn, Director
          • Outstanding Community Outreach: “KATU: Kind is Better” – Robert Truman, General Manager 
          • Best Health/Science Story: “A Breast Cancer Story: The Journey to Feeling Whole Again” – Kellee Azar, Reporter & Eric Williams, Photographer

          2019 RTDNA Regional Murrow Awards

          1st 

          • Best Breaking News: KATU Staff 

          Quincy, IL – KHQA

          2019 Iowa Broadcast News Association Awards

          1st Place

          • Weather Coverage: Overall Weather Coverage – Josh Cozart
          • Excellence in Reporting: Overall reporting – Rajah Maples
          • Feature Story: “An Angle in Griggsville” – Michelle Wolf
          • Sports Coverage: “Hometown Hero: Matt Chance” – David Amelotti 

          2nd Place

          • Excellence in Reporting: Overall Reporting – Lynsey Whitaker 
          • News Photography: “Conceal and Carry” – Marcus Espinoza & Mark Pierce
          • General Reporting: “A Tri-State Chip Making a Change” -Lynsey Whitaker 
          • Farm and Agriculture: “Farmers Feeling the Effects of Strong Storms” – Josh Cozart 

          2017 Iowa News Broadcasters Awards

          1st Place
          • Farm and Agribusiness Reporting: “This Week in Ag” – Abbey Jaymes
          2nd Place
          • Excellence – Weather Coverage – Rich Cain, Tegan Orpet, Nick Stewart
          • Excellence – Reporting – Rajah Maples
          • General Reporting: “Conceal and Carry” – David Amelotti, Matt Rector
          3rd Place
          • Feature Reporting: “POW’s in Hannibal” – David Amelotti, Matt Rector
          • Political Coverage: “2016 Campaign” – All Staff
          • Sports Coverage: “The Exchange” – Chris Duerr

          2017 Illinois Broadcast Association Awards

          1st Place
          • Best Spot News Coverage: “Emden Tornado” -Nick Stewart, Jenny Dreasler
          2nd Place
          • Best TV Sports Story: “The Exchange” – Chris Duerr
          • Best Local Series/Documentary: “Shattering the Silence” – Chad Douglas
          3rd Place
          • Best TV Reporter: “Emden Tornado” – Jenny Dreasler, Nick Stewart

          Reno, NV – KRNV/KRXI

          2017 Regional Emmy Award

          Nomination
          • Best Newscast: “News 4 at 5 On Your Side: Hug High School Shooting,” – Scott Fitzgerald, News Director; David Sandler, Executive Producer; Kendall Holcomb, Producer
          • Best Sports Program: “Keep on Chopping” – Bryan Samudio, Alex Margulies

          Rochester, NY – WHAM

          2019 New York State Broadcasters Association Awards

          1st Place
          • Best Weathercast: 13WHAM News at 6PM – Scott Hetsko, Meteorologist
          • Best Use of a Digital Platform: 13WHAM News Facebook page

          2018 New York Associated Press Awards

          1st Place

          • Best Documentary: “Opioid Epidemic: A Jailhouse Conversation” – WHAM Staff

          2nd Place

          • Best Enterprise Reporting: “13 WHAM News at 11PM” – Doug Emblidge, Reporter

          2018 Regional Edward R. Murrow Award

          • Documentary: “Opioid Epidemic: A Jailhouse Conversation” – WHAM Staff

          San Antonio, TX – WOAI/KABB

          2019 TX Associated Press Awards

          1st Place 
          • Daytime Newscast: News 4 SA @ 5:00 PM – Evan Henson & Javier Gomez 
          • Feature (Serious): News 4 SA @ 10:00 PM – Delaine Mathieu & Bryan Shanchez
          2nd 
          • Morning Newscast: News 4 SA @ 6:00 PM – Rachel Smith & Josh Larson 

          2019 TX Association Against Sexual Assault 

          • Excellence in Media Award: “Focus on South Texas” – Camilla Rambaldi, Reporter 

          2019 National Press Photographers Association 

          1st Place

          • Spot News: Fox San Antonio/News 4 – Cameron Duckworth 
          3rd Place 
          • Deadline News: Fox San Antonio/News 4 SA – Cameron Duckworth, Photographer 

          2018 National Association of Black Journalists

          1st Place

          • Television – Documentary: “San Antonio Marches: MLK March” – Mandi Mendoza, Darius Bowie, John King, Derrick Barrios, Kash Cashell, Lalo Garcia, Blaise Labbe

          2018 Lone Star Emmy Awards

          • Weekend Newscast: “Sutherland Springs Church Massacre”
          • Investigative Report Single Story: “Prime Parking, Suspect Security” – Jaie Avila, Kash Cashell, Carlos Sanchez

          Awardee

          • Silver Circle Award – Sports: Don Harris, Sports Anchor

          2018 Texas Association of Broadcasters

          1st Place

          • Bonner McClain Award: ” San Antonio Marches: MLK March” – Staff

          2018 Texas Veteran’s Commission

          1st Place

          • Excellence in Media Award: “Military Transition to Jobs” – Delaine Mathieu, Reporter

          2018 Texas Associated Press Awards

          1st Place

          • Newscast: “News 4 San Antonio at 10” – Evan Henson, Alicia Guerrero
          • Daytime Newscast: “Fox San Antonio Midday” – Roxanne Gass, Producer, Lorrie Cook, Director
          • Continuing Coverage: “News 4 San Antonio” – Emily Baucum, Reporter, Sandra Ibarra, Assignment Desk
          • Commentary-Editorial: “News 4 SA at 10” – Randy Beamer, Anchor
          2nd Place
          • Newscast: “Fox San Antonio @ 9” – Ryan Wolf, Jessica Headley
          • Morning Newscast: “Fox News First” – Jennifer Luna, Producer,  Josh Larson, EP
          • Specialty or Beat Reporting: “Fox San Antonio @ 9” – Ryan Wolf

          2018 Barbara Jordan Media Award

          Governor’s Committee on People with Disabilities
          • David Chancellor, Reporter

          Seattle, WA – KOMO / KUNS

          2019 Regional Emmy Awards

          • News Producer: 5 PM & 6 PM – Keely Walker & Kevin Beatty 
          • News Writer: Eric Johnson, Writer 
          • Program Host/Moderator: “Seattle Refined” – Gaard Swanson
          • News Special: “The Secret Sadness of Tyler Hilinski” – Eric Johnson, doug Pigsley, Darrin Tegman, Eric Jensen, Craig Newcomb, Zachary Anders, Pete Lowell
          • Feature News Report – Serious Feature: “Miracle at Meeker” – Eric Johnson, joan Kinsey, Doug Pigsley, Darrin Tegman, Katie Stern
          • Feature News Report – Light Feature: “Still Thirsty” – Eric Johnson, joan Kinsey, Doug Pigsley, Darrin Tegman
          • Sports Program – Series: “Sounders FC En Accion Univsiion Seattle” – Jaime Mendez, Gill Ojeda, Deiago Arrioja

          2019 Regional Edward R. Murrow Awards

          1st 
          • News Documentary: “Secret Sadness of Tyler Hilinski” – Eric Johnson
          • Hard News: “Credit Cards for Sale” – Matt Markovich

          2018 Regional Emmy Awards

          • Sports – News Single Story: “No Boys Allowed” – Mike Ferreri & Doug Pigsley
          • Video Journalist: “Ozvaldo Alonso: De Cuba a Seattle” – Pablo Gavaria
          • Writer – News: Eric Johnson
          • News Special: “Demons at the Door” – Eric Johnson, Doug Pigsley, Darrin Tegman, Eric Jensen
          • Feature News Report: “Good Will Hunting” – Eric Johnson, Doug Pigsley, Darrin Tegman, Joan Kinsey
          • Morning/Daytime News: “Amtrak Derailment Day 2” – Morning Team

          2018 Edward R. Murrow Regional Awards

          1st Place

          • Newscast: “Amtrak Derailment” – KOMO Staff 
          • News Series: “KOMO en Cuba” – Photographer, Mike Perry
          • News Documentary: “Demon at the Door” – Eric Johnson, Doug Pigsley, Darrin Tegman
          • Sports Reporting: “the Peaches, Together Again” – Mike Ferreri
          • Excellence in Writing: Writer/Anchor, Eric Johnson

          2018 NPPA Best of Photojournalism  

          1st Place

          • Documentary: “Demon at the Door” – Doug Pigsley, Eric Jensen, Darrin Tegman
          • Soft News Video Essay-Editing: “Diagon Alley” – Editor, Mike Perry
          • Feature: ” No Boys Allowed” – Photojournalist, Doug Pigsley

          2018 NPPA Quarterly Clip Contest

          1st Place

          • Station of the Year – West General: “Compilation 2017” – KOMO Staff
          • Photojournalist of the Year – West General: “Compilation 2017” – Photojournalist, Mike Perry

          2017 Edward R. Murrow National Award 

          1st Place
          • Sports Reporting: “All-Girls Baseball Team” – Mike Ferreri

          2017 Regional Emmy Awards

          1st Place
          • Crime News Reporting: Reporters – Morgan Chesky, Mike Perry
          • Human Interest Feature: Reporter – Malia Karlinsky
          • News Promotion Campaign: Writer, Producer – Deborah Ellis / Ryan Severn
          • News Promotion Campaign: Writer, Producer – Deborah Ellis / Ryan Severn
          • Program Host: Seattle Refined –  Gaard Swanson
          • Reporter: KOMO News – Gaard Swanson
          • Writing: KOMO News – Eric Johnson
          • Morning Newscast: KOMO Morning News – Morning News Staff, Jacci Lewis, Executive Producer
          • Evening News: KOMO News at 5pm – Jill Mullican, Producer / Nathan Wilson Asst. News Director 
          • Feature News Reporting: KOMO News – Eric Johnson, Mike Perry
          • News Special: KOMO News Reporter, Photographer, Editor – Eric Johnson, Doug Pigley/ Darrin Tegman
          • Team Coverage: KOMO News – Pat Costello

          2017 Edward R. Murrow Regional Awards

          • Newscast: “5pm / Greenwood Explosion”
          • Excellence in Writing: “Eric Johnson Compilation” – Eric Johnson
          • Sports Reporting: “6pm News / All Girls Baseball Team” – Mike Ferreri (reporter), Doug Pigsley (Photographer)

          2016 Regional EMMY Awards

          1st Place
          • Morning/Daytime News: “November Storm”  – Daniel Grohl, Producer
          • Breaking News: “Ride The Ducks Crash”  – KOMO Staff
          • Business/Consumer – News: “The Fall of City Guru” – Jon Humbert, Investigative Reporter
          Best Writer – News:
          • Lindsay Cohen
          Best Video Journalist:
          • Mitch Pittman
          Lifetime Achievement: NATAS Silver Circle
          • Scott Altus

          2016 Edward R. Murrow Regional Awards

          1st place
          • Breaking News: “Ride The Ducks Crash”  – KOMO Staff
          • Hard News Coverage: “No Safe Haven”  – Tracy Vedder/KOMO Investigative Team

          Sioux City, IA – KMEG/KPTH

          2019 Iowa Broadcast News Association 

          1st Place
          • Sportscast/Program: “Siouxland News at 10” – Owen Siebring, Sports Director 
          2nd Place
          • Feature: “Siouxland News at Sunrise” – Jacob Heller, Anchor 

          2019 Midwest Broadcast News Association 

          1st Place
          • Sportscast: “Siouxland News at 10” – Owen Siebring, Sports Director 

          South Bend-Elkhart, IN – WSBT

          2019 Associated Press Awards

          1st

          • Best Spot News Reporting: “Deadly Bus Accident” – WSBT Staff 
          • Best Station Photojournalism: WSBT Staff 
          • Best Sports Report: “Haitian Rose” – Darla Hernandez & Jade Birch
          • Best Producer: Lee Stevens

          2nd

          • Best Newscast: “Historic Flooding” – WSBT Staff 
          • Best Continuous Coverage: “Deadly Bus Accident” – WSBT Staff 
          • Best Feature Videography: “Dispatcher Meets Caller” – Jade Birch 
          • Outstanding Weather Operation: WSBT Staff 
          • Best Sports Videography: “ND Defeats Northwestern” – Adam Derengowski 

          2018 Associated Press Awards

          1st

          • Best Newscast: “Niles Tornado” – WSBT Staff
          • Outstanding Weather Operation: WSBT Staff
          • Best Website
          • Best Station Photojournalism: WSBT Staff
          • Best Producer: Lee Stevens
          • Enterprise Reporting: ” Digital Dependence” – Katlin Connin, DeMarco Brown
          2nd
          • Best Newscast: “Storm Damage & Emotions Exp” – WSBT Staff
          • Best Spot News Coverage: “Doctor Murdered” – WSBT Staff
          • Best General News: ” Targeting K2 Suppliers” – Hilary Powell, Jade Birch
          • Best News Series: “Get the Lead Out” – Danielle Kennedy, Jade Birch
          • Best Feature Videography: ” Concord Rube Goldberg” – Katlin Connin, DeMarco Brown
          • Outstanding News Operation: WSBT Staff

          Springfield, IL – WICS

          2019 Illinois Associated Press

          1st Place

          • Best Light Feature: “Saint’s Flight” – Dee Dee Gatton, Anchor 
          2nd Place 
          • Best TV Website: “newschannel20.com” – AJ Bailey & Cody King, Digital 
          • Best Investigative Report: “Overtime Goldmine” – Rachel Droze, Reporter

          2017 Illinois Broadcasters Association Awards

          1st Place
          • Best Medium Market TV Weathercast – Cheryl Lemke
          2nd Place
          • Best Medium Market Sports Anchor: “Weekend” – David Coy
          • Best Medium Market Photographer: “Early Evening Shows” – Shawn Shanlee

          2016 Illinois Silver Dome Awards

          1st Place
          • Medium Market Local program, Series or Documentary: “Child Loss Series” – Stacey Skrysak
          • Medium Market TV: Best TV Photojournalism

          2016 Illinois Broadcaster Association Awards

          1st place
          • Best Local Program-Series or Documentary: “Child Loss” – Stacey Skrysak, Adam Theilken\
          Best TV Photojournalist
          • Shawn Shanle – Photojournalist

          Syracuse, NY – WTVM / WSTM

          2019 New York State Broadcasters Association

          1st Place

          • 2019 Serving New York: “NBC3 & CBS5 AM Shows, Noon, 5, 5:30, 6, 11 PM, cnycentral.com” 
          • Best Sportscast: “NBC3” 
          • Best Social Media Personality: Niko Tamurian – CNY Central 

          2018 New York AP Awards

          1st Place

          • Spot News Coverage: “Severe Weather Slams the Syracuse Area” – WSTM Staff

          2018 Syracuse Press Club Awards

          1st Place

          • Spot News: “Shooting Near Elementary School Frightens Parents” – Reporter, Brett Hall
          • Regularly Scheduled Sportscast: “Syracuse Meets it’s Match in Miami” – Sports Team, Niko Tamurian, Matt Hauswirth
          • Multimedia Story: “Tear it Down or Fix it Up” – Reporter, Brett Hall
          • Best Use of Social Media: “Tornado Touches Down in Vernon Downs” – Tyler Head, Wayne Maher

          2nd Place

          • Spot News: “Missing Florida Teen Winds up in Syracuse” – Anchor, Michael Benny, Producer, Justine Marschner
          • Regularly Scheduled Sportscast: “Syracuse Drops Duke with Dramatic Buzzer Beater” – Sports Team, Niko Tamurian, Matt Hauswirth, Matt Landers
          • Video Journalism: Reporter, Alex Resila
          • Best Weathercast: “December Snowstorm” – Meteorologist Peter Hall

          2018 New York State Broadcasters Association

          • Service to New York: “Telethons (Hurricane Harvey, Food Bank) & Katko Town Hall” – WSTM/WTVH/WSTQ Staff

          1st Place

          • Outstanding Evening Newscast: WSTM Staff
          • Best Sportscast: WSTM Staff
          • Outstanding Social Media Personality: Anchor, Matt Mulcahy
          • Outstanding Weathercast: “The Next Big Weather Maker” – Meteorologist, Molly Matott

          Traverse City, MI – WPBN

          2015 Michigan Association of Broadcasters

          • Best Weathercast: ” 5pm”  – Chief Meteorologist, Mark Watkins
          • Best Feature: “A Special Bond” – Reporter, Erika Erickson
          • Best Series:  Mini Documentary – ” Unthinkable-The Goodhart Murders” – Anchor, Marc Schollett

          2014 Traverse City Red Hot List

          Local TV Personality
          • Marc Schollett, Melissa Smith
          Local Weatherman
          • Joe Charlevoix, Marc Watkins
          Sports Reporter
          • Harrison Beeby

          Tulsa, OK – KTUL

          2019 Regional Murrow Awards

          • Best Writing: Maureen Wurtz 

          2019 Society of Professional Journalists Awards

          1st 
          • Best Investigation: Mareen Wurtz and Dre Dabars
          • Best Videography: Dre Dabars 
          • Best Criminal Justice Reporting: Maureen Wurz 
          • Special Program: Mason Waldvogel 
          • Best Newscast: Channel 8 Newsroom 
          • News Editing: Austin Bain 
          • Political Reporting: Burt Mummolo and Bryan Clemmer
          2nd 
          • Health Reporting: Maureen Wurtz and Dre Dabars
          • Spot News Reporting: Channel 8 Newsroom 
          • Best of the Best Reporting: Maureen Wurtz 
          3rd
          • General News: Maureen Wurtz and Dre Dabars
          • Diversity Reporting: Angelica Brown 
          • Best Newscast: Channel 8 Newsroom 

          Washington, DC – WJLA

          2019 National Press Club 

          Honorable Mention
          • Ann Cottrell Free Animal Reporting: “7 On Your Side” – Scott Taylor

          2019 Humane Society of the US

          • Genesis Awards: “Outstanding Local News Series” – Scott Taylor, Jim Joslyn, April Chunko, Morgan Gilliam, Holly Shannon 

          2019 Regional Emmy Award

          • Newscast Daytime Larger Market: “ABC7 News at 5 – Explosives in the Mail” – Michael Jaffe, Producer
          • Continuing Coverage Within 24 Hours: “Capital Gazette Shooting” – Michelle Marsh, Lauren Stauffer, Frank Becker, Martin Doane, Dale Wright, Lindsey Mastis, Ryan Sprouse, Alison Starling, Michelle Richardson and Ashley Arnold
          • Chesapeake Heritage News Feature: “The Long Road Home” – Jay Korff and Douglas Graham
          • Business/Consumer Within 24 Hours: “$455 Frustration”
          • Historic/Cultural No Time Limit: “Chernobyl – A Ghost City Three Decades Later” – Sam Sweeney 
          • Sports News Single Story: “Radical Racers” – Jay Korff and Edward Coker
          • Overall Excellence: “ABC7 News” – Dan Mellon
          • Reporter Live: “Drew Wilder – Live Reporting Composite” – Drew Wilder 
          • Reporter Political: “Scott Thuman – Inside the Political Machine” – Scott Thuman
          • Video Journalist – No Time Limit: “Old Man One Man Band” – Jay Korff

          2019 Regional Murrow Awards

          • Overall Excellence: “WJLA/ABC7 News”
          • Newscast: “Capital Gazette Shooting” 
          • Breaking News: “Capital Gazette Shooting” 
          • Excellence in Video: “The Long Road Home” – Jay Korff, Doug Graham, Richard Chamberlain and Alex Brauer 

          2017 Regional Emmy Award

          1st place
          • Newscast Daytime: “Tornado Disaster: ABC7 4PM” 
          • Newscast Evening: “Silver Spring Explosion” – Lauren Stauffer, Andrea Nejman, Jonathan Elias, Anna-Lysa Gayle, Timothy Barber
          • GA Report within 24 hours: “Be the Light” – “Jay Korff, Dwayne Myers”
          • GA Report no time limit: “Cumberland at a Crossroads” – Jay Korff, Kevin Drennen
          • Continuing Cov. within 24 hrs: “Tordil Take Down” – Staff
          • Team Coverage: “Silver Spring Explosion” – Staff
          • Investigative Single Story: “Sudden Impact-Takata Airbag” – Lisa Fletcher, Dwayne Myers, Holly Shannon, Ron Mounts, Jeffrey Keene
          • News Special: “A Nations Story” – Rebecca McDevitt, staff
          • Arts & Entertainment Story: “Tuba Man” – Jay Korff, Kevin Drennen
          • Military Special: “Left Behind” – Jay Korff, Kevin Drennen
          • Politics/ Government: “Butt Dial Death” – Chris Papst
          • Magazine Program: “ABC7 Stories that Matter” – Rebecca McDevitt, Jay Korff
          • Overall Excellence: Dan Mellon, General Manager
          • Anchor News: “Elias Composite” – Elias Composite
          • Reporter Live: “Ice, Snow, Wind, Fire & Football” – Jay Korff
          • Reporter Political: “Campaign 2016: On the Trail” – Scott Thuman
          • Photography within 24 hours: “Through a Photographers Lens Take 2” – Dwayne Myers
          • Photography: ” A Year of Photography at WJLA” – Kevin Drennen
          • Writer News: “A Place of Honor and Healing” – Jay Korff
          • Writer News: “That’s Korff with 2 Fs” – Jay Korff

          2017 Chesapeake AP Award

          1st Place
          • News Documentary: “Left Behind” – Jay Korff, Kevin Drennen
          • Continuing Coverage: “Silver Spring Explosion” – Staff
          • Outstanding Photography: Kevin Drennen
          • VJ/One Man Band: Mike Carter-Conneen
          • Best Reporter: Jay Korff

          2017 National Headliner Award

          • Public Service: “Fatal Butt Dial” – Chris Papst

          2017 RTDNA Award

          1st Place
          • Overall Excellence: WJLA-TV: All Staff, Mitch Jacob
          • Excellence in Sound: “Tuba Man” – Kevin Drennen
          • News Documentary: “Left Behind” – Jay Korff, Kevin Drennen
          • News Series: “Butt Dial Death” – Chris Papst
          • Excellence in Video – Kevin Drennen
          • Newscast: “Election Day Arrives” – Election Day Arrives

          West Palm Beach, FL – WPEC

          2019 Society of Professional Journalists Awards

          1st Place

          • Best Newscast: “Parkland Strong”
          • Spot News Reporting: “Shooting in Parkland” 
          • Serious Feature Reporting: “Labor Liability” – Niala Charles, Wally Lurz & Maria Tomasch
          2nd Place 
          • General Assignment Report: “Student March on Washington” – Kara Duffy
          • Online Breaking News: “I-95 Suspect Involved in Additional Shootings” – Frank Maradiaga & Ben Elliott
          • Special Reporting: “Impact Puerto Rico” – Yaremi Farinas, Chris Hinson & Maria Tomasch
          3rd Place 
          • General Assignment Report: “Parkland Student Journalists” – Maxine Bentzel & Steve Schelb
          • Breaking News: “Shooting in Parkland”

          2019 Telly’s

          1st Place

          • General News or News Feature: “Battle at the Boarder” – Michael Buczyner, Wally Lurz, Chris Hinson, Chris Mills and Maria Tomasch
          • General News or News Feature: “Inside the VA” – Andrea Marvin, Wally Lurz and Maria Tomasch
          • General News or News Feature: “Passionate Chorus” – Maxine Bentzel and Wally Lurz

          2018 Suncoast Regional Emmy Awards

          • Team Coverage: “Parkland Strong” – Adam Henning, Carl Pugliese, Liz Quirantes, Lynda Figueredo,
            Michael Buczyner, Robert Hubler, Brittany Silverstein
          • Feature News Report: “Impact Puerto Rico” – Yaremi Farinas, Chris Hinson
          • Talent Reporter Live: “Captivating Live Shot Composite” – Vincent Crivelli

          2018 Telly’s

          Silver

          • General Nature/Wildlife Reporting: “CBS12 News” – Michael Buczyner & Wally Lurz
          • General News: “CBS12 News” – Lynda Figueredo & Wally Lurz
          Bronze
          • General – Miscellaneous: “CBS12 News” Wally Lurz

          2018 Traffic Safety Committee of the Palm Beaches

          1st Place

          • Distinguished Service: “CBS12 News This Morning” – Anchor, Samantha Kerrigan

          Wilkes-Barre, PA – WOLF

          2019 Pennsylvania Association of Broadcasters Association

          • Outstanding Investigative Story/Report/Series – Tennyson Coleman
          • Outstanding Television Coverage of a Local Sporting Event: “Friday Night Rivals” –  William Murphy, Bob Ide, Steve Phillips

          2018 Pennsylvania Association of Broadcasters Association

          • Outstanding Television Feature/Report/Series – Brian Sheehan, Reporter and Tyler Peterson, Videographer

          Yakima, WA – KIMA / KEPR

          2016 Society of Professional Journalist Northwest

          1st Place
          • Live Breaking News Coverage: “Suspect survives confrontation with SWAT” – Crystal Bui
          2nd Place
          • Live Breaking News Coverage: “Roosevelt fire has entrants on edge” – Kathleen Jacobs
          3rd Place
          • Sports Reporting: “Graff Strong, Getting Stronger” – Vincent Sapienza
          • Live Breaking News Coverage: “Four in custoday after Yakima standoff” – Bridget Chapman

          2015 Tri-City Herald People’s Choice Awards

          1st place – News Anchor
          • Terry Chick
          1st place – Sportscaster
          • Vince Sapienza
          3rd place -News Anchor
          • Annie Andrews
          Favorite Weathercaster – 2nd place
          • Mike McCabe
          3rd place
          • Jay Frank
          Favorite Sportscaster – 3rd place
          • Morgan Vance