Top

Sinclair has been honored with more than 2,000 awards over the last 6 years, including 200+ Edward R. Murrow Awards and 500+ Emmy Awards

Abilene, TX – KTXS/KTXE
2020 Regional Murrows
  • Excellence in Video “The Love Between a Mother and Son”- KTXS-TV
2020 Texas Associate Press Broadcasters

1st

  • Digital- Jamie Burch
  • Investigative Report “Conflict of Interest?”- John Rupolo & Jamie Burch
  • Photojournalism/Individual- Nick Bradshaw
2018 Texas AP Awards
1st
  • Photojournalism-Individual: Nick Bradshaw
  • Sportscast: Evan Nemec
  • Digital: “KTXS.com” – Doug Myers, Jamie Burch
  • Spot Story-Individual: “Right Before Our Eyes” – Will Jensen, Nick Bradshaw
Albany, NY – WRGB
2021 NY EMMY Awards
  • Talent: Reporter-Political “Greg Floyd Composite”- Greg Floyd
2021 RTDNA Awards
1st Place
  • News Documentary “The New New York”- Liz Bishop, Greg Floyd, Chris Cornell, Jen Steller, Mark Zwinak, Rick Creech, & Perna’ Roberson
2021 Regional Murrow Awards
  • Small Market Television Station: Breaking News Coverage “WSET’s Breaking News Coverage Entry”- Staff
2021 New York Broadcast Association Awards
1st Place
  • Outstanding Public Affairs Program or Series “You Paid For It”- Greg Floyd & Mark Zwinak
2020 New York Broadcast Association Awards
  • Outstanding Morning Newscast “CBS 6 News this Morning 12/2/19”- Staff
  • Outstanding Live On-scene Reporting “Compilation”- Emily DeFeciani
2020 New York State Associated Press Association Awards
1st Place
  • Best Reporter or Anchor  “Compilation”- Greg Floyd
  • Investigative and Watchdog Reporting “You Paid For it: The Price of Welcoming”- Greg Floyd
2nd Place
  • Spot News Coverage “Bowling Alley Fire”- Staff
  • Weathercast “Compilation”- Alyssa Caroprese
  • Continuing Coverage “Schoharie Limo Crash”- Staff
2019 National Murrow Awards
  • Continuing Coverage: CBS6: Schoharie Limo Crash – WRGB Staff
2019 New York Associated Press Awards

1st 

  • Newscast: CBS6 News at 6:00 PM – WRGB Staff 
  • Enterprise Reporting: “Undiscovered for 5 Weeks” – Liz Bishop, Reporter 
  • Best Reporter/Anchor: Greg Floyd 
  • Public Service: “You Paid for It” – Greg Floyd 
2019 Edward R. Murrow Regional Awards

1st

  • Breaking News Coverage: CBS6: Schoharie Limo Crash – WRGB Staff 
  • Continuing Coverage: CBS6: Schoharie Limo Crash – WRGB Staff  
2019 NATAS New York Chapter Award
  • Talent Reporter – Political: CBS6 News – Greg Floyd
2019 New York Broadcasters Association Awards
1st 
  • Outstanding Evening Newscast: “CBS6 News at 6 PM” – WRGB Staff
  • Outstanding Election Coverage: “CBS6 News: Election Day 2018” – WRGB Staff
  • Outstanding Breaking News Coverage: “CBSAlbany.com” – WRGB Staff
  • Outstanding LIVE On-Scene Reporting: “CBS6 News” – Emily DeFeciani, Reporter 
  • Outstanding Public Affairs Program/Series: “CBS6 News: You Paid for it” – Greg Floyd, Reporter 
    Amarillo, TX – KVII
    2018 Lone Star Emmy Awards
    • Silver Circle Award – Sports: Lee Baker, Sports Anchor
    Asheville, NC – WLOS/WMYA
    2021 Southeast EMMY Awards
    • Daytime/Evening Newscast “11pm Newscast”- Josh Lillard, Caitlyn Penter, Frank Kracher, Mark Poff, Josh Luckadoo, & Matt Raisch
    • Environment/Science: News- John Le & Josh Luckadoo
    2020 Southeast EMMY Awards
    • Feature News Report: Serious Feature “Underneath Asheville”- John Le & Matthew Yates
    Austin, TX – KEYE
    2022 Texas Association of Broadcasters Awards

    1st Place

    • Large Market Best Reporter- Christian Flores
    2020 Regional Murrow Awards

    1st 

    • Feature Reporting “Game On”- Walt Maciborski and Mario Pena
    2020 National Association of Real Estate Editors Awards

    1st 

    • Best Audio Report: Broadcast or Online “Want to sell your house for cash? Watch this.”- Melanie Torre and Mario Pena
    2020 State of Texas: Barbara Jordan Awards

    1st 

    • Broadcast Feature “Game On”- Walt Maciborski and Mario Pena
    2020 Austin Alliance for Women in Media

    1st 

    • Television Personality of the Year- Lorena Placencia
    2020 Texas Associated Press Broadcasters

    1st 

    • Morning Newscast “Death of Heidi Broussard”- Jordan Early, Kevin Allen, and Melanie Barden
    • Best Sportscast “Remembering Longhorn Legend Cedric Benson”- Jeff Barker and Anthony Geronimo

    2nd

    • Sports Special “A Spoonful of Sugar: 2019 TX-Georgia Sugar Bowl”- CBS Austin Sports Team
    • Light Feature “Game On”- Walt Maciborski and Mario Pena
    2019 Texas Associated Press Awards

    1st 

    • Weathercast: “Central Texas Winter Storm” – Avery Tomasco 

    2nd 

    • News Anchor Team: Walt Maciborski & Hema Mullur 
    • Sports Anchor: Bob Ballou 
    • Sports Special: “CBS Austin Sports Sunday” – Bob Ballou, Jeff Barker, Ant Geronimo 
    2019 Austin Alliance for Women in Media

    1st 

    • Journalist of the Year: Jordan Bontke, Reporter 
    • Television Personality of the Year: Lorena Placencia, Anchor 
    2018 Lone Star Emmy Awards
    • Best Evening Newscast: “Austin Bomber Caught” – Katie Kreider, Producer
    • Societal Concerns: “Untraceable” – Walt Maciborski, Brian Bell
    • Arts/Entertainment: “Austin After Hours” – Taylor Ellison, Anne Nicholson, Budro Partida, Amy Villarreal
    2018 Texas AP Broadcasters Awards

    1st

    • Weathercast: “Tracking Harvey” – Chikage Windler, Anchor
    • Deadline Editing, General News: “Living Small” – Bettie Cross, Brian Bell

    2nd

    • Daytime Newscast: “Lawmakers Ambushed” – Katie Kreider, Producer
    • News Anchor or Anchor Team: Chris Saldana
    • Deadline Editing, General News: “Organized Chaos” – Melanie Torre, Brian Bell
    • Spot Story – Individual: “That’s What Neighbors Are For” – Courtney Schoenemann, German Cortez
    • Commentary – Editorial: “What Ballou Me Away” – Bob Ballou, Anchor
    • Sports Story: “Copeland Strong” – Bob Ballou, Anthony Geronimo
    • Reporter: “There’s No Such Thing As Too Much Natural Sound” – Bettie Cross, Reporter
    Bakersfield, CA – KBAK/KBFX
    2022 Golden Mike Awards

    1st Place

    • Best Medical & Science Reporting (10 Minutes or Less) “Traveling Nurse Lives in a Van”- Fiona Daghir
    2021 Regional Murrow Awards
    • Small Market Television Station: Excellence in Innovation “Behind the Backlog”- Staff
    2020 Regional Murrow Awards
    • Hard News “Lumber Past, Oil Future”- Staff
    2019 Regional Emmy Awards
    • Best Newscast: Eyewitness News at 10 – KBAK Staff 
    2019 Radio & Television News Association of Southern California 

    1st Place

    • Best Investigative Reporting: “CSUB’s Fake Textbook” – Kyle Harvey 
    • Best Serious Feature Reporting: “Unclaimed Bodies” – Jeff Platt 
    • Best Government & Political Reporting: “Gaming the System: Blank Budget” – Jeff Platt 
    • Best Medical & Science Reporting: “The Sinking Valley: How Much it could Cost You” – Kyle Harvey 
    Baltimore, MD – WBFF
    2022 IRE Awards
    1st Place
    • Extensive Coverage “Project Baltimore”- Staff
    2021 (RTDNA) Murrow Awards
    • Large Market Television Station: Investigative Reporting “Hunting Ground”- Staff
    • Large Market Television Station: News Documentary “Registered & Enrolled”- Staff
    • Large Market Television Station: Breaking News Coverage “House Explosion”- Staff
    • Large Market Television Station: Hard News “Gun Store Robberies”- Staff
    2021 Regional EMMY Awards
    • Politics/Government (no time limit) “Project Baltimore: A Second Sex Offender”- Carrie Pierce, Chris Pabst, Dwayne Myers, Jed Gamber, & Ray Rogowski
    • Societal Concerns “Too Bad Out Here”- Ben Otte & Joy Lepola
    • Education/Schools “Project Baltimore: A Second Sex Offender”- Carrie Pierce, Chris Pabst, Dwayne Myers, Jed Gamber, & Ray Rogowski
    • Health/Medical “Project Baltimore: A Second Sex Offender”- Carrie Pierce, Chris Pabst, Dwayne Myers, Jed Gamber, & Ray Rogowski
    • Health/Medical “Andrew’s Laughing Gas”- Emily Kallmyer & Shelley Orman
    • Public Affairs Program (Series) “Town Hall: Your Voice, Your Future”- Mary Bubala & Kai Jackson
    • Interview/Discussion “Monuments Town Hall”- Kai Jackson, John Crosset, & Mike McCormick
    • Sports Story “Isolation Court”- Morgan Adsit & Alanna Delfino
    • Sports Story “Project Baltimore: Homecoming”- Carrie Pierce, Chris Pabst, Dwayne Myers, Jed Gamber, & Ray Rogowski
    • Sports Program-Live “The Mo Tribute Show”- Morgan Adsit & Paul Strzegowski
    • Editor-Single Shift “Video Editor Benjamin Leonard Worsley”- Ben Worsley
    • Breaking or Spot News (Single Report) “Give Me a Name”-Ben Otte & Elijah Westbrook
    • Investigative-Single Report “Project Baltimore: Missing”- Carrie Pierce, Chris Pabst, Dwayne Myers, Jed Gamber, & Ray Rogowski
    • Investigative-Multiple Reports “Project Baltimore: Hunting Ground”- Carrie Pierce, Chris Pabst, Dwayne Myers, Jed Gamber, & Ray Rogowski
    • Crime (Single Shift) “Names Behind the Numbers”- Dan Lampariello & Ruth Morton
    • Weather “Digging Out”- Megan Gilliland & Carissa Hutchinson
    • Continuing Coverage “Project Baltimore: Learned Helplessness”- Carrie Pierce, Chris Pabst, Dwayne Myers, Jed Gamber, & Ray Rogowski
    • Continuing Coverage “Trips, Tickles, and Gifts”- Joy Lepola-Stewart & Ruth Morton
    2021 Associated Press Awards

    1st Place

    • Outstanding News Series “Who Watches The Watchers”- Joy Lepola & Ruth Morton
    • Outstanding Coverage of a Continuing Story “Hunting Ground”- Project Baltimore
    • Outstanding Public Affairs “Learned Helplessness”- Project Baltimore
    • Outstanding Serious Feature “Its Hard Losing a Mother”- Project Baltimore

    2nd Place

    • Outstanding Spot News Reporting “I’m Not a Hero, I’m a Human”- Maxine Streicher & Kyle Gould
    • Outstanding Photography “Ruth Composite”- Ruth Morton
    • Outstanding Specialty Reporting “Shredding”- Project Baltimore
    • Best Reporter “I’m Chris Papst”- Chris Papst
    2021 Press Club of Atlantic City Awards

    1st Place

    • Continuing Coverage “Shredding”- Carrie Pierce, Chris Pabst, Dwayne Myers, Jed Gambert, & Ray Rogowski
    • Documentary “Registered & Enrolled”- Carrie Pierce, Chris Pabst, Dwayne Myers, Jed Gambert, & Ray Rogowski

    2nd Place

    • Public Service “Learned Helplessness”- Staff
    2020 Regional Murrow Awards
    • Continuing Coverage “What Transparency Looks Like”- Dwayne Myers, Carolyn Peirce, Chris Papst, Jeffrey Keene, & Jed Gamber
    • Excellence in Writing “Joy Lambert Composite”- Joy Lambert
    • Feature Reporting “Larry’s Story”- Staff
    • Hard News “David Warren’s Rap”- Staff
    2020 Regional EMMY Awards
    • Continuing Coverage: No Time Limit “Operation Crime and Justice Baltimore Judge Transparency”- Joy Lepola-Stewart, Alex Rever, Ben Worsley, Emily Kallmyer, & Ruth Morton
    • Continuing Coverage: No Time Limit “Project Baltimore: What Transparency Looks Like”- Dwayne Myers, Carolyn Peirce, Chris Papst, Jeffrey Keene, & Jed Gamber
    • Investigative Report: Series “Project Baltimore: Fooling the Feds”- Carolyn Peirce, Chris Papst, Jed Gamber, Dwayne Myers, & Jeffrey Keene
    • Feature News Report: Light Feature/Light Series “The Final Prescription”- Jeff Abell & Alanna Delfino
    • Feature News Report: Serious Feature “Journalists Matter”- Joy Lambert & Alanna Delfino
    • Feature News Report: Serious Series “Project Baltimore: Where is Home?” Chris Papst, Jed Gamber, Carolyn Peirce, & Dwayne Myers
    • Arts/Entertainment: News Feature/News Series “The Man Behind the Magic”- Joy Lambert & Emily Kallmyer
    • Crime: Program Feature/Segment “Project Baltimore: I like Guns”- Carolyn Peirce, Chris Papst, Dwayne Myers, & Jed Gamber
    • Crime: Program/Special “Caught on a Jail Call”- Joy Lepola-Stewart, Ruth Morton, & Alex Rever
    • Health/Science: Within 24 Hours “Andrew’s Fish”- Shelley Orman & Emily Kallmyer
    • Politics/Government: Within 24 Hours “He is the Real Rat”- Philip Dupont & Maxine Streicher
    • Education/Schools: Program/Special “Turning Lives Around: A Look at Baltimore’s St. Frances”- Mary Bubala & Alanna Delfino
    • Public/Current/Community Affairs: Program/Special “Baltimore: City in Crisis”- Kai Jackson, Ben Worsley, Alex Rever, Joy Lepola-Stewart, Ruth Morton, Joy Lambert, & Alanna Delfino
    • Editor: News-Within 24 Hours “Benjamin Leonard Worsley”- Ben Worsley
    • Editor: News-No Time Limit “Alex Rever Editor Composite”- Alex Rever
    • Reporter: General Assignment “Joy Lambert Reporting”- Joy Lambert
    • Photographer: News-Within 24 Hours “Delfino Storytelling”- Alanna Delfino
    • Photographer: News-No Time Limit “Emily Kallmyer Photography Composite”- Emily Kallmyer
    • Photographer: Video Essay (Single Camera Only) “Ruth’s NATPKG Composite”- Ruth Morton
    2020 Press Club of Atlantic City Awards

    1st Place

    • Feature: Sports of Human Interest Story “Journalists Matter”- Joy Lambert & Alanna Delfino

    2nd Place

    • Investigative Coverage “Fooling the Feds”- Jeff Kene, Carolyn Sachse, Chris Papst, Dwayne Myers, & Jed Gamber
    • Continuing Coverage “Where is Home?”- Carolyn Sachse, Chris Papst, Dwayne Myers, & Jed Gamber
    2020 I.R.E. Awards

    1st Place

    • Broadcast/Video Division III “Fooling the Feds”- Jeff Kene, Carolyn Sachse, Chris Papst, Dwayne Myers, & Jed Gambert
    2020 National Press Photographers Association Awards

    1st Place

    • General News: Photographer “Disconnected”- Phil Dupont
    • Spot News: Photographer “Give Me a Name”- Ben Otte
    • Investigative: Photographer “Who Watches the Watchers”- Ruth Morton
    • East Top Station of the Year- WBFF Photographers
    • East Top Photographer of the Year- Emily Kallymer

    2nd Place

    • General News: Photographer “Thank You So Much”- Ben Otte
    • Investigative: Photographer “BPD Overnight”- Ruth Morton
    • Deadline News: Photographer “This is for All of Us”- Ben Worsley
    • News Feature-24 hours: Photographer “It Puts Chills Through You”- Emily Kallmyer
    • East 2nd Place Photographer of the Year- Ruth Morton

    5th Place

    • East Photographer of the Year- Alanna Delfino

    Honorable Mention

    • General News: Photographer “Break These Chains”- Emily Kallmyer
    2020 Associated Press Awards

    1st Place

    • Outstanding Spot News “I don’t know anything”- Joy Lepola & Ben Worsley
    • Best in Show “Joy Lambert/Best Reporter”- Joy Lambert
    • Best Reporter “Joy Lambert/Best Reporter”- Joy Lambert
    • Outstanding Public Affairs “What Transparency Looks Like”- Staff

    2nd Place

    • Best Reporter “It takes a team”- Joy Lepola
    • Best Producer “Failures of Featherbed”- Carolyn Peirce
    • Outstanding Documentary “Fooling the Feds”- Staff
    • Best Meteorologist “Tracking Metro Baltimore’s First Slick and Snowy Rush Hour of the Season”- Jonathan Myers
    2019 National Headliner Awards

    1st Place

    • Feature, Sports or Human Interest Story: “Stains on the Sidewalk” – Jed Gamber & Paul Gessler
      Beaumont, TX – KFDM/KBTV
      2020 Texas AP Broadcasters

      2nd Place

      • Series- Angel San Juan & Justin Deyoung
      • News Anchor or Anchor Team- Tiffany Murphy
      2020 Southeast Texas Press Club
      1st Place
      • Spot Story: Individual- Angel San Juan & Justin Deyoung
      • General News- Angel San Juan & Justin Deyoung
      • Feature: Serious- Angel San Juan & Justin Deyoung
      • Photojournalism: Individual- Justin Deyoung
      • Weather Presentation- Chad Sandwell
      • Best Sports Show- Greg Kerr, Tic Price, & Brandon Newman
      2nd Place
      • General News- Kimberley Rusley
      • Documentary- Antonio Del Rio
      3rd Place
      • Best Anchor- Greg Kerr
      Honorable Mention
      • In Depth Reporting- Kimberley Rusley & Kevin Fitch
      • Best Station Promotion- Greg Kerr, Tic Price, and Robert Boggs
      2019 Southeast Texas Press Club 
      • Best Newscast: “Hurricane Harvey: Flood of Devastation”
      2018 Lonestar Emmy Awards
      • Evening Newscast: “Tropical Storm Harvey: Flood of Devastation” – Scott Lawrence, News Director
      Birmingham, AL – WBMA
      2021 Alabama Broadcasters Association Awards 

      1st Place

      • Best Franchise “School Patrol”- Bill Castle & Wendell Edwards
      2020 Regional EMMY Awards 

      1st Place

      • Best Daily Newscast “ABC 33/40 News at 5:00”- Chris Shirley & Justin Dawkins
      • Morning News “Good Morning Alabama”- Sonia Halmon, Victor Thompson, Zachary Seago, Sarah Snyder, Wendell Edwards, & Alan Baker
      • Team Coverage “President Visits Lee County Damage”- Jeff Houston, Stephen Gallien, Chris Shirley, Sarah Snyder, Pamela Huff, & Bill Castle
      2020 Alabama Broadcasters Association

      1st Place

      • Best Sports Reporting “Chris Stewart”- Jeff Speegle & Scott Forester
      • Best Social Media- Staff 
      • Best News Series “Hurricane Michael”- Chris Shirley, Sam Griswold, Cynthia Gould & Stephen Quinn
      • Best TV Photographer- Bill Castle
      • Best Website TV “abc3340.com”- Staff
      2nd Place
      • Merit Award for News Franchise “School Patrol”- Wendell Edwards & Bill Castle
      2019 Regional Emmy Awards 

      1st Place

      • Weather Newscast: WBMA Staff 
      2019 Regional Murrow Awards 

      1st Place

      • Social Media: WBMA Staff 
      • Multimedia: WBMA Staff 
      2019 Alabama Broadcaster Association Awards

      1st Place

      • Best Breaking News: “Galleria Mall Shooting” 
      • Best Weather Anchor: James Spann
        Boise, ID – KBOI
        2022 Idaho Press Club Awards

        1st Place

        • Best Website- Idahonews.com Team
        • Best Morning News “CBS2 News This Morning”- Deni Hawkins and Caleb Stinson
        • Light Feature Report “Baking Birthday Cakes”- Brent Hunsaker and Clyn Richards
        • Health/Medical Report “CBS2 News”- Brent Hunsaker & Clyn Richards
        • Series-TV “Pay it Forward”- Brent Hunsaker and Clyn Richards
        • Website General Excellence- IdahoNews.com Team
        2nd Place
        • General Excellence- CBS2 News Staff
        • Best Evening News “CBS2 News at 10”- Staff
        • Serious Feature Report “Pay it Forward: Idaho Couple Remembers Son through Charitable Foundation”- Brent Hunsaker and Clyn Richards
        • Best Weathercast “CBS2 News”- Roland Steadham
        • Special Coverage “Leaders in Learning”- Staff
        3rd Place
        • Watchdog/Investigative Report “Baby Farms Animal Abuse Allegations”- Mickaela Elich and Clyn Richards
        • Serious Feature Report “Bear River Massacre”- Brent Hunsaker and Clyn Richards
        • Arts & Entertainment Report “Boise Family Donates Tree to State Capitol for Christmas”- Ariana Pyper and Clyn Richards
        • Education Report “CBS2 News”- Sarah Jacobsen
        • Reporter of the Year- Kristen McPeek
        2019 Idaho Press Club Awards

        1st 

        • Crime and Courts Reporting: CBS 2 News – Alexis Goree, Reporter & Chase Duckworth, Photographer 
        •  Consumer Reporting: CBS 2 News – Brent Hunsaker, Reporter & Clyn Richards, Photographer 

        2nd 

        • Best TV Graphics: CBS 2 News – Haley Kramer 
        • Food Photography: IdahoNews.com – Kristen McPeek
        • Video Essay TV: CBS 2 News – Lauren Clark
        • Website General Excellence: IdahoNews.com – KBOI Staff 
        • Crime & Courts Reporting: CBS 2 News – Abigail Taylor, Reporter
        • Education Reporting: CBS 2 News – Lauren Clark, Reporter 
        • General News Report: CBS 2 News – Abigail Taylore, Reporter & Nick Ridgeway, Photographer
        • Serious Feature: CBS 2 News – Roland Steadham, Reporter 
        • Best Morning Feature: CBS 2 News This Morning – KBOI Morning Staff

        3rd

        • Best Online Only Video Program Feature: IdahoNews.com – Jerry Manter, Photographer 
        • Best Online Only Program News Story: IdahoNews.com – Axel Quartarone, Photographer 
        • Weathercast: CBS 2 News – Sarah Jacobsen & Nick Ridgeway 
        • Spot News Report: CBS 2 News – Alexis Goree, Reporter & Chase Duckworth, Photographer 
        • Public Affairs Program: CBS 2 News – KBOI Staff 
        • Television Writing: CBS 2 News – Lauren Clark, Reporter 
        Bristol, VA – WCYB
        2022 Virginias Associated Press Broadcaster Awards

        1st Place

        • Associated Press Robert Gallimore Distinguished Service Award “WCYB Chief Meteorologist Dave Dierks”- WCYB Chief Meteorologist Dave Dierks
        • Documentary/In-Depth Reporting “Hurley, Virginia Flooding”- News Anchor/Reporter Kristen Quon & Videographer Troy Prater
        • Serious Feature Reporting “Convicted”- Anchor/Reporter Kristen Quon
        • Best News Reporter- News Anchor/Reporter Kristen Quon
        • Specialty Reporting “Motorsports Reporting”- Anchor/Reporter Heather Williams
        • Team Coverage “Fallen Big Stone Gap Police Officer Michael Chandler’s Funeral Coverage”- Staff
        2nd Place
        • Anchor/Reporter Heather Williams “Coverage of a historical marker in Wise County, Virginia”- Heather Williams
        • Best Television News Anchor “Best Television Anchor”- PJ Johnson
        • Best Spot News Coverage “Hexpol Fire Coverage”- Staff
        • Best Continuing Coverage “Departure of ESTU Men’s Head Basketball Coach Jason Shay”- Staff
        • Best Feature Photography “Pepin’s Pet Projects”- Tim Davis
        2021 Virginias Associated Press Broadcaster Awards

        1st Place

        • Best Continuing News Coverage-Staff
        • Best Documentary/In-Depth News Coverage “Innoncence Lost: What Happened to Evelyn Boswell?”- Staff
        • Best TV Sportscaster “WCYB Sports Segments”- Heather Williams

        2nd Place

        • Best Investigative Reporter “Carter Co. Commissioners Jump the COVID-19 Vaccination Line”- Caleb Perhne
        • Best Serious News Feature “2020 Pandemic Retrospective”- Caleb Perhne
        2020 Association Press Tennessee Awards

        1st Place

        • Best Daytime TV Newscast “Breaking Weather Flood Content”- Staff

        2nd Place

        • Best Sports Feature “News 5 Overall Content”- Paul Johnson

        3rd Place

        • Best Sports Feature “Ben Talley”- Paul Johnson
        • Best Spot News Coverage “Dale Jr. Plane Crash Coverage”- Staff
        • Best TV News Reporter “John Engel for Content Coverage”- John Engel
        • Best TV Enterprise Reporting “Kids Get Road Fixed”- Angelique Arintok
        • Best Long Serious News Story “Safe and Sound: School Safety”- Christy Calcagno
        2019 Association Press Tennessee Awards

        1st Place

        • Best TV Sportscaster: Heather Williams, Sports Anchor

        2nd Place

        • Best TV News Anchor: News 5 at 6 PM/10 PM/11 PM – Paul Johnson, News Anchor 
        •  Best TV Spot News Coverage: “St. Paul Truck Crash & Rescue” – WCYB News Staff
        • Best TV Sports Feature: “Still Sterling” – Heather Williams, Sports Anchor 
        2019 Association Press of the Virginias Awards

        1st Place

        • Best Spot/Breaking News: News 5 at 10/11 PM & Facebook – WCYB staff  
        • Best News Anchor: News 5 at 6/10/11 PM – Paul Johnson, Anchor 

        2nd Place

        • Best News Reporting: “Bristol Casino Proposal” – Paul Johnson, Reporter & Keith Roberts, Photographer 
        2018 Tennessee Association Press Awards

        1st Place

        • Best TV Evening Newscast: WCYB News Staff
        • Best TV News Anchor: Paul Johnson

        2nd Place

        • Spot News Coverage: WCYB News Staff
        • Best Long Light Feature: “Dale Earnhardt, Jr. Profile” – Reporter, Paul Johnson
        2018 Association Press of the Virginias Awards

        1st Place

        • Outstanding News Operation of Virginias: “Overall News Content/Coverage” – WCYB News Staff (Keith Weiss, ND)

        2nd Place

        • Best Newscast: “Eastman Chemical Explosion” –  Joey Barker, 5pm News Producer
        • Producer: “It’s Bristol, Baby!” Race Special” – Heather Williams, Show EP
        • Sports Feature:  “12-Year-Old Race Car Champion” – Heather Williams, Reporter
        Cedar Rapids – KFXA/KGAN
        2022 Regional Murrow Awards

        1st Place

        • Best Documentary “Iowa Derecho: In Their Own Words”- KGAN WeatherFirst Team: Rebecca Kopelman, Nick Stewart, and Sara Flynn
        2022 Iowa Broadcast News Association Awards

        1st Place

        • In-Depth Series “Iowa Derecho: In their own Words”- WeatherFirst Staff; Nick Stewart, Rebecca Kopleman, and Sara Flynn

        3rd Place

        • Best Sportcast “KGAN Sportscast”- Jett Beachum
        2021 Upper Midwest Emmy Awards
        • Breaking News “The Iowa Derecho”-Staff
        • Weather-Short or Long Form “Marshalltown Tornado: In Their Own Words”- Rebecca Kopleman & Nick Stewart
        • Weather Talent “Nick Stewart Composite”- Nick Stewart
        2021 Regional Murrow Awards

        1st Place

        • Small Market Television Station: News Documentary “First in the Nation: An Iowa Caucus Special” – Staff
        2021 Iowa Broadcast News Association Awards

        1st Place

        • Best Sportscast – Grant Becker
        • Spot News “Team Derecho Coverage”- Iowa’s News Now Team
        • General Reporting “Iowa City Protest Video” – Deion Broxton

        2nd Place

        • Best Newscast “6pm August 10, 2020” – Iowa’s News Now Team

        3rd Place

        • Political Coverage – Nick Weig
        2020 Upper Midwest EMMYs

        1st Place

        • Weather Program: Special “Rising Waters”- Iowa’s News Now WeatherFirst Team
        • Politics/Government: Program “First in the Nation”- Michael Howell, Nick Weig, Caroline Cummings, & Christopher King 
        2020 Iowa Broadcast News Association

        1st Place

        • Large Market TV: Feature “Pay It Forward”- Mitch Fick

        2nd Place

        • Large Market TV: Weather Coverage “Johnson County Tornado”- WeatherFirst Team
        • Large Market TV: “Sports”- Zach Hanley
        • Large Market TV: “Weekend Newscasts”- Nick Weig

        3rd Place

        • Large Market TV: Weather Coverage “Rising Waters”- WeatherFirst Team
        2019 Iowa Broadcast News Association

        2nd Place

        • Large Market: Farm and Agribusiness: “Food Surplus Affects Farmer” – Eva Anderson, Matt Larsen, Jason Meyer
        • Large Market: Best Use of Online Media – Nick Stewart & Terry Swails 
        • Large Market: Best Sportscast – Zach Hanley 
        • Large Market: Sports Coverage: “A Game to Remember” – Zach Hanley 
          Champaign, IL – WCCU
          2020 Illinois Associated Press Awards

          1st Place

          • Best Series or Documentary “Addicted Illinois”- Lauren Kostiuk
          2019 Illinois Associated Press Awards
          2nd Place
          • Best Newscast: Angelique Kaczynski
          Champaign, IL – WICD
          2014 Illinois AP Awards
          2nd Place – Best Sports Report
          • Josh Getzoff
          2nd Place – Best Light Feature
          • Jenese Harris
          • Brian Singer
          Charleston Huntington, WV – WCHS/WVAH
          2021 RTDNA Awards
          • Small Market Television Station: Breaking News Coverage “Chemical Plant Explosion”- Staff
          2021 WV Broadcasters Association Awards

          1st Place

          • Best Sportscaster- Mark Martin
          • Best Breaking News Coverage “Charleston Officer Shot”- Staff
          • Best AM Newscast “Eyewitness News This Morning”- Michelle Carroll
          • Best Locally Produced TV Show “UBB: 10 Years Later”- Leslie Rubin
          Finalist
          • Outstanding Sports Operation of The Virginas “Eyewitness Sports”- Mark Martin, CJ Harvey, & Josh Lewis
          • Best Investigative Reporting “Why is The Bay with The Mayor’- Leslie Rubin
          • Best Team Coverage “Honoring a Hero”- Team
          2020 WV Broadcasters Association Awards

          1st Place

          • Best General Assignment Reporting- Whitney Wetzel
          • Best PM Newscast “Eyewitness News at 6”- Latasha Hughes
          • Best Serious Feature “Where is Hoover”- Leslie Rubin
          • Best Website “www.wchstv.com”- Staff
          • Mountain State Heritage “Traveling West Virginia”- Brad Rice
          2019 WV Broadcasters Association Award

          1st Place

          • Breaking News: “Justice for Aliayah” – Leslie Griffith, Reporter 
          • Best Investigative News Story or Series: “WV Supreme Court Investigation” – Kennie Bass, Reporter 
          • Best Anchor: Kallie Moore 
          • Best PM Newscast: 6 PM News – Latasha Saunders, Producer 
          • Best Serious Feature: “Justice for Aliayah” – Leslie Griffith, Reporter 
          • WV Station of the Year: WCHS 
          2019 Regional Edward R. Murrow Award

          1st Place

          • Investigative Reporting: “WV Supreme Court Investigation” – Kennie Bass, Reporter & Larry Clark, Photographer 
          2019 Associated Press Virginas Award

          1st Place

          • Outstanding News Operation, Large Market: WCHS Staff 
          • Lifetime News Achievement: Brad Rice, Photojournalist 
          • Mountain State Heritage: “Traveling West Virginia” – Brad Rice, Photojournalist 
          • Best Documentary OR In-Depth Report: “A Family’s Search for Closure” – Kennie Bass, Reporter & Larry Clark, Photographer  

          2nd Place

          • Best MMJ: Kalea Gunderson, MMJ
          • Continuing Coverage: “Justice for Aliayah” Leslie Griffith, Reporter & Matt Durrett, Photographer
            Charleston, SC – WCIV
            2022 Regional Murrow Awards

            1st Place

            • Podcast “Unsolved South Carolina: The Murdaugh Murders, Money & Mystery”- Staff
            2022 EMMY Awards

            1st Place

            • Diversity/Equity/Inclusion – News (single shift) “Being Black and Wearing Blue”- Brodie Hart and Dan Michener
            2021 RTDNAC Awards

            1st Place

            • Outstanding News Operations “ABC News 4”- Staff
            • Best Newscast “A Mother’s Plea”- Collin Masters, Dean Stephens, Tessa Spencer, Matt Dreyer & Cathy Hobbs
            • Community Impact “Miracle Mold”- Anne Emerson, Jason Tighe & Cathy Hobbs

            2nd Place

            • News Special “The Good in Us”- Dean Stephens, Dan Michener & Karlee Gibson
            • Photography “Calm in the Chaos”- Dean Stephens & Dan Michener
            • Photographer of the Year- Jason Tighe
            • Reporter of the Year- Caroline Balchunas
            2021 Southeast EMMY Awards
            • Journalistic Enterprise “Inside ICE”- Anne Emerson & David MacQueen
            2020 Southeast EMMY Awards
            • Best Newscast: Daily “ABC News 4 at 5”- Alfare Silva, Dean Stephens, Ashley Blackstone, Anne, Kaitlyn Taylor, & Jason Tighe
            • Health/Science News Series “Kidney Chain”- Dan Michener, Ann Amerson, & Rachel Ellis
            • Military: within 24 Hours “A Grand Farewell”- Dan Michener & Ashely Blackstone
            2020 Regional Murrow Awards
            • Sports Reporting “The McKissick Legacy”- Staff
            2020 RTDNAC Awards

            1st Place

            • Outstanding News Operation- Cathy Hobbs & Dave MacQueen
            • Best Newscast “John MCKissick Funeral”- Dean Stephens, Scott Eisberg, Collin Masters, Jason Tighe, & Maxwell Harrison
            • General News “Faith Moving Forward”- Bill Burr, Daniel Michener, and Brian Heins
            • Health Medicine “Kidney Chain”- Anne Emerson, Daniel Michener, & Rachel Ellis
            • News Special “Mother Emanuel: A Psalm of Faith and Forgiveness”- Daris Schneider-Bray, Daniel Michener, Dean Stephens, Brodie Hart, & Tessa Spencer
            • Original Digital Video “McKissick in Memoriam”- Matt Dillane
            • Series “Multiplying Good”- Dean Stephens & Daniel Michener
            • TV News Reporter of the Year- Brodie Hart

            2nd Place

            • Education “Single Gender Schools”- Brodie Hart and Jason Tighe
            • Photography “Folly Boat”- Caroline Balchunas, Jason Tighe, Maxwell Harrison, & Matt Dreyer
            • Political “Mark Sanford Runs”- Alfare Silva, Dean Stephens, Ashley Blackstone, & Anne Emerson
            • Special Report “Bridgin the Divide”- Daris Schneider-Bray, Jon Bruce, Anne Emerson, Greg Brzozowski, & Leah Uko
            • TV News Photographer of the Year- Jason Tighe
            • D. Haney Howell Student Journalist of the Year “U of SC”- Mercy Myers
                Chattanooga, TN – WTVC
                2021 Regional Murrow Awards
                • Small Market Television Station: Investigative Reporting “Deadly Motorcar Festival Crash Investigation: Who’s Responsible?”- Staff
                Cincinnati, OH – WKRC
                2022 Ohio Valley EMMY Awards

                1st Place

                • News Special “Cincinnati: 20 Years of Change”- Kyle Inskeep, Doug Lillibridge, Tim Air, and Ray Pfeffer
                • Crime – News “Assault at the Cockfight”- Duane Pohlman
                • Environment/Science “Fallout”- Duane Pohlman
                • Reporter – Investigative Composite “Composite”- Duane Pohlman
                • Editor – Long Form Content “Cincinnati: 20 Years of Change”- Ray Pfeffer
                2022 Ohio SPJ Awards

                1st Place

                • Best Reporter “BEST OF SHOW – TELEVISION”- Cassy Arsenault
                • Best Criminal Justice Reporting “Assault at the Cockfight”- Duane Pohlman and Eric Frisbee
                • Best Government/Political Reporting “Triggering Change”- Eric Frisbee and Duane Pohlman
                • Best Health Care/Medical Reporting “Chamber of Hope/Pain Without Pills”- Max McClellan, Eric Frisbee, and Duane Pohlman

                2nd Place

                • Best General Assignment Reporting “Feature Reports”- Cassy Arsenault
                2022 All Ohio Excellence in Journalism Awards

                1st Place

                • News “The Restraint Chair”- Duane Pohlman and Eric Frisbee
                • Ongoing Coverage “Fallout”-  Duane Pohlman, and Eric Frisbee
                2022 Cincinnati SPJ Chapter Awards

                1st Place

                • Best Overall Broadcast Reporter “Best Overall Reporter”- Duane Pohlman
                • Best Investigative Reporting “Restraint Chair”-  Duane Pohlman, and Eric Frisbee
                • Environmental and Science Reporting “Fallout”- Duane Pohlman, Eric Frisbee, and Tim Geraghty
                • Health Care/Medical Reporting “Chamber of Hope, Pain Without Pills”- Duane Pohlman, Eric Frisbee, and Max McClellan
                • Government/Community Issues Reporting “Triggering Change”- Duane Pohlman and Eric Frisbee
                • SOCIAL/CRIMINAL JUSTICE REPORTING “Assault at the Cockfight”- Duane Pohlman and Eric Frisbee
                • FIRST AMENDMENT AWARD “The Boys Who Died of Sports”- Stephanie Kuzydym and Eric Gerhardt
                • HUMAN RIGHTS/ MINORITY ISSUES REPORTING “Redlining in the Queen City”- John Lomax, James Pilcher, Stephanie Kuzydym, Eric Gerhardt, Ed Burkholder, Brian Calfano, and Tim Geraghty
                • BEST CONTINUING COVERAGE OR SERIES “The Life Saving Efforts of Athletic Trainers”- Stephanie Kuzydym and Eric Gerhardt
                • FEATURE STORY “Breaking the Mold”- Kyle Inskeep, Eric Gerhardt, and Stephanie Kuzydym
                • UC BEARCATS FOOTBALL TEAM COVERAGE “Bearcats are Bowl Bound”- Meghan Mongillo and Bryan Dykes
                • USE OF PUBLIC RECORDS REPORTING “Athletes at Risk: Matthew Mangine, Jr.”- Stephanie Kuzydym, Eric Gerhardt and Christian Hauser
                2021 Emmy Awards

                1st Place

                • News-Serious Feature “Cockfighting: Cruel or Contaminated”- Duane Pohlman & Eric Frisbee
                • Politics/Government “Broken Systems”- Duane Pohlman & Eric Frisbee
                • Arts/Entertainment “Black and Brown Faces”- Kyle Inkeep & Bryan Dykes
                2021 Ohio Society of Professional Journalist Awards

                1st Place

                • Best Reporter-Duane Pohlman
                • Best Government Reporting “Broken Systems: Flaws in Laws”- Duane Pohlman & Eric Frisbee

                2nd Place

                • Best Enterprise Reporting “Cockfighting: Cruel or Contam.”- Duane Pohlman & Eric Frisbee
                2021 Cincinnati SPJ Chapter Awards

                1st Place

                • Gerald White Award – Overall Excellence “Matt Mangine Jr.”- Stephanie Kuzydym & Eric Gerhardt
                • Overall Best Broadcast Reporter- Duane Pohlman
                • Best Investigative Reporting “Drifting Death”- Duane Pohlman & Eric Frisbee
                • Child/Youth/Teen Issues “From EAP’s to AED’s”- Stephanie Kuzydym & Eric Gerhardt
                • Best Government/Community Issues “Warrant for Concern”- Duane Pohlman & Eric Frisbee
                • Best Continuing Coverage or Series “Athletes at Risk”- Stephanie Kuzydym & Eric Gerhardt
                • Best Health/Medical Reporting “HBOT Therapy”- Duane Pohlman & Eric Frisbee
                2021 Ohio Associated Press Awards

                1st Place

                • Best Documentary/Series “Drifting Death?”- Duane Pohlman
                • Best Documentary/Series “Drifting Death?”- Eric Frisbee
                • Best Reporter- Duane Pohlman

                2nd Place

                • Best Enterprise Reporting “Athletes at Risk?”- Stephanie Kuzydym
                • Best Enterprise Reporting “Athletes at Risk?”- Eric Gerhardt
                2020 Regional Emmy Awards
                • Crime “Hidden Past”- Duane Pohlman
                • Investigative Report: Single Story “Failure to Protect Avery”- Duane Pohlman
                2019 Regional Emmy Awards

                1st

                • Crime Reporting: “Selling Criminal Weapons” – Duane Pohlman and Eric Frisbee
                • Politics/Government Reporting: “Ohio’s Marijuana Mess” – Duane Pohlman
                • Promotion: “The Weather Authority” – Tim Fair
                2019 Society of Professional Journalists Awards

                1st

                • Best Reporter: “Local 12 News” – Duane Pohlman 
                • Best Enterprise Reporting: “Local 12 News” – Duane Pohlman 
                • Best Environmental Reporting: “Local 12 News” – Duane Pohlman 
                • Best Criminal Justice Reporting: “Local 12 News” – Duane Pohlman 
                • Best Consumer Reporting: “Local 12 News” – Duane Pohlman 

                2nd

                • Best Photographer: “Local 12 News” – Eric Frisbee 
                2019 Ohio Associated Press

                1st

                • Best Reporter in a Large Market: Duane Pohlman
                2019 National Headliner Award

                3rd

                • Environmental Reporting: “Fernald: Radioactive Reality” – Duane Pohlman, Eric Frisbee
                Columbia, SC – WACH
                2022 EMMY AWARDS 

                1st Place

                • Best Sportscast “Sports Therapy aired in Sports Zone 08/31/2021”- Mike Uva and Alex Jones

                2nd Place

                • Talent-Anchor-Weather “WACH FOX Weather”- Josh Knight
                2021 SOUTHEAST EMMY AWARDS

                1st Place

                • Best Sportscast “WACH FOX News at 10”- Mike Uva & Erica Garnes
                2020 RTDNAC AWARDS

                1st Place

                • TV News Producer of the Year – Bradley Smith

                2nd Place

                • Sportscaster of the Year – Mike Uva
                2019 SOUTH CAROLINA BROADCASTERS ASSOCIATION (STAR AWARDS)

                2nd Place

                • Richard M. Uray Service Project of the Year: “Share Your Holiday Food Drive”  – Greg Conner, WACH FOX Team
                2019 RTDNAC OF THE CAROLINAS AWARDS

                2nd Place

                • Sportscaster of the Year – Mike Uva
                  Columbus, OH – WSYX/WTTE
                  2021 NATAS Ohio Valley Chapter Emmy Awards
                  1st Place
                  • Human Interest: “The Blind Clockmaker”- Bob Kendrick & Dennis Spronk
                  • Politics/Government: “We’ll Play Ball”- Geoff Redic & Dennis Spronk
                  • Education/Schools: “Breaking the Digital Divide”- Lisa Rantala & Donny Sobnosky
                  • Photography: “Cow Town Tales”- Dennis Spronk
                  2021 Regional Murrow Awards
                  • Large Market Television Station: Investigative Reporting “Duty First”- Staff
                  2021 Military Reporters & Editors Association Awards
                  1st Place
                  • Documentary “Duty First: A Family’s Sacrifice to Serve”- Stacia Naquin
                  2021 NPPA Awards
                  1st Place
                  • Photographer “A Single Garment of Destiny”- Dennis Spronck
                  2021 Ohio News Photographer Association Awards
                  1st Place
                  • Photographer of The Year- Dennis Spronck
                  2021 Associated Press Awards
                  1st Place
                  • Best Sportscast “Return of Big Ten Football”- Stephen Kappas & Clay Hall
                  2nd Place
                  • Best Producer “Columbus Crew Win MLS Champs”- Stephen Kappas
                  • Best Spot News “Protests Turn Destructive at Statehouse”- Haley Nelson & Jessi Starkey
                  • Best Continuing Coverage “Weeks of Protests Across Columbus”- Haley Nelson & Mike Jones
                  • Best Newscast “Protests at the Statehouse”- Stephen Kappas & Danielle Ritchea
                  2020 NATAS EMMY Awards
                  • News Special “The Core”- Matthew Spurrier, Mike McCarthy, Stacia Naquin, Ben Frecker, & Jamie Justice
                  • General Assignment Report: Within 24 Hours “They’re Our Boys”- Mike McCarthy
                  • Feature News Report: Light Feature “Millie’s Birthday”- Mike McCarthy
                  • Feature News Report: Serious Feature “Not An Ordinary Pilot”- Mike McCarthy
                  • Education/Schools “Transportation Nightmare”- Lisa Rantala & Cody Murphy
                  • Military “Saluting Our Veterans”- Bob Kendrick, Bhaskar Nair, Joe Henry, Kurt Ludlow, Geoff Peterfy, Joe VanHorn Dennis Spronk, Michael Jones, & Chris Donnelly
                  • Video Journalist “The Mission to Find Blackie’s Gang”- Mike McCarthy
                  2019 Ohio Valley EMMY Awards
                  • Continuing Coverage: “A Survivor’s Tale Amid Safety Campaign” – Tara Morgan, Justin DePrekel, & Matthew Spurrier
                  • Team Coverage: “Explosion Rocks Columbus”
                  • Feature News Report – Serious Feature: “Catering to Recovery” – Mike McCarthy
                  • Investigative Report- Single Story: “Heartbreak on the Highway” – Tara Morgan & Jeff Hogan
                  • Societal Concerns – News Series “Human Horror Story” – Stacia Naquin & Jeff Hogan
                  • Anchor – Weather: Marshall McPeek
                  • Program Host/Moderator/Narrator: “Good Day Columbus” – Cameron Fontana
                  • Technical Achievement: “Good Day Columbus” –  Cameron Fontana
                        Cranston, RI – WJAR
                        2021 Boston/New England Emmy Awards
                        • Newscast: Evening Medium Market “NBC 10 News at 6pm: June 2nd”- News Team
                        2021 Regional Murrow Awards
                        • Small Market Television Station: Newscast “NBC 10 News at 6pm: June 2nd”- Staff
                        • Small Market Television Station: Overall Excellence “NBC 10 WJAR Turning to 10”- Staff
                        2020 Regional Murrow Awards
                        • Newscast “NBC 10 News at 6”- Staff
                        2020 Boston/New England EMMY Awards
                        • Program-Host/Moderator “Summer of Fun”- Meghan Mooney

                        2019 Edward R. Murrow Award
                        • Excellence in Social Media: Digital Team
                          Dayton – WKEF/WRGT
                          2022 Murrow Awards

                          1st Place

                          • Newscast “6:30P Newscast”- Staff
                          • Continuing Coverage “Investigation into Eric Cole’s death”- Staff
                          2022 SPJ Ohio Awards

                          1st Place

                          • Best News Operation in Ohio- Rebecca Gulden
                          • Best Newscast in Ohio “Getting Answers in the Death of Eric Cole”- Rebecca Gulden, Nina Pieri, Megan O’Rourke, Adam Aaro, Chelsea Sick, Bryn Caswell, & John Shaffer
                          • Best Continuing Coverage “Deadly Police Chase”- Chelsea Sick, Holden Robinson, & Ryan Segda
                          2n Place
                          • Best Newscast in Ohio “Chaos at the Capitol”- Nina Pieri, Blake Sutherland, Megan O’Rourke, Adam Aaro, Bryn Caswell, & Tyler Gee
                          2022 APME Headliners Excellence in Journalism Awards

                          1st Place

                          • Continuing Coverage “What happened to Eric Cole?”- Staff

                          2nd Place

                          • Best Newscast “11P newscast on capitol riots”- Staff
                          • Spot News “Spot news coverage of local tornado and flooding outbreak”- Staff
                          • Best Feature “Remembering Alicia Titus”- Adam Aaro and Holden Robinson

                           

                          2021 Society of Professional Journalists Awards

                          1st Place

                          • Best News Operation-Rebecca Gulden
                          • Best Enterprise Reporting “Jeremy Ganger Story”- Adam Aaro & Todd Meadows
                          • Best Spot News “Breaking Protests Over Racial Equality”- Rebecca Gulden, Adam Aaro, Megan O’Rourke, Chad Spinks, Chelsea Sick, Lee Furry, Holden Robinson, Bryn Caswell, Ryan Segda, & Todd Meadows
                            2020 Regional EMMY Awards

                            1st Place

                            • Continuing Coverage “Tornado Outbreak Coverage”- Rebecca Gulden, Nathan Edwards, Megan O’Rourke, Adam Aaro, Elyse Coulter, Bryn Caswell, Molly Reed, Kevin Roach, Allen Henry, Rebeckah Chenoweth, Courtney Wheaton, Danielle Malagarie, Chelsea Sick, and Colleen Peregrin
                            2020 Ohio Society of Professional Journalists

                            1st Place

                            • Best Newscast “6 PM on Dayton 24/7 Now”- Rebecca Gulden, Kevin Roach, Megan O’Rourke, Adam Aaro, Nathan Edwards, Molly Reed, and Bryn Caswell
                            • Best Spot News “Oregon District Mass Shooting Coverage”- Staff

                            2nd Place

                            • Best Continuing Coverage “Memorial Day Tornado Outbreak”- Staff
                            2020 Ohio Associated Press Media Editors

                            1st Place

                            • Best Coverage of a Scheduled Event 2019: “Coverage of Detective Del Rio’s Funeral”
                            2019 Society of Professional Journalists

                            1st Place

                            • Best Newscast “OH Tornado Outbreak”
                            • Best Sports Reporting “Reggie Wilaon Sports Storytelling Compilation”

                            2nd Place

                            • Best Documentary “Solving the Miami Valley’s Food Desert Crisis”
                            2019 Ohio Associated Press Media Editors

                            1st Place

                            • Best Documentary of Series “Series of Stories Done on the High Level of Hunger in the Region”- Staff
                            • Breaking News “Mobile Phone Store Robbery”- Staff 
                            2019 Cleveland Press Club

                            1st Place

                            • “A Surprise Touchdown”- Reggie Wilson & Todd Meadows
                            EL Paso, TX – KFOX/KDBC
                            2022 Regional Murrow Awards

                            1st Place

                            • Feature Reporting “H&H Closes For Good”- Robert Holguin and Rudy Reyes
                            2021 Lone Star EMMY Award

                            1st Place

                            • Interview/Discussion – Short/Long Form “Built in the Borderland: Border Wall Construction“- Robert Holguin
                            2019 Texas AP Broadcast Award

                            1st Place

                            • Photojournalism (Station): KFOX Staff 
                            • General Assignment: “On the Fronlines” – Genevieve Curtis, Report 

                            2nd Place

                            • Feature (Serious): “Deported Veterans” – Adriana Candelaria, Reporter & Rudy Reyes, Photographer
                            • Newscast: 5PM Newscast – Sergio Delgado, Producer 
                              Eugene, OR – KMTR/KVAL
                              2021 EMMY Awards
                              1st Place
                              • Anchor-Weather –  Josh Cozart
                                Flint, MI – WEYI
                                2022 Regional Emmy Awards 
                                1st Place
                                •  News Feature: Serious Feature (Multiple Reports) “Pandemic Justice”- Stephanie Parkinson
                                • Military “Home at Last”- Bill Harris
                                • Sports Promotion (Campaign) “FOX 66 Football Fix”- Phil Krapohl and Jonathan Deutsch
                                • Anchor (Sports)- Jonathan Deutsch
                                2019 Regional Emmy Awards 
                                • Historical-Cultural News Feature: “Remembering the Holocaust” – Stephanie Parkinson, Reporter 
                                2019 Michigan Associated Press Awards 

                                 1st Place

                                • Sports Coverage: “Racing Into the Weekend” – Jeanna Trotman, Sports Director 
                                • Sportscast: “FOX66 News at 10PM” – Jonathan Deutsch, Sports Anchor 

                                2nd Place 

                                • Investigative Reporting: “The Price of Justice” –  Joel Feick, Reporter & Sarah White, Photographer
                                • Digital Presence: nbc25news.com/wsmh.com – Dave Bondy, Digital Content Manager
                                2019 Michigan Association of Broadcasters Awards

                                 1st Place

                                • Sports: “The 19th Hole” – WEYI Staff 

                                Merit 

                                • Special Interest Programming: “A Classy Brassy Christmas & More” – WEYI Staff 
                                2018 Michigan AP Media Editors
                                • Reporter/Anchor: “FOX66 News at 10PM” – Bill Harris, Anchor
                                • Enterprise Reporting: “DWLS: A Road More Traveled” – Bill Harris, Reporter, Ben La Londe, Photographer/Editor
                                • Digital Presence: “nbc25news.com” – Staff
                                2018 Michigan Association of Broadcasters Awards
                                • Anchor: “FOX66 News at 10PM” – Bill Harris, Anchor  
                                2018 Regional Emmy Awards
                                • Director – Newscast: “NBC25-FOX66 Newscasts” – Robin Chan
                                • Audio: “A Classy Brassy Christmas & More” – Christopher Harris
                                • Environmental Reporting: ” Michigan’s Most Unwanted” – Miranda Parnell, Reporter, Tom Metevia, Photographer/Editor  
                                2018 Regional Edward R.Murrow Award
                                • Breaking News Coverage: “NBC25-FOX66 Newscasts – WEYI Staff
                                • News Series: “Help, Hope & Redemption” – WEYI Staff
                                  Florence/Myrtle Beach, SC – WPDE
                                  2022 EMMY Awards

                                  1st Place

                                  • Daytime/Evening Newscast – Daily (Smaller Markets 76+) “6pm – Lt. John Stewart Funeral”- Ian Morris, Michael Hutchinson, Tyler Jeski, and Heather Gale
                                  • Promotion – News Promotion – Campaign “That’s What Ed Said”- Jason Ashmawi, Blake Blancett, Hunter Gehman, and Marty Shelley
                                  2021 RTDNAC Awards

                                  1st Place

                                  • Special Report “Moment of Hope”- Lis Cooper
                                  • General News by MMJ “Blig Flocking Uproar”- Nick Papantonis
                                  • Light Feature “Woven Friendship”- Nick Papantonis

                                  2nd Place

                                  • Best Newscast “Back to School”- Staff
                                  • Community Impact “Unsung Heroes”- Liz Cooper
                                  • Consumer “Mikeroworks”- Nick Papantonis
                                  • General News “Chef. Sheppard. Servant.”- Nick Papantonis
                                  • General News by MMJ “License to Work”- Simon Williams
                                  • Use of Social Media-WPDE
                                  2021 South Carolina Broadcasters Association Awards

                                  Finalist

                                  • TV Weathercaster of the Year- Ed Piotrowski
                                  • Convergence Coverage “Covid Data”- Staff
                                  • Best AM Newscast- Morning News Team
                                  • TV Local Programming “Florence: One Year Later”- Staff
                                  2020 RTDNAC Awards

                                  1st Place

                                  • Use of Social Media “WPDE Social Media”- Station
                                  • News Website “WPDE.com”- Station
                                  • TV News Anchor Team of the Year- Trey Paul & Summer Dashe
                                  • Health/Medicine “A Story from the Heart”- Summer Dashe
                                  • Light Feature “Wheel of Life”- Nick Papantonis
                                  • Sports Reporting “Archie Adams”- Nick Papantonis
                                  • Entertainment “Renegade Reborn”- Nick Papantonis

                                  2nd Place

                                  • News Special “Hurricane Florance: One Year Later”- Station
                                  2020 NATAS Southeast Awards
                                  • Team Coverage “Hurricane Dorian”- Victoria Spechko, Heather Gale, Michael Hutchinson, Emily Trampf, & Barry Wade
                                  • Commercial “Monarch Roofing”- Blake Blancett, Hunter Gehman, & Jason Ashmawi
                                  2020 Murrow Awards
                                  • Investigative Reporting “Recess is the Wrong Answer”- Nick Papantonis
                                  2019 South Carolina Broadcasters Association
                                  • Best Weathercaster: “Ed Piotrowski” – Ed Piotrowski
                                  • Best Convergence Coverage: “Hurricane Florence”
                                  • Best Use of Digital Platforms: “Compilation” – Elizabeth Thomas, Briana Rivas, & Heather Gale
                                  2019 Regional Murrow Awards

                                  1st Place

                                  • Excellence in Social Media: WPDE.com – Heather Gale & Briana Rivas
                                  2019 Associated Press Awards

                                  1st Place

                                  • General Assignment: “Student March on Washington” – Kara Duffy, Reporter
                                  • Editor: Wally Lurz 
                                  • Television Newscast: Evening/Night: “Parkland Strong” – WPEC Staff 

                                  2nd Place

                                  • Feature: Light News: “Climbing Gators” – Maxine Bentzel, Reporter & Wally Lurz, Editor  
                                  • General Assignment: “Passionate Chorus” – Maxine Bentzel, Reporter & Wally Lurz, Editor 
                                  • Breaking News: “Shooting at Stoneman Douglas” – WPEC Staff 
                                  • Continuing Coverage: “Battle at the Boarder” – Maria Tomasch, EP & Wally Lurz Editor 
                                  • Series/Franchise Reporting: “Impact Puerto Rico” Maria Tomasch, EP, Yaremi Farinas, Reporter & Chris Hinson, Photographer
                                  • Overall Station of the Year: Mike Pumo, General Manager 
                                  2019 South Carolina Broadcasters Awards
                                  • Honorary Life Member: Ed Piotrowski 
                                  2019 Myrtle Beach Area Chamber of Commerce
                                  • Citizen of the Year: Ed Piotrowski
                                    Fresno – KMPH
                                    2022 RTDNA: Regional Murrow Awards
                                    • 1st Place
                                      • Sports Reporting: Athletic Trainers in California “KMPH 10 o’clock news”- Marie Edinger
                                    2021 RTDNA: Regional Murrow Awards
                                    • Small Market Television Station: Feature Reporting “Angel Babies”- Staff
                                    2020 RTDNA: Regional Murrow Awards
                                    • Feature Reporting “Flying with Blue Angels”- Staff
                                    Gainesville – WGFL
                                    2022 Florida Associated Press Awards 

                                    1st Place

                                    • “CBS News 4”- Josh Miller

                                    Finalist

                                    • Morning Newscast “CBS4 News”- Aaron Adelson, Nick Thomas, & Page Weinstein
                                    2019 Florida Associated Press Awards 

                                    1st Place

                                    • Light News Feature: “CBS News 4 at 6” – Josslyn Howard, MMJ 
                                    • Sports Feature: “First Hits” – Megan Plain, Sports MMJ
                                    Grand Island, NE – KFXL
                                    2016 Associated Press Awards
                                    1st place
                                    • Newscast:  “KFXL Nightly”- Jake Taylor, Kent Boughton, Production Staff
                                    Green Bay, WI – WLUK
                                    2021 Wisconsin Broadcasters Association Awards

                                    2nd Place

                                    • Morning Newscast “Good Day Wisconsin: Oct 3, 2020”- News Team
                                    • Evening Newscast “News at Nine: April 7, 2020”- News Team & Brad Straka
                                    • Continuing Coverage “Lake Levels & Shore Erosion”- News Team, Phil DeCastro & Eric Peterson
                                    • Specialty Programming “Community Cares”- Marketing, News & Donna Schuld

                                    3rd Place

                                    • Weathercaster “Justin Steinbrinck Compilation”- Justin Steinbrinck
                                    • Commercial Announcement “Toro Snowblower 2020”- Marketing & Dan Spangler
                                    2021 Midwest Broadcast Journalism Association Awards

                                    1st Place

                                    • Spot news “Safer at Home Overturned”- Ben Krumholz

                                    2nd Place

                                    • Newscast “Fox 11 News at Nine”- News Team & Brad Straka
                                    • Social Media “Protests Turn Destructive”- Staff
                                    • Sportscast/Sports Program “Pregame Live”- Sports Team & Garret Stolz
                                    • Investigative “The Missing & The Murdered”- Sierra Trojan
                                    2020 Lake Michigan Stakeholders Awards
                                    1st Place
                                    • Lake Michigan Champion of Conservation “Compilation”- Eric Peterson & Fox 11 News
                                    2020 Wisconsin Broadcasters Association Awards

                                    1st Place

                                    • Best Live Reporting “Compilation”- Justin Steinbrinck
                                    • Best Website “fox11online.com”- Fox 11 News
                                    3rd Place
                                    • Best Weathercaster “Compilation”- Justin Steinbrinck
                                    • Best Series “The Murdered & Missing”- Sierra Tojan
                                    2019 Wisconsin Broadcasters Association Awards

                                    2nd place

                                    • Social & Digital Use of Medium: “Blizzard Evelyn on Twitter” – WLUK Staff 
                                    • Social & Digital Personality: “Compilation Twitter” – Josh Moser, Sports Director
                                    • Social & Digital – Best Live Streaming: “Fox 11 Storm Chaser Blizzard Evelyn” – Phil DeCastro & Don Steffens 
                                    • Best Commercial: “WITT Golden Ticket” – Marketing Department 
                                    • Best News Promotional Announcement: “Fox 11 Investigates Kewaunee Water” – Marketing Department & News
                                    2019 Wisconsin Technical Collete System 
                                    • District Boards Awards: “Pilot Shortage” – Mark Leland 
                                      Harlingen, TX – KGBT
                                      2016 National Association of Hispanic Journalists Award
                                      • Hard News Reporting: “Rio Grande Valley “- Tiffany Huertas

                                      2015 Regional Edward R. Murrow Award
                                      • Hard News Reporting: “Undocumented Immigrants Surge from Central America”- Ashly Custer
                                      2015 Texas AP Awards
                                      1st Place
                                      • Spot Story Individual Category: “Man Armed with Assault Rifle Barricaded Inside Brownsville Home” – Daisy Martinez
                                      2015 Readers Choice Award for the Valley Morning Star
                                      • Best TV Personality – Marcy Martinez
                                      2015 Readers Choice Award for the Brownsville Herald and The Monitor
                                      • Best TV Personality – Marcy Martinez
                                      Harrisburg, PA – WHP
                                      2021 EMMY Awards
                                      1st Place
                                      • Hard News Report “CBS 21 News How Covid 19 Ravaged PA’s Long Term Care Facilities”- Jasmine Brooks and Bill Seiders
                                      2020 Mid-Atlantic EMMY Awards
                                      • Best Newscast: Medium Markets “5pm News/TMI Shutdown”- Tyler Jeski, Bill Seiders & Larry Lewis
                                      • Crime: News Single Story “Murder or Suicide?”- Brian Sheehan, Bill Seiders, & Nathan Yerges
                                      • Talent: Sports- Joel D. Smith
                                      2019 Associated Press Awards

                                      1st Place

                                      • Best Sports Feature: “Still Growing up Fast” – Joel D. Smith, Anchor 
                                      • Best Sportscast: “CBS 21 News/Caps Win Hockey” – Joel D. Smith, Anchor 
                                      • Best Use of Photographer: “CBS News 21” – William Seiders, Chief Photographer 
                                      2019 Pennsylvania Broadcasters Association Awards

                                      1st Place

                                      • Spot News Coverage: “Pittsburgh Synagogue Shooting” – Jessie McDonough, Jeremy Stockdill & Josh Davis 
                                      • Outstanding Feature: “Proudly Pennsylvania” – Jessie McDonough, Jeremy Stockdill & Emily Damiano 
                                      2018 Mid-Atlantic Emmys

                                      1st Place

                                      • Best Evening Newscast: “CBS 21” – Tyler Jeski, Producer
                                      2018 Pennsylvania Association Broadcasters Awards

                                      1st

                                      • Outstanding Use of Digital Media: “CBS21.com” – Nia Towne, Alex Radford
                                      • Outstanding Television Feature Story: “CBS 21” – News Anchor, Sherry Christian
                                      • Outstanding News Promotion: “CBS 21” – Brett Freitag, Katalina Deaven, Brianna Dadich
                                      2018 Pennsylvania AP Awards

                                      1st

                                      • Best Sportscast: “CBS 21” – Sports Anchor, Joel D. Smith
                                      2nd
                                      • Best Sportscast: “CBS 21” – Sports Anchor, Joel D. Smith
                                      • Best Sports Coverage: “CBS 21” – Sports Anchor, Joel D. Smith 
                                      • Best Sports Feature: “CBS 21” – Sports Anchor, Joel D. Smith
                                      Johnstown, PA – WJAC
                                      2021 Pennsylvania AP Awards

                                      1st

                                      • Best Investigative Reporting “Covid Testing Shortages”- Crispin Havener
                                      • Best Enterprise Reporting “Exploring Castle Doctrine”- Crispin Havener

                                      2nd

                                      • Best Investigative Reporting “Active Shooter Training: Helpfule or Hurtful”- Crispin Havener, Erik Grant, Nick Kasisky, & Noah Vereb
                                      • Best Reporter/Anchor- Crispin Havener
                                      • Best Digital Presence “WJACTV.com”- Travis Gary & News Team

                                      Honorable Mention

                                      • Best Spot News Coverage “BLM Protestor Shot”- Team
                                      2020 Pennsylvania AP Awards

                                      1st

                                      • Best Spot News “Atherton Stree Bar Shooting”- News Team
                                      • Best Invatigative “6 News Investigates: Investor Inquiry”- Crispin Havener, Stephen Toma, & Erik Grant
                                      • Best Continuing Coverage “Tragedy in Happy Valley”- News Team

                                      2nd

                                      • Best Documentary “70 Years in The Making”- Jen Johnson & Stephen Toma

                                      Honorable Mention

                                      • Best Feature “Garden of Dreams”- Jessica Guay & Stephen Toma
                                        Kalamazoo-Grand Rapids, MI – WWMT
                                        2022 Michigan Association of Broadcasters 

                                        1st Place

                                        • Breaking News: “South Haven Pier Shooting”- Staff
                                        • Feature/Use of Medium: “Human Society Expands Foster Care Program in Response to Pandemic”- Chris Yu

                                        2nd Place

                                        • Investigative Story “Sheriff Investigated for Election Fraud”- Mike Krafcik
                                          2021 Michigan Association of Broadcasters 

                                          1st Place

                                          • Best Photojournalist- Pat Hagan

                                          2nd Place

                                          • Continuing Coverage “Kalamazoo Protests”- News Team

                                          Honoree

                                          • Media Organization of the Year “State of Mind Mental Health Initiative”- News Team
                                          2020 Regional EMMYs 

                                          1st

                                          • Feature News Report- Light Feature “Jim and the Model T Ford”- Jason Heeres 
                                          • Feature News Report- Serious Feature “Michigan State Trooper Recovery”- Rachel Glaser
                                          2020 Michigan Center for Youth Justice

                                          1st 

                                          • Youth Justice Award “Lakeside Academy – Impact Reporting”- Mike Krafcik
                                          2020 National Alliance on Mental Illness (Michigan Chapter)

                                          1st 

                                          • Media Award “State of Mind” -Rachel Glaser, Andrew Feather, Mike Krafcik, & Matt Loughrin
                                          2020 Michigan Association of Broadcasters 

                                          1st

                                          • Anchor- Lora Painter
                                          • Reporter- Mikenzie Frost
                                          • Mini Documentary/Series “State of Mind”-Rachel Glaser, Andrew Feather, Mike Krafcik, & Matt Loughrin

                                          2nd 

                                          • Anchor- Erica Mokay
                                          2019 Michigan Association of Broadcasters

                                          1st

                                          • Best Weathercast- Keith Thompson
                                          • Best News Reporter- Rachel Glaser
                                          2019 Associated Press Media Editors

                                          1st

                                          • Best News Feature Story “Signing Nurse”- Jake Berent
                                          • Best Use of Photography- Jason Heeres
                                          • Best Continuing Coverage “PFAS in Parchment”- WWMT News Staff

                                          2nd

                                          • Best Sports Feature Story “Blind Bowler”- Andy Pepper
                                          • Best Documentary “Suicide Crisis: Breaking the Silence”- Andy Dominianni & Erin Flynn
                                          Kearney, NE – KHGI
                                          2022 State Broadcasters Association Awards

                                          1st Place

                                          • Best On the Scene Sports Reporting “Pre-GameL Oklahoma vs Nebraska”- Dave Griek, Seth Denney, and Christian Wagner

                                          2nd Place

                                          • Service to Agriculture “Pivot Kid”- Steve White
                                          • Best Spot News Reporting “Ukraine Invasion Weighs on Nebraska Farmers”- Steve White

                                          3rd Place

                                          • Best In-Depth or Investigative Story or Series “Homelessness in Grand Island”- Risell Ventura
                                          • Best Sportscast “9:00 pm sports on KFXL”- Staff
                                          2021 Nebraska Broadcasters Association Awards

                                          Gold

                                          • Best Use of Multimedia Journalism- Brian Gnuse

                                            Silver

                                            • Best Use of Multimedia Journalism- Brian Gnuse
                                              Las Vegas, NV – KSNV
                                              2021 Society of Professional Journalist Awards (Las Vegas Chapter)
                                              1st Place
                                              • Reporting Using Public Records “A Vegas Lost Special Investigation”- John Teanor & Maria Thompson
                                              2021 Regional Pacific Southwest Emmy Awards
                                              1st Place
                                              • Overall Excellence “Longing For A Year of Precedence In An Unprecedented Year”- Larry Strumwasser
                                              • Newscast – Evening – Larger Markets “They Came, They Saw, They Argued”- Stephanie Wheatley, Marie Mortera, Jeff Gillan, Gerard Ramalho, Norberto Arroyo, Reed Abplanalp-Cowan, Justin Michel, Kevin Janison, Tiffany Lane, Jairo Aguilar, Edward Greene, Maria Thompson, Shiree Woody, Latoya Silmon, Lauren Clark, Scott Kost, Jim Snyder, Kenny Ramis, Wade Parsons, & James Johnson III
                                              • Crime “Heroes of 1October”- Denise Rosch & Scott Kost
                                              • Historical/Cultural “Ghosts of Goodsprings”- Denise Rosch & Scott Kost
                                              • Politics/Government “Testing the USPS in Nevada ahead of the 2020 General Election”- Max Darrow, Scott Kost, Kenny Ramis, Marketia Bady, Robert Noble, & Ken Takahashi
                                              • Talent-Anchor “Reed Cowan Survived Covid and All He Got was a Lousy T-Shirt”- Reed Abplanalp-Cowan
                                              • Talent-Program Host/Moderator/Correspondent “Back When the Coronavirus was in the B Block”- Latoya Silmon
                                              2020 Regional Emmy Awards
                                              • News Special “Area 51 Invasion”- Gerard Ramalho, Scott Kost, Latoya Silmon, Justin Michel, Steve Wolford, Denise Rosch, Dree De Clamecy, Jeff Gillan, George Romero, Jordan Moir, Maria Thompson, Justin Monteith, Stephanie Wheatley, Wade Parsons, & Kenny Ramis
                                              • News-Historical/Cultural “Phantom Prisons”- Denise Rosch, Scott Kost & George Romero
                                              • On-Camera Talent- Reporting “Reed Reports- Again”- Reed Cowan
                                              2020 Vega Awards
                                              • News/Feature “Nevada’s Interstellar Connection”- Justin Michel & Steve Wolford
                                              2019 Regional Emmy Awards
                                              • News Special: “One October, One Year Later” – Stephanie Wheatley, Jim Snyder, Marie Mortera, Latoya Silmon, Kelsey Thomas, Denise Rosch, Kenny Ramis, Justin Monteith, Thuan Nguyen, Scott Kost
                                              • News – Religion – Single Story or Series: “2018 Olympics – Its All About the Reach” – Reed Cowan, Adrian Crooks
                                              • News – Politics/Government – Single Story or Series: “Politics and Pyeongchang Winter Olympic Games” – Reed Cowan, Adrian Crooks
                                              • On-Camera Talent – Reporter: “Reed Cowan Pyeongchang NBC Winter Olympic Games” – Reed Cowan
                                              2019 ACLU
                                              • First Amendment Award: “Vegas Lost” – John Treanor
                                              2019 AVA Digital Award 

                                              Gold

                                              • “The Car Tupac Shakur was Murdered in is up for Auction” – Justin Michel, Photojournalist 
                                              2019 Silver State Awards 
                                              • Best News Anchors: Jim Snyder, Marie Mortera, Reed Cowan, Kevin Janison, Amber Dixon, Kim Wagner & Dana Wagner
                                                Lewiston, ID – KLEW
                                                2022 Idaho Press Club

                                                1st Place

                                                • Watchdog/Investigative Report TV “Homeless and Human”- Justin Spinnie
                                                • Light Feature Report TV “Homeless Girl Toy Giveaway”- Anna Velasquez
                                                • Crime Report “Crime of Child Porn”- Anna Velasquez
                                                • Government/Political “Heartbeat Abortion Ban”- Jordan Smith
                                                • Sports Program TV “Game of the Week: Battle of the Bridges/2021 NAIA World Series Preview”- Brady Frederick

                                                2nd Place

                                                • Spot News Report TV “Fire Reignites Evacuation in Lenore”- Brady Frederick
                                                • Serious Feature Report TV “A Wildfire of Support”- Justin Spinnie
                                                • Sports News Story TV “A Look Inside Idaho’s News ICCU Arena”- Brady Frederick

                                                3rd Place

                                                • Sports News Story TV “Turning the Corner”- Jordan Smith
                                                • Weathercast “Wildfire Weather”- Justin Spinnie
                                                • Sports Program TV “Game of the Week: Battle of the Bridges/2021 NAIA World Series Preview”- Brady Frederick
                                                Little Rock, AR – KATV
                                                2022 Murrow Awards
                                                1st Place
                                                • Excellence in Writing “Beyond the Game”- Kyle Deckelbaum
                                                2020 NATAS Mid-America EMMY Awards
                                                • Spot News- Shelby Rose
                                                • General Assignment Report- Shelby Rose and Richard Newman
                                                • Sports News Feature- Shelby Rose
                                                • Newscast “5pm News Flooding in Arkansas”- Staff
                                                2020 RTDNA Regional Murrow Awards
                                                • Podcast “Timeline: The Disappearance of Cassie Compton”- Kaila Lafferty
                                                • Excellence in Writing “Timeline: The Disappearance of Cassie Compton”
                                                2019 Regional Emmy Awards
                                                • “Deadly Bus Crash” – Kaitlyn Levenson & Chris Scott
                                                • “Arkansas Growing: From Legalization to Cultivation” – Marine Glisovic, Janelle Lilley, Jason Pederson, Chris May, Chris Scott, Kenny Reynolds, Barry Deere, Rich Newman, Brian Emfinger, Ray Hamilton, Katelyn Deckelbaum, John Ancel, & Scott Carroll
                                                • “Mom Check 7” – Erin Hawley & Rich Newman
                                                2018 Regional Edward R. Murrow Award

                                                1st Place

                                                • Sports Reporting: “New Found Strength” – Kyle Deckelbaum
                                                2018 Arkansas/Oklahoma Association Press Awards

                                                1st Place

                                                • General News Reporting: “Execution of Ledell Lee” – KATV Staff

                                                2nd Place

                                                • Investigative Reporting: “From Vows to Victory” – Jason Pederson
                                                • Best Weather Program: “KATV Severe Weather” – KATV Weather Team
                                                • Best Spot News Photography: “Swat Standoff” – Larry Potter
                                                2015 Regional Emmy for Continuing Coverage
                                                Lynchburg, VA – WSET
                                                2021 Virginia’s Associated Press Broadcaster Awards

                                                1st Place

                                                • Multimedia Journalism- Maggi Marshall
                                                2020 RTDNA Regional Murrow Awards

                                                1st Place

                                                • Breaking News “Triple Homicide”- Staff
                                                2020 Association Press of the Virginias Award

                                                1st Place

                                                • Best Weathercast “ABC 13 Weather”- Weather Team

                                                2nd Place

                                                • Best Old Dominion Heritage “Green Book”- Noreen Turyn & Tony Day
                                                • Best Feature Photography “Reel Danger”- Danner Evans & Tony Day
                                                • Best Spot News Photography “Triple Homicide”- Brion Humphrey
                                                • Best TV News Anchor- Mark Spain
                                                • Best TV Sports Anchor- Dennis Carter
                                                2019 Association Press of the Virginias Award

                                                1st Place

                                                • Best Anchor – Mark Spain 
                                                • Best Website – www.wset.com 
                                                • Best Meteorologist – George Flickinger 
                                                • Best Reporter – Caren Pinto 

                                                2nd Place

                                                • Best Reporter – Emily Swecker 
                                                2018 Virginia Association of Broadcasters

                                                1st Place

                                                • Outstanding News Series: “Bus Stop Speeders” – Mark Spain
                                                • Outstanding Sports Coverage: “Football Friday Finale” – Dennis Carter and David Walls
                                                • Best Station Promotion: “Community Counts” – Burt Spangler

                                                2nd Place

                                                • Best Newscast: “6PM News” – WSET Staff
                                                2018 Edward R. Murrow Regional Awards

                                                1st Place

                                                • Best Newscast: “Charlottesville Riots” – WSET Staff
                                                2018 Association Press of the Virginias Award

                                                1st Place

                                                • Best Continuing News Cover – Staff
                                                • Best Anchor – Mark Spain
                                                • Best Spot News Photography – Staff
                                                2nd Place
                                                • Best Investigative Reporting – Mark Spain
                                                • Best Reporter – Chris Hoffman
                                                • Best Coverage of a Spot News Story – Staff
                                                • Outstanding Sports Operation – Dennis Carter and Dave Walls
                                                Macon, GA – WGXA
                                                2021 Georgia Association of Broadcasters Awards

                                                1st Place

                                                • Best Meteorologist- Jeff Cox
                                                2020 Georgia Association of Broadcasters Awards

                                                Merit Award

                                                • Best Feature Story: “Severe Storms: Tornadoes Hit Middle Georgia during Multiple RAFB Weather Radar Outages”- Jeff Cox
                                                2018 American Association of Adopted Sports Programs

                                                1st Place

                                                • Media Award: Rick Devens
                                                2018 Georgia Association of Broadcasters

                                                1st Place

                                                • Best Feature Franchise: “Take this Job and Love It: Hibachi Chef” – Jeff Cox, Chief Meteorologist
                                                • Best Feature Story: “Blind Music” – Shannon Lilly and Jennifer Munoz

                                                2nd Place

                                                • Best News Reporter: WGXA News – Eric Mock, Reporter
                                                2018 Georgia AP Awards

                                                1st Place

                                                • Best Weather Reporting: “WGXA News” – Chief Meteorologist, Jeff Cox

                                                2nd Place

                                                • Best Newscast: “WGXA News” – WGXA Staff
                                                2016 Georgia Association of Broadcasters

                                                Merit Award

                                                • Best Weather Coverage: Jeff Cox
                                                2016 Georgia Association of Press Media Editors

                                                1st Place

                                                • Best Weather Reporting: Jeff Cox
                                                2015 Outstanding Mass Communications Alumni
                                                • Raymond Tubb
                                                2015 Georgia Association of Broadcasters
                                                • Weathercast of the Year
                                                Marquette, MI – WLUC
                                                2015 Good News Awards
                                                1st Place
                                                • Feature Story:  “Kingsford High School Band”
                                                • PSA:  ” Bowl For Kids Sake”
                                                • Editorial: “The Upside”
                                                • Long Form Program; “U.P. Power”
                                                • Community Involvement: “Canathon”
                                                • Merit / Straight News Story: Rescue Snowmobilers 
                                                • Merit / Series: “Fear No More”
                                                2015 Michigan Association of Broadcasters
                                                • Station of the Year
                                                1st Place
                                                • Investigative Story: “Wolf Hunt”
                                                • Mini Doc/Series: “Marijuana”
                                                • Commercials: “The Precious Gift/Wilderness Sports”
                                                • Photojournalist –  Jerry Tudor
                                                • Newscast – TV6 Early News
                                                • Weathercaster: Shawn Householder
                                                • Community involvement: “TV6 Canathon”
                                                Merit Awards
                                                • Investigative story: “Lead Poisoning”
                                                • Promotions: “TV6 News Team”
                                                • Commercials: “The Recliner/Kirkish Furniture”
                                                • Weathercast – Karl Bohnak
                                                • Special interest programming: “UP Power”
                                                Missoula, MT – KECI
                                                2021 Walter Cronkite Award
                                                1st Place
                                                • Exceptional Reporting “USPS Blue Box Removals” – Maritsa Georgiuo
                                                2021 Montana Broadcasters Association Awards
                                                1st Place
                                                • Newscast of The Year “6pm Newscast”- NBC Montana News Team
                                                • Meteorologist of The Year – Brooke Foster
                                                2020 Montana Broadcasters Association Awards
                                                Winner
                                                • Television Writer- News and Long Form Programming “Television News Writer”- Kevin Maki
                                                • Television Newscaster of the Year “NBC Montana Newscast of the Year”- Staff
                                                1st Place
                                                • Newscast of the Year “6pm”- Staff
                                                • Television Writing- News & Long Form “Montana Moment”- Kevin Maki
                                                2nd Place 
                                                • Feature News “Baby Buried Alive”- Heidi Meili & Ben Priestly
                                                • Hard News “On the Northern Border”- Laurel Staples, Cyndy Koures, Ben Priestley, Willy Miller, Scott Ashleman,& Maria Whisenhunt
                                                • Sportscaster of the Year “Sports”- Kevin Levine
                                                Runner-Up
                                                • Television Sportscaster of the Year- Kevin Levine
                                                • Television Hard News “On the Northern Border”- Laurel Staples, Cyndy Koures, Ben Priestley, Willy Miller, Scott Ashleman, and Maria Whisenhunt
                                                • Television Feature News “Search for Baby Buried Alive”- Heidi Meili & Ben Priestly
                                                2019 Montana Broadcasters Association Awards

                                                1st Place

                                                • Television Breaking News – Flooding Evacs: KECI Staff 
                                                • Television Hard News – Meth YMCA: KECI Staff
                                                • Television Weathercaster of the Year: Mark Heyka 
                                                • Television On-Air Broadcaster of the Year: Maritsa Georgiou
                                                • News and Long-Form Programming: Cyndy Koures, Executive Producer 
                                                2nd Place 
                                                • News and Long Form Programming: Kevin Maki, Reporter 
                                                • Television Website of the Year: nbcmontana.com, Willy Miller & Maria Whisenhunt
                                                  Mobile, AL – WPMI
                                                  2021 RTDNA Regional Murrow Awards
                                                  • Small Market Television Station: Breaking News Coverage “Three-Alarm Apartment Fire”- Staff
                                                  2021 Alabama Broadcaster’s Association Awards

                                                  1st place

                                                  • Best Reporter- Andrea Ramey
                                                  • Investigative Reporting- Rachael Wilkerson
                                                  Award of Merit
                                                  • Breaking News “Alarm Fire”- Staff
                                                  • Franchise “Reality Check”- Staff
                                                  2020 Suncoast EMMY Awards

                                                  1st place

                                                  • Crafts Achievement: Talent-Anchor-Weather “Overall Excellence”- Alan Sealls
                                                  2020 RTDNA Regional Murrow Awards

                                                  1st place

                                                  • Overall Excellence “Compilation”- Staff
                                                  2020 Alabama Broadcaster’s Association Awards

                                                  1st place

                                                  • Award of Merit: Reporter- Rachel Wilkerson
                                                  • Best Newscast “NBC 15 at 10”- Staff
                                                  2019 Alabama Broadcaster’s Association Awards

                                                  1st place

                                                  • Hard News: “Toxic Ticking Time Bomb” – Andrea Ramey & Mike Corry
                                                  • Judges Award of Merit/Hard News: “Animal Shelter Refuses Entry” – Nicole Fierro & Alyssa Newton
                                                  2019 Victims of Crime and Leniency 
                                                  1st place
                                                  • Voice for Victims Award: “Catch & Release – Pardon Problem” – Andrea Ramey & Richard Holden
                                                  2018 Alabama Broadcaster’s Association Awards
                                                  1st place
                                                  • Public Affairs: “Mobile’s Opiod Crisis / Town Hall” – Brandon McFarland, Richard Holden, Greg Peterson, Kym Anderson, Trey Lane, Bob Noonan
                                                  2017 Alabama Broadcaster’s Association Awards
                                                  1st place
                                                  • Best Hard News: ” Baton Rouge Police Shootings” – Christian Jennings, Mike Corry
                                                  • Best Newscast: “Local 15 News at 10” – Staff
                                                  Nashville, TN – WZTV
                                                  2020 Associated Press Awards 

                                                  1st Place

                                                  • Serious News Story “Abandoned Because of An Extra Chromosome”- Kathleen Jacob & Alan Graves
                                                  • Sports Feature “Olympic Dream”- Dennis Ferrier &  Ryan Booker

                                                  2nd Place

                                                  • Long Light Feature “A Trip to Rugby”- Dennis Ferrier & Jason Wilson
                                                  • Long Serious News Story “Chased by Bees” Dennis Ferrier & Ryan Brooker
                                                  • TV Editing “Composite”- Jeremy Bryant
                                                  3rd Place
                                                  • Long Serious News Story “Adam Braseel’s Nightmare”- Dennis Ferrier & Kyle Benton
                                                  • Daytime Newscast “Car Chase & Morning Traffic Chaos”- Emily Muniz & Joe Rinaldi
                                                  • Videography “Composite”- Ryan Brooker
                                                  • Evening Newscast “Flooding in the Midstate” Stacey Springob, Sarah Shiverdecker & Bailey Cordes
                                                  • Long Light Feature “Shock in High School Football Booth”- Alex Apple & Jason Wilson
                                                  • Outstanding News Operation “News Operation”- Staff
                                                  2019 Associated Press Awards 

                                                  1st Place

                                                  • Weather Anchor: Katy Morgan
                                                  • TV Editing: “Composite” – Jason Wilson

                                                  2nd Place

                                                  • Multimedia: FOX17.com – WZTV Staff 
                                                  • Weather Coverage: “Winter Storm” – WZTV Staff 
                                                  • Short Serious Feature: “Wedding Day DUI” – Dennis Ferrier & Ryan Brooker 
                                                  • TV Enterprise: “Liquor by the Drink” – Dennis Ferrier & Kyle Benton
                                                  2019 Edward R. Murrow Regional Awards
                                                  • Best Writing: “Love Forgiveness & Celebration” – Dennis Ferrier 
                                                  2019 NATAS
                                                  • Best Newscast Weekend: “Church Shooting” – WZTV Newsroom
                                                  2018 Edward R. Murrow Regional Awards
                                                  • Breaking News: “Antioch Church Shooting” – WZTV Newsroom
                                                  2018 Associated Press Awards

                                                  1st Place

                                                  • TV Enterprise: “Lauren Agee Murder Mystery” – Dennis Ferrier & Kyle Benton
                                                  • TV Weather Anchor: Meteorologist, Katy Morgan

                                                  2nd Place

                                                  • Long Light Feature: “Mustard Seed Ranch” – Erika Kurre & Ryan Thornburg
                                                  • Short Serious News Story: “An Accidental Shooting” – Dennis Ferrier & Ryan Booker
                                                  • Sports Feature: “Summertown Baseball” – Dennis Ferrier & Stephen Van Schaack
                                                  • Multimedia: “White Nationalists Come to Tennessee” – Digital Team
                                                  • TV Evening Newscast: “Antioch Church Shooting” – Producers, Airielle Vincent & Sarah Shiverdecker
                                                  2018 Emmy Award

                                                  1st Place

                                                  • Specialty Assignment Reporter: “The Ferrier Files” – Dennis Ferrier, Ryan Brooker, Jason Wilson, Sarin Belcher, Scott Simpson, Ryan Thornburg
                                                  New Bern, NC – WCTI
                                                  2018 North Carolina AP Awards

                                                  1st Place

                                                  • Best Evening Newscast
                                                  2018 RTDNAC Awards

                                                  1st Place

                                                  • Best Use of Social Media
                                                  • Best Photography

                                                  2nd Place

                                                  • Best Newscast
                                                  • Best News Special (Air Show)
                                                  • Photographer: Allen Fairbanks, Photographer
                                                  New Bloomfield, MO – KRCG
                                                  2021 Missouri’s Best Awards
                                                  • Local Anchor- Meghan Lane   
                                                  • Local TV Weather Forecaster- Zach Paul
                                                  • Local Hero- Zach Paul
                                                  • Local Meteorologist- Zach Paul
                                                  • Local TV Sports Anchor- Rod Smith
                                                  2021 Missouri Broadcasters Association Awards
                                                  1st Place
                                                  • Best Anchor- Kermit Miller
                                                  • Public Service Announcement or Campaign “Isolate Together”- Robert Pollock
                                                  Certificate of Merit
                                                  • Commercial Announcement “Missouri Credit Union Sherlock Holmes”- Robert Pollock
                                                  2020 National Murrow Awards
                                                  • Breaking News “May 2019 Tornado”- KRCG-TV
                                                  2020 Regional Murrow Awards
                                                  • Breaking News Coverage “May 2019 Tornado”- KRCG-TV
                                                  2020 Missouri Broadcasters Association

                                                  1st Place

                                                  • News Series “Addicted Missouri: One in Three”- Megan Sanchez
                                                  • Commercial Announcement-Single Only “O’Donoghues”- Promotions Dept.

                                                  2nd Place

                                                  • Best Local Website “KRCGTV.COM”- News Dept.
                                                  • Best Photojournalist (TV Only) “Montage of Work”- Carli Rabon
                                                  2018 Mid-America Emmy’s

                                                  1st Place

                                                  • Best Newscast: “Congressman Shot – 5 PM” – Jeff Militzer

                                                  Honor

                                                  • Gold Circle Honor Society: Dick Preston
                                                  2018 Missouri State Teachers Association

                                                  1st Place

                                                  • TV Series: “Stop Bullying Mid-MO” – KRCG Staff
                                                  2018 Missouri Broadcaster’s Association

                                                  1st Place

                                                  • Feature Reporting: “Bigger than Lights” – Megan Sanchez, Reporter
                                                  • PSA Campaign: “Stop Bullying Mid-MO” – KRCG Staff
                                                  2018 Edward R. Murrow Regional Award

                                                  1st Place

                                                  • Breaking News: “May Flooding” – KRCG Staff
                                                  • Newscast: “Congressman Shot” – KRCG Staff
                                                  2018 Kansas City Press Club

                                                  2nd Place

                                                  • Photojournalism- General Reporting: “Gun Guy Back” – Riccardo Montgomery, Photographer
                                                  • Public Service Project: “Stop Bullying Mid-MO” – KRCG Staff

                                                  3rd Place

                                                  • Multimedia Package: “National Anthem Singer” – Greg Dailey, Tommy Sladek
                                                  • General Reporting: “Kidnapping Conundrum” – Meghan Lane, Reporter
                                                  • Profile: “Addict Shares Story of Recovery” – Maghan Lane, Reporter, Riccardo Montgomery, Photographer
                                                  • News Program: “Congressman Shot” – KRCG Staff
                                                  • Deadline Reporting – Breaking News/Spot News: “May Flooding” – KRCG Staff
                                                    Oklahoma City, OK – KOKH
                                                    2021 Oklahoma Associated Press Awards
                                                    1st Place
                                                    • Investigative Reporting: “Oklahoma’s Hidden Homeless Crisis” – Staff 
                                                    • Civil Discourse and Social Change: “Virtual Town Hall: Building Bridges” – Staff 
                                                    • Pandemic Response: “Untold Stories of Covid 19” – Staff 
                                                    • Community Service Award: “Community Service” – Staff
                                                    2019 Oklahoma/Arkansas Associated Press Awards
                                                    1st place
                                                    • Best Morning Newscast: “Fox 25 Good Day OK” – KOKH Staff 
                                                    • Investigative Reporting: “OKCPS Bus Investigation” – Chris Stanford 
                                                    • Best Feature Photography: “The OU Pride” – David Young 
                                                    • Best Special Program: “The Death Debate” – Phil Cross & Anthony West 
                                                    2019 Oklahoma Association of Broadcasters 
                                                    1st place
                                                    • News Image Promotion: “Good Day OK: Personalities” – Ethan Edwards 
                                                    • General Image Promotion: “Malcolm Tubbs is Everywhere” – Ethan Edwards 
                                                    Pensacola, FL – WEAR
                                                    2022 Florida Association of Broadcast Journalists Awards

                                                    1st Place

                                                    • General Assignment “Former Sheriff Addresses Statue Criticism”- Olivia Iverson and Jeremy Partridge
                                                    Better Business Bureau (BBB) Torch Award for Ethics for 2021

                                                    1st Place

                                                    • Ethics- WEAR
                                                    2021 RTDNA Awards
                                                    • Small Market Television Station: Overall Excellence “WEAR Channel 3 News”- Staff
                                                    2021 Florida Broadcasters Association Awards

                                                    1st Place

                                                    • Overall Station of the Year “WEAR-TV Overall”- Staff
                                                    • Team Coverage “Hurricane Sally Coverage”- Staff
                                                    • Weather Reporting “Hurricane Sally Aftermath”- Renee Beninate & Hudson

                                                    Finalist

                                                    • Continuing Coverage “Five Mile Creek Wildfires”- Staff
                                                    • Reporter “WEAR Reporting”- Rebekah Castor
                                                    • Political/Election/Gov’t Single Story “Election Ballot Investigation”- Carolyn Cerda & Al Showers
                                                    • General Reporting “Surviving Hurricane Sally”- Renee Beninate & Al Showers
                                                      Portland, ME – WGME
                                                      2022 National Murrow Awards

                                                      1st Place

                                                      • Overall Excellence “CBS13 On Your Side”- Staff
                                                      2022 Regional Murrow Awards
                                                      • Overall Excellence “CBS13 On Your Side”- Staff
                                                      • Excellence in Innovation “51 Days: Surviving a Cyber Attack”- Staff
                                                      • Continuing Coverage “Police Shooting Backlog”- Staff
                                                      2022 Regional EMMY Awards

                                                      Winner

                                                      • Outstanding Technology News “Connected Cars”- Marissa Bodnar and Jack Amrock 
                                                      • Hard News “Ignoring Maine’s Move Over Law”- Blair Best
                                                      2021 RTDNA Awards
                                                      • Small Market Television Station: Continuing Coverage “Unemployment: Fraud & Frustration”- Staff
                                                      • Small Market Television Station: News Series “Battle for Broadband”- Staff
                                                      2021 New England Emmy Awards

                                                      1st Place

                                                      • Military News “Veterans Hotline”- Jon Chrisos
                                                      2021 Investigative Reporters & Editors Awards

                                                      1st Place

                                                      • IRE Award “Fixing a Flaw for Veterans Lost on the Line”- Jon Chrisos, Jack Amrock, & Caulin Morrison
                                                      2020 New England Emmy Awards

                                                      1st Place

                                                      • Best Newscast: Medium Market “Deadly Farmington Explosion/6pm”- Ted Homer & Cindy Valente
                                                      2019 Maine Association of Broadcasters

                                                      1st Place

                                                      • Public Service, Unsponsored: “WGME” – Dan Seaver, Rich Stack, Nate Sapp
                                                      • Best Website: “WGME” – Ariana St. Pierre & Matthew Bourgault
                                                      • Best Weathercast: “WGME” – Charlie Lopresti
                                                      • Public Affairs: “WGME” – Jon Chrisos & Marissa Bodnar

                                                      2nd Place

                                                      • Public Service, Sponsored: “WGME” – Joel Messer, Rick Stack, & John Schrank
                                                      • Best Use of Social Media, News: “WGME Twitter/Facebook” – Ariana St. Pierre & Matthew Bourgault
                                                      • Feature: “WGME” – Taylor Cairns
                                                      • Locally Produced Program: “WGME” – Matthew Curren, Gregg Lagerquist, & Kim Block
                                                      • Photojournalism: “WGME” – Dan Lampariello

                                                      3rd Place

                                                      • Best Use of Social Media, News: “WGME Twitter/Facebook” – Ariana St. Pierre & Matthew Bourgault
                                                      • Continuing Coverage: “WGME”
                                                      • Election Night Reporting: “WGME”
                                                      • Locally Produced Program: “WGME” – Kaitlyn Anderson, Jana Barnello, & Mike Harford
                                                      • Sports Feature: “WGME” – Jana Barnello
                                                      2019 Edward R. Murrow Awards
                                                      • Breaking News: “Armed, Dangerous & on the Run” – WGME Staff 
                                                      • Investigative reporting: “Baffling Bills” – WGME Staff 
                                                      • Excellence in Innovation: “Green Screen/Live Weather” – WGME Staff 
                                                      • Multi Media: WGME.com/Weather Authority – WGME Staff 
                                                        Portland, OR – KATU
                                                        2022 Emmy Awards
                                                        1st Place
                                                        • NEWS SPECIAL “LOST GROUND”- Angelica Thornton, Brian Wood, Jon Michael Farley, Mike Warner, and Nathan Baker
                                                        • Best Morning Show 21-80 “February Ice Storm – KATU News at 7AM” Danielle Frack, Nikki Torres, Dan McCarthy, Wesleigh Ogle, Anthony Balcorta, Kevin Parnell, and Thomas Michiels 
                                                        2021 Emmy Awards
                                                        • Morning Newscast “KATU News This Morning”- Alison Dorf, Danielle Frack,  Dan McCarthy, Anthony Balcorta, Evan Schreiber, Wesleigh Ogle, & Chase Amen
                                                        • Crime – Short and Long Form Content “Eleven Seconds that Changed Portland”- Megan Trihey, Tim Hurtt, & Kellee Azar
                                                        • NATAS NW Silver Circle “Anchor” -Steve Dunn
                                                        2020 Emmy Awards
                                                        • Best Morning Show “KATU News at 6AM”- Danielle Frack & Larissa Castillo
                                                        • Outstanding Community Outreach “Kind is Better Initiative”- Robert Truman 
                                                        • Morning/Daytime News “KATU News This Morning”- Genevieve Reaume, Evan Bell, Larissa Castillo, Mary Loos, Anthony Balcorta, Danielle Frack, and Angelica Thornton Brian Wood
                                                        2019 Regional Emmy Awards
                                                        • Best Team Coverage: “Hit and Run Near Portland State” – Megan Triehy, Erin Luttropp, Joe Hathaway
                                                        • Best Breaking News: “Dueling Protests lead to Aggressive Police Response” – Lia Launtz, EP, Caroline Martin, Producer, Lynne Malone, Director, Ric Peavyhouse, Photographer, Wesleigh Ogle, Anchor & Tristan Fortsch, Digital Producer
                                                        • Best Morning Newscast: “ICE Occupation Disrupted by Police” – Danielle Frack, Courtney Vesquez, Austin McCollum, Producers, Genevieve Reaume, Reporter & Aisha Woodburn, Director
                                                        • Outstanding Community Outreach: “KATU: Kind is Better” – Robert Truman, General Manager 
                                                        • Best Health/Science Story: “A Breast Cancer Story: The Journey to Feeling Whole Again” – Kellee Azar, Reporter & Eric Williams, Photographer
                                                        2019 RTDNA Regional Murrow Awards

                                                        1st 

                                                        • Best Breaking News: KATU Staff 
                                                        Quincy, IL – KHQA
                                                        2020 Iowa Broadcast News Association Awards

                                                        1st Place

                                                        • Farm and Agribusiness “From the Ground Up”- Lynsey Whitaker 
                                                        2nd Place
                                                        • Excellence in Reporting- Rajah Maples

                                                        3rd Place

                                                        • Excellence In Reporting- Lynsey Whitaker
                                                        • In-Depth Series “Understanding Anxiety”- Chad Douglas 
                                                        • Public Affairs “Borders in Beardstown”- David Amelotti
                                                        • Farm and Agribusiness “Tri-State Ag Struggles”- Lynsey Whitaker
                                                        2019 Iowa Broadcast News Association Awards

                                                        1st Place

                                                        • Weather Coverage: Overall Weather Coverage – Josh Cozart
                                                        • Excellence in Reporting: Overall reporting – Rajah Maples
                                                        • Feature Story: “An Angle in Griggsville” – Michelle Wolf
                                                        • Sports Coverage: “Hometown Hero: Matt Chance” – David Amelotti 

                                                        2nd Place

                                                        • Excellence in Reporting: Overall Reporting – Lynsey Whitaker 
                                                        • News Photography: “Conceal and Carry” – Marcus Espinoza & Mark Pierce
                                                        • General Reporting: “A Tri-State Chip Making a Change” -Lynsey Whitaker 
                                                        • Farm and Agriculture: “Farmers Feeling the Effects of Strong Storms” – Josh Cozart 
                                                        2017 Iowa News Broadcasters Awards
                                                        1st Place
                                                        • Farm and Agribusiness Reporting: “This Week in Ag” – Abbey Jaymes
                                                        2nd Place
                                                        • Excellence – Weather Coverage – Rich Cain, Tegan Orpet, Nick Stewart
                                                        • Excellence – Reporting – Rajah Maples
                                                        • General Reporting: “Conceal and Carry” – David Amelotti, Matt Rector
                                                        3rd Place
                                                        • Feature Reporting: “POW’s in Hannibal” – David Amelotti, Matt Rector
                                                        • Political Coverage: “2016 Campaign” – All Staff
                                                        • Sports Coverage: “The Exchange” – Chris Duerr
                                                        2017 Illinois Broadcast Association Awards
                                                        1st Place
                                                        • Best Spot News Coverage: “Emden Tornado” -Nick Stewart, Jenny Dreasler
                                                        2nd Place
                                                        • Best TV Sports Story: “The Exchange” – Chris Duerr
                                                        • Best Local Series/Documentary: “Shattering the Silence” – Chad Douglas
                                                        3rd Place
                                                        • Best TV Reporter: “Emden Tornado” – Jenny Dreasler, Nick Stewart
                                                        Reno, NV – KRNV/KRXI
                                                        2017 Regional Emmy Award
                                                        Nomination
                                                        • Best Newscast: “News 4 at 5 On Your Side: Hug High School Shooting,” – Scott Fitzgerald, News Director; David Sandler, Executive Producer; Kendall Holcomb, Producer
                                                        • Best Sports Program: “Keep on Chopping” – Bryan Samudio, Alex Margulies
                                                        Rochester, NY – WHAM
                                                        2022 New York State Broadcaster Awards
                                                        1st Place
                                                        • Excellence in Broadcasting: Spot News “Walmart Parking Lot Shooting”- Staff
                                                        • Excellence in Broadcasting: Outstanding Sportscast “13 WHAM Sports”- Sports Department
                                                        2021 Regional Murrow Awards
                                                        • Small Market Television Station: Hard News “Dog Attack”- Staff
                                                        2021 RTDNA Awards
                                                        • Small Market Television Station: Continuing Coverage “Daniel Prude Death Investigation”- Staff
                                                        2020 New York State Broadcasters Association Awards

                                                        1st Place

                                                        • Spot News Coverage “13WHAM News”- Staff
                                                        2020 New York Associated Press Awards

                                                        1st Place

                                                        • Best Newscast “13WHAM News at 6PM”- Staff
                                                        2020 Murrow Regional Awards

                                                        1st Place

                                                        • Continuing Coverage “13WHAM News”- Staff
                                                        2019 New York State Broadcasters Association Awards

                                                        1st Place

                                                        • Best Weathercast: 13WHAM News at 6PM – Scott Hetsko, Meteorologist
                                                        • Best Use of a Digital Platform: 13WHAM News Facebook page
                                                          Salt Lake City – KUTV
                                                          2020 Regional EMMY Awards
                                                          • Education/Schools “Scholarship Scam”- Chris Jones, Nadia Pflaum, Lex Stanfield, Patrick Fitzgibbon, Mike Stephen & Michael Sadowski
                                                          • Specialty Assignments Report “What He Needs to Live”- Gina Roe
                                                          • Business/Consumer “Making Millions on Your Lost Mail”- Michelle Poe, Michael Fessler, Matthew Gephardt
                                                          San Antonio, TX – WOAI/KABB
                                                          2021 Barbara Jordan Media Awards

                                                          1st Place

                                                          • Broadcast: Football coaches learn ASL to help hearing impaired athlete in games
                                                            – Amanda Henderson & John Henderson
                                                          2020 WeatheRate Awards

                                                          1st Place

                                                          • Most Accurate: Meteorologist- Chris Suchan & Jeannette Calle
                                                          2020 Texas School Public Relations Association Awards

                                                          1st Place

                                                          • 2020 TSPRA Media Award “News 4 San Antonio’s Evening Break: Go Public”- David Chancellor
                                                          2020 Texas Associated Press Awards

                                                          1st Place

                                                          • Daytime Newscast “Fox San Antonio Midday”- Jennifer Luna
                                                          • Series “Baby Born Without Skin”- Ariana Lubelli
                                                          2nd Place
                                                          • Sports Story “Answering the Bell: Bryce Wisdom Story”- John Elizondo
                                                          2020 Reader’s Choice-SA Current Awards

                                                          1st Place

                                                          • Best News Anchor “News 4 San Antonio”- Randy Beamer
                                                          • Best Sports Anchor “News 4 San Antonio”- Don Harris
                                                          2020 NPPA Awards

                                                          Honorable Mention

                                                          • Investigative Photojournalism: Dangerous FM 32- Kash Cashell
                                                          2020 Lone Start Emmy Awards

                                                          1st Place

                                                          • Newscast: Morning/Daytime- Medium Markets “News 4 San Antonio 6pm: Taco Tuesday”- Jesse Serratos, Alexis Del Cid, & Michael Martinez
                                                          2020 Hill and Knowlton Strategies Awards
                                                          4th Place
                                                          • Top Social Media Influencers in San Antonio- Joe Galli
                                                          2019 TX Associated Press Awards
                                                          1st Place 
                                                          • Daytime Newscast: News 4 SA @ 5:00 PM – Evan Henson & Javier Gomez 
                                                          • Feature (Serious): News 4 SA @ 10:00 PM – Delaine Mathieu & Bryan Shanchez
                                                          2nd 
                                                          • Morning Newscast: News 4 SA @ 6:00 PM – Rachel Smith & Josh Larson 
                                                          2019 TX Association Against Sexual Assault 
                                                          • Excellence in Media Award: “Focus on South Texas” – Camilla Rambaldi, Reporter 
                                                          2019 National Press Photographers Association 

                                                          1st Place

                                                          • Spot News: Fox San Antonio/News 4 – Cameron Duckworth 
                                                          3rd Place 
                                                          • Deadline News: Fox San Antonio/News 4 SA – Cameron Duckworth, Photographer
                                                            Seattle, WA – KOMO / KUNS
                                                            2022 NATAS EMMY Awards 
                                                            Winner
                                                            • Morning News, Big Market “KOMO Morning News Spreading Like Wildfire”- Jacci Lewis, Drusila Rivas, Holly Menino, James Joslyn, Tyrah Majors, Gil Ojeda, and Micelle Boehler
                                                            • TEAM COVERAGE-Devastating Flooding “Devastating Flooding”- Jordyn Grinnell, Caroline Lynch, Michelle Esteban, and Brian Michael
                                                            • NEWS FEATURE-The King and Queen of Blu Water Bistro “The King and Queen of Blu Water Bistro”- Eric Johnson, Doug Pigsley, Darrin Tegman, and Joan Kinsey
                                                            • SPORTS STORY “The Man Who Jumped and Touched the Sun”- Eric Johnson, Doug Pigsley, and Darrin Tegman
                                                            • SILVER CIRCLE EMMY for Lifetime Achievement “40 Years Reporting At KOMO News”- Keith Eldridge
                                                            2021 National Edward R. Murrow (RTDNA) Awards 
                                                            • Feature Reporting “The Boy Who Loves Cars”- Eric Johnson, Doug Pigsley, Joan Kinsey, & Darrin Tegman
                                                            2021 Regional Edward R. Murrow (RTDNA) Awards 
                                                            • Excellence in Writing “Composite”- Eric Johnson
                                                            • Feature Reporting “The Boy Who Loves Cars”- Eric Johnson
                                                            • Documentary “The Fight for the Soul of Seattle”- Eric Johnson & Darrin Tegman
                                                            • Sports Reporting “The Kids are Alright”- Eric Johnson
                                                            2021 NATAS NW Chapter Emmy Awards
                                                            • Evening Newscast Market 6pm News “CHOP Cleared”- Kevin Beatty & Abiezer Garnica
                                                            • News Special “The Fight for the Soul of Seattle”- Eric Johnson, Doug Pigsley, Darrin Tegman, Pete Lowell, & Bill Dallman
                                                            • Program Host “Composite”- Gaard Swanson
                                                            • Live News Producer “Composite”- Kevin Beatty
                                                            2020 American Women in Communications Clarion Awards

                                                            1st Place

                                                            • Television Show-Informational Report-Local or Regional “Gamer Addiction”- Paula Lamas
                                                            • Television Feature Story “Rideshare Karaoke”- Paula Lamas
                                                            • National Clarion Awards- Staff
                                                            2020 RTDNA National Murrows
                                                            • News Documentary “Seattle is Dying”- Staff
                                                            • Newscast “Deadly Seattle Crane Collapse”- Staff
                                                            2020 NATAS Northwest Awards
                                                            • News Producer “6pm”- Kevin Beatty
                                                            • Team Coverage “Historic Snow Day”- KOMO News Team
                                                            • Best Newscast: Morning “KOMO Morning News”- KOMO AM
                                                            • Best Newscast: Evening “KOMO News at 6pm”- KOMO PM
                                                            • General Assignment Report: No Time Limit “Paradise Lost”- Eric Johnson and others
                                                            • Silver Circle Recipient “Reporters 37 Years at KOMO”- Keith Eldridge
                                                            • Breaking News “Sandpoint Carjacking”- KOMO News Team
                                                            • Spot News “Seattle Deadly Crane Collapse”- KOMO News Team
                                                            • News Special “Seattle is Dying”- Eric Johnson and others
                                                            2019 Regional Emmy Awards
                                                            • News Producer: 5 PM & 6 PM – Keely Walker & Kevin Beatty 
                                                            • News Writer: Eric Johnson, Writer 
                                                            • Program Host/Moderator: “Seattle Refined” – Gaard Swanson
                                                            • News Special: “The Secret Sadness of Tyler Hilinski” – Eric Johnson, doug Pigsley, Darrin Tegman, Eric Jensen, Craig Newcomb, Zachary Anders, Pete Lowell
                                                            • Feature News Report – Serious Feature: “Miracle at Meeker” – Eric Johnson, joan Kinsey, Doug Pigsley, Darrin Tegman, Katie Stern
                                                            • Feature News Report – Light Feature: “Still Thirsty” – Eric Johnson, joan Kinsey, Doug Pigsley, Darrin Tegman
                                                            • Sports Program – Series: “Sounders FC En Accion Univsiion Seattle” – Jaime Mendez, Gill Ojeda, Deiago Arrioja
                                                            2019 Regional Edward R. Murrow Awards

                                                            1st 

                                                            • News Documentary: “Secret Sadness of Tyler Hilinski” – Eric Johnson
                                                            • Hard News: “Credit Cards for Sale” – Matt Markovich
                                                              Sioux City, IA – KMEG/KPTH
                                                              2022 Iowa Broadcast News Awards

                                                              1st Place

                                                              • In-Depth Series “Bridges Bay: Parents Seek Change after Child Survives Okoboji Waterpark Drowning with No Guards on Duty”- Katie Copple
                                                              • Farm & Agribusiness “Worm Works”- Jacob Heller
                                                              2nd Place
                                                              • Feature “Christmas Acres”- Jacob Heller
                                                              3rd Place
                                                              • Feature “Team Lolo: Sgt. Bluff 10-year-old Launces Blood Drive for Sister with Leukemia”- Katie Copple
                                                              2022 Midwest Broadcast Journalist Eric Sevareid Awards

                                                              2nd Place

                                                              • Documentary/Special “The Great Flood of 2011: 10 Years Later-A Siouxland News Special”- Cat Taylor, Katie Nickolaou, Katie Copple, and Jacob Jeller
                                                              • Hard Feature “Parents Seek Change after Child Survives Okoboji Waterpark Drowning with No Guards on Duty”- Katie Copple
                                                              2020 Regional EMMY Awards
                                                              • Newscast: Evening “Souxland News at 10pm”- Diana Castillo, Larry Wentz, Owen Siebring, Katie Copple, Jetske Wauran, and John Gerard
                                                              • Talent: Anchor-Weather “John Gerard Composite”- John Gerard
                                                                2020 MBJA Eric Sevareid Awards

                                                                1st Place

                                                                • Sportscast/Program “Game Night Football”- Owen Siebring
                                                                • Individual Multimedia Storytelling/News “Siouxland News”- Kaite Copple

                                                                Award of Merit

                                                                • Sportscast/Program “Game Night Football”- Andrew Rogers
                                                                2020 Iowa Broadcast News Association 

                                                                1st Place

                                                                • In-Depth Series “Siouxland News”- Katie Copple
                                                                • General Reporting “Siouxland News”- Jetske Wauran

                                                                2nd Place

                                                                • Farm and Agribusiness “Siouxland News”- Jacob Heller

                                                                3rd Place

                                                                • Best Sportscast “Siouxland News”- Owen Siebring
                                                                • Best Newscast “Siouxland News at 5pm”- Staff
                                                                2019 Iowa Broadcast News Association 

                                                                1st Place

                                                                • Sportscast/Program: “Siouxland News at 10” – Owen Siebring, Sports Director 

                                                                2nd Place

                                                                • Feature: “Siouxland News at Sunrise” – Jacob Heller, Anchor 
                                                                2019 Midwest Broadcast News Association 

                                                                1st Place

                                                                • Sportscast: “Siouxland News at 10” – Owen Siebring, Sports Director 
                                                                South Bend-Elkhart, IN – WSBT
                                                                2020 Indiana Society Professional Journalists Awards

                                                                2nd

                                                                • Education Coverage “Operation Ed-School Nurses”- Tolly Taylor & DeMarco Brown
                                                                • Continuing Coverage “Severe Storms and Tornado”- Staff
                                                                • General News “Vaping Dangers”- Katlin Conning & Joe Eufemi

                                                                3rd

                                                                • General News “Crossing Concerns”- Katlin Connin & Ian Sindell
                                                                • Best Newscast “Record Cold”- Staff
                                                                2019 Associated Press Awards

                                                                1st

                                                                • Best Spot News Reporting: “Deadly Bus Accident” – WSBT Staff 
                                                                • Best Station Photojournalism: WSBT Staff 
                                                                • Best Sports Report: “Haitian Rose” – Darla Hernandez & Jade Birch
                                                                • Best Producer: Lee Stevens

                                                                2nd

                                                                • Best Newscast: “Historic Flooding” – WSBT Staff 
                                                                • Best Continuous Coverage: “Deadly Bus Accident” – WSBT Staff 
                                                                • Best Feature Videography: “Dispatcher Meets Caller” – Jade Birch 
                                                                • Outstanding Weather Operation: WSBT Staff 
                                                                • Best Sports Videography: “ND Defeats Northwestern” – Adam Derengowski 
                                                                2018 Associated Press Awards

                                                                1st

                                                                • Best Newscast: “Niles Tornado” – WSBT Staff
                                                                • Outstanding Weather Operation: WSBT Staff
                                                                • Best Website
                                                                • Best Station Photojournalism: WSBT Staff
                                                                • Best Producer: Lee Stevens
                                                                • Enterprise Reporting: ” Digital Dependence” – Katlin Connin, DeMarco Brown
                                                                2nd
                                                                • Best Newscast: “Storm Damage & Emotions Exp” – WSBT Staff
                                                                • Best Spot News Coverage: “Doctor Murdered” – WSBT Staff
                                                                • Best General News: ” Targeting K2 Suppliers” – Hilary Powell, Jade Birch
                                                                • Best News Series: “Get the Lead Out” – Danielle Kennedy, Jade Birch
                                                                • Best Feature Videography: ” Concord Rube Goldberg” – Katlin Connin, DeMarco Brown
                                                                • Outstanding News Operation: WSBT Staff
                                                                Springfield, IL – WICS
                                                                2020 Regional Murrow Awards
                                                                • News Documentary “Project Illinois: Justice for Ta’Naja Special”
                                                                2020 Mid-America EMMY Awards
                                                                • News Special “Project Illinois: Justice for Ta’Naja”- Mike Truett, Kelsey Mullins, Ana Espinosa, Chris Losado, & Justin Carter
                                                                2020 Illinois Associated Press Awards
                                                                1st Place
                                                                • Best Spot News “Death of Ta’Naja Barnes”- Ana Espinosa, Justin Carter & Grace Boehm
                                                                • Best Series or Documentary “Project Illinois: Justic for Ta’Naja”- Ana Espinosa, William Hatfield and Kelsey Evans
                                                                2019 Illinois Associated Press

                                                                1st Place

                                                                • Best Light Feature: “Saint’s Flight” – Dee Dee Gatton, Anchor 
                                                                2nd Place 
                                                                • Best TV Website: “newschannel20.com” – AJ Bailey & Cody King, Digital 
                                                                • Best Investigative Report: “Overtime Goldmine” – Rachel Droze, Reporter
                                                                2017 Illinois Broadcasters Association Awards
                                                                1st Place
                                                                • Best Medium Market TV Weathercast – Cheryl Lemke
                                                                2nd Place
                                                                • Best Medium Market Sports Anchor: “Weekend” – David Coy
                                                                • Best Medium Market Photographer: “Early Evening Shows” – Shawn Shanlee
                                                                2016 Illinois Silver Dome Awards
                                                                1st Place
                                                                • Medium Market Local program, Series or Documentary: “Child Loss Series” – Stacey Skrysak
                                                                • Medium Market TV: Best TV Photojournalism
                                                                2016 Illinois Broadcaster Association Awards
                                                                1st place
                                                                • Best Local Program-Series or Documentary: “Child Loss” – Stacey Skrysak, Adam Theilken
                                                                Best TV Photojournalist
                                                                • Shawn Shanle – Photojournalist
                                                                Syracuse, NY – WTVM / WSTM
                                                                2021 Regional Murrow Awards
                                                                • Small Market Television Station: Overall Excellence- Staff
                                                                2021 Syracuse Press Club Awards
                                                                • Investigative Story- Staff
                                                                • Human Interest Feature- Niko Tamurian
                                                                • Regularly Scheduled Sportscast- Niko Tamurian, Matt Hauswirth & Demetris Nichols
                                                                • Regularly Scheduled Sportscast- Niko Tamurian
                                                                • Video Journalism- Andy Wolf
                                                                • Regularly Scheduled Local Newscast- Staff
                                                                • Best Weathercast- Wayne Mahar
                                                                • Best Weathercast- Peter Hall
                                                                • Breaking News- Jana Barnello and Staff
                                                                • News Website- Jana Barnello, Josh Pietzold and Staff
                                                                • Best Use of Social Media by an Organization- Jana Barnello, Josh Pietzold and Sarah Midani
                                                                2021 NYS Broadcasters Association Awards

                                                                1st Place

                                                                • Outstanding Evening Newscast- News Team
                                                                • Outstanding Sportscast- Niko Tamurian
                                                                2020 RTDNA: Regional Murrow Awards
                                                                • Newscast “WSTM 6pm Newscast”- Staff
                                                                2020 NYS Emmy Awards

                                                                1st Place

                                                                • Writer: Program “Heidi Allen Files”- Matt Mulcahy
                                                                2020 Syracuse Press Club Awards

                                                                1st Place

                                                                • Investigative Story “Heidi Allen”- Matt Mulcahy & Andy Wolf
                                                                • Regularly Scheduled Sportscast “Syracuse Mets Take Over Dome”- Niko Tamurian & Matt Hauswirth
                                                                2nd Place
                                                                • Spot News “Body Cam Footage of Fenton St.”- Tommy Sladek
                                                                • Sport Story “Tough for T”- Niko Tamurian & Andy Wolf
                                                                • Regularly Scheduled Sportscast “From Basketball Court to TV Studio”- Niko Tamurian & Isis Young
                                                                • Photo Essay “Bubble Express at NYS Fair”- Matt Landers
                                                                • Video Journalism “Ice House, Over the Edge, Catching up with Laura Hand”- Matt Landers
                                                                • Regularly Scheduled Local Newscast “Boeheim’s Tragic I690 Crash”- Staff
                                                                • Best Use of Social Media “Engaging Viewers Across Platforms”- Jana Barnello & Josh Pietzold
                                                                3rd Place
                                                                • Regularly Scheduled Sportscast “Syracuse Mets Force One-Game Playoff”- Niko Tamurian & Matt Hauswirth
                                                                • Breaking News Online “Boeheim Crash Tragedy”- Jana Barnello
                                                                • News Website “CNYCentral.com”- Staff
                                                                2020 NYS Broadcasters Association Awards

                                                                1st Place

                                                                • Outstanding Social Media Personality- Nicko Tamurian
                                                                2019 New York State Broadcasters Association

                                                                1st Place

                                                                • 2019 Serving New York: “NBC3 & CBS5 AM Shows, Noon, 5, 5:30, 6, 11 PM, cnycentral.com” 
                                                                • Best Sportscast: “NBC3” 
                                                                • Best Social Media Personality: Niko Tamurian – CNY Central 
                                                                    Traverse City, MI – WPBN
                                                                    2015 Michigan Association of Broadcasters
                                                                    • Best Weathercast: ” 5pm”  – Chief Meteorologist, Mark Watkins
                                                                    • Best Feature: “A Special Bond” – Reporter, Erika Erickson
                                                                    • Best Series:  Mini Documentary – ” Unthinkable-The Goodhart Murders” – Anchor, Marc Schollett
                                                                    2014 Traverse City Red Hot List
                                                                    Local TV Personality
                                                                    • Marc Schollett, Melissa Smith
                                                                    Local Weatherman
                                                                    • Joe Charlevoix, Marc Watkins
                                                                    Sports Reporter
                                                                    • Harrison Beeby
                                                                    Tulsa, OK – KTUL
                                                                    2021 (RTDNA) Regional Murrow Awards
                                                                    •  Small Market Television Station: Breaking News Coverage “Tulsa’s Restless Weekend”- Staff
                                                                    • Small Market Television Station: Excellence in Diversity, Equity, and Inclusion “Coronavirus Outbreak in Eddie Warrior”- Staff
                                                                    2020 Regional Murrow Awards
                                                                    • Excellence in Writing “Maureen Wurtz 2019”- Maureen Wurtz
                                                                    • Feature Reporting “Never Different “- KTUL-TV
                                                                    2019 Regional Murrow Awards
                                                                    • Best Writing: Maureen Wurtz 
                                                                    2019 Society of Professional Journalists Awards
                                                                    1st 
                                                                    • Best Investigation: Mareen Wurtz and Dre Dabars
                                                                    • Best Videography: Dre Dabars 
                                                                    • Best Criminal Justice Reporting: Maureen Wurz 
                                                                    • Special Program: Mason Waldvogel 
                                                                    • Best Newscast: Channel 8 Newsroom 
                                                                    • News Editing: Austin Bain 
                                                                    • Political Reporting: Burt Mummolo and Bryan Clemmer
                                                                    2nd 
                                                                    • Health Reporting: Maureen Wurtz and Dre Dabars
                                                                    • Spot News Reporting: Channel 8 Newsroom 
                                                                    • Best of the Best Reporting: Maureen Wurtz 
                                                                    3rd
                                                                    • General News: Maureen Wurtz and Dre Dabars
                                                                    • Diversity Reporting: Angelica Brown 
                                                                    • Best Newscast: Channel 8 Newsroom 
                                                                    Washington, DC – WJLA
                                                                    2021 Regional Murrow Awards
                                                                    • Large Market Television Station: Excellence in Diversity, Equity, and Inclusion “ABC7 News: Covering Race & Inequality in the COVID19 Age”- Staff
                                                                    • Large Market Television Station: Excellence in Innovation “Bill Kelly’s Backyard Innovations”- Staff
                                                                    • Large Market Television Station: Excellence in Sound “The Mural March”- Staff
                                                                    • Large Market Television Station: Excellence in Writing “Jay Korff Composite”- Staff
                                                                    • Large Market Television Station: Feature Reporting “The Reunion”- Staff
                                                                    • Large Market Television Station: Sports Reporting “Sharing the Miles”- Staff
                                                                    2020 Regional EMMY Awards 
                                                                    • Newscasts: Evening “Officers Under Fire”- Michael Jaffe, Alexander Spearman, Eric Guanajuato, Jonathan Elias, Nancy Chen, & Anna-Lysa Gayle
                                                                    • General Assignment Report “Whitaker’s Bumblebee Birthday Surprise”- Jay Korff & Ryan Eskalis
                                                                    • Feature News Report: Serious Series “The Notorious Speed Camera”- Joshua Harrington, Lisa Fletcher, & Rigel Moranchel
                                                                    • Health/Science: No Time Limit “Cancer Betrayal”- Jay Korff & Ryan Eskalis
                                                                    • Military “Military Caregivers”- Alison Starling
                                                                    • Religion: Program/Special “The 50 Year Secret”- Jay Korff, Ernie Isgro, & Ryan Eskalis
                                                                    • Sports: News Single Stories/News Series “The Golfers”- Jay Korff & Ryan Eskalis
                                                                    • Interview/Discussion “The Mother Side: Episode 7”- Kyle Ridley & Eileen Whelan
                                                                    • Overall Excellence “WJLA-AABC7 News”- Michael Miller
                                                                    • Anchor: News “Elias Anchoring Field/Desk”- Jonathan Elias
                                                                    • Anchor: Weather “Bill Kelly: Weather Montage”- Bill Kelly
                                                                    • Historic/Cultural “Inside Your World: Hoduras”- Jonathan Elias, Lisa Lisko, Devon Smith, & Max McClellan
                                                                    • Health/Science “Spotlight on America: Health Care Workers Under Attack”- Joce Sterman, Alex Brauer, & Max McClellan
                                                                    • Video Journalist: No Time Limit “Old Man One Man Band Strikes Again”- Jay Korff
                                                                    2020 Regional Murrow Awards 
                                                                    • Excellence in Social Media “Social Media”- Digital Team
                                                                    • News Series “Uber/Lyft Surges”- WJLA/Sam Sweeney
                                                                    2020 The National Press Club Ann Cottrell Free Animal Reporting Award
                                                                    • Broadcast: WJLA-TV “ABC 7 News”- Scott Taylor
                                                                    2020 The National Association of Black Journalists Award

                                                                    1st Place

                                                                    • Television: Top 15 Markets – Public Affairs Program “Project 1619: First African Landing”- Sam Ford and Josh Harrington
                                                                    2020 Associated Press 
                                                                    1st Place
                                                                    • Outstanding Enterprise Reporting “Secret Classroom Recording”- Scott Taylor
                                                                    • Outstanding Website “WJLA.com”- WJLA Digital Team
                                                                    • Best TV Anchor – Jonathan Elias
                                                                    • Outstanding Photography- Ryan Eskalis
                                                                    2nd Place
                                                                    • Video Journalist/MMJ- Jay Korff
                                                                    • Outstanding Sports Feature “The Golfers”- Jay Korff & Ryan Eskalis
                                                                    • Best TV Anchor- Alison Starling
                                                                    • Outstanding Public Affairs “The Notorious Speed Camera”- Lisa Fletcher, Josh Harrington, and Rigel Moranchel
                                                                      2020 National Press Club 

                                                                      Honorable Mention

                                                                      • Ann Cottrell Free Animal Reporting: “7 On Your Side” – Scott Taylor
                                                                      2019 National Press Club 
                                                                      Honorable Mention
                                                                      • Ann Cottrell Free Animal Reporting: “7 On Your Side” – Scott Taylor
                                                                      2019 Humane Society of the US
                                                                      • Genesis Awards: “Outstanding Local News Series” – Scott Taylor, Jim Joslyn, April Chunko, Morgan Gilliam, Holly Shannon 
                                                                      2019 Regional Emmy Award
                                                                      • Newscast Daytime Larger Market: “ABC7 News at 5 – Explosives in the Mail” – Michael Jaffe, Producer
                                                                      • Continuing Coverage Within 24 Hours: “Capital Gazette Shooting” – Michelle Marsh, Lauren Stauffer, Frank Becker, Martin Doane, Dale Wright, Lindsey Mastis, Ryan Sprouse, Alison Starling, Michelle Richardson and Ashley Arnold
                                                                      • Chesapeake Heritage News Feature: “The Long Road Home” – Jay Korff and Douglas Graham
                                                                      • Business/Consumer Within 24 Hours: “$455 Frustration”
                                                                      • Historic/Cultural No Time Limit: “Chernobyl – A Ghost City Three Decades Later” – Sam Sweeney 
                                                                      • Sports News Single Story: “Radical Racers” – Jay Korff and Edward Coker
                                                                      • Overall Excellence: “ABC7 News” – Dan Mellon
                                                                      • Reporter Live: “Drew Wilder – Live Reporting Composite” – Drew Wilder 
                                                                      • Reporter Political: “Scott Thuman – Inside the Political Machine” – Scott Thuman
                                                                      • Video Journalist – No Time Limit: “Old Man One Man Band” – Jay Korff
                                                                      2019 Regional Murrow Awards
                                                                      • Overall Excellence: “WJLA/ABC7 News”
                                                                      • Newscast: “Capital Gazette Shooting” 
                                                                      • Breaking News: “Capital Gazette Shooting” 
                                                                      • Excellence in Video: “The Long Road Home” – Jay Korff, Doug Graham, Richard Chamberlain and Alex Brauer 
                                                                      2017 Regional Emmy Award
                                                                      1st place
                                                                      • Newscast Daytime: “Tornado Disaster: ABC7 4PM” 
                                                                      • Newscast Evening: “Silver Spring Explosion” – Lauren Stauffer, Andrea Nejman, Jonathan Elias, Anna-Lysa Gayle, Timothy Barber
                                                                      • GA Report within 24 hours: “Be the Light” – “Jay Korff, Dwayne Myers”
                                                                      • GA Report no time limit: “Cumberland at a Crossroads” – Jay Korff, Kevin Drennen
                                                                      • Continuing Cov. within 24 hrs: “Tordil Take Down” – Staff
                                                                      • Team Coverage: “Silver Spring Explosion” – Staff
                                                                      • Investigative Single Story: “Sudden Impact-Takata Airbag” – Lisa Fletcher, Dwayne Myers, Holly Shannon, Ron Mounts, Jeffrey Keene
                                                                      • News Special: “A Nations Story” – Rebecca McDevitt, staff
                                                                      • Arts & Entertainment Story: “Tuba Man” – Jay Korff, Kevin Drennen
                                                                      • Military Special: “Left Behind” – Jay Korff, Kevin Drennen
                                                                      • Politics/ Government: “Butt Dial Death” – Chris Papst
                                                                      • Magazine Program: “ABC7 Stories that Matter” – Rebecca McDevitt, Jay Korff
                                                                      • Overall Excellence: Dan Mellon, General Manager
                                                                      • Anchor News: “Elias Composite” – Elias Composite
                                                                      • Reporter Live: “Ice, Snow, Wind, Fire & Football” – Jay Korff
                                                                      • Reporter Political: “Campaign 2016: On the Trail” – Scott Thuman
                                                                      • Photography within 24 hours: “Through a Photographers Lens Take 2” – Dwayne Myers
                                                                      • Photography: ” A Year of Photography at WJLA” – Kevin Drennen
                                                                      • Writer News: “A Place of Honor and Healing” – Jay Korff
                                                                      • Writer News: “That’s Korff with 2 Fs” – Jay Korff
                                                                      2017 Chesapeake AP Award
                                                                      1st Place
                                                                      • News Documentary: “Left Behind” – Jay Korff, Kevin Drennen
                                                                      • Continuing Coverage: “Silver Spring Explosion” – Staff
                                                                      • Outstanding Photography: Kevin Drennen
                                                                      • VJ/One Man Band: Mike Carter-Conneen
                                                                      • Best Reporter: Jay Korff
                                                                      2017 National Headliner Award
                                                                      • Public Service: “Fatal Butt Dial” – Chris Papst
                                                                      2017 RTDNA Award
                                                                      1st Place
                                                                      • Overall Excellence: WJLA-TV: All Staff, Mitch Jacob
                                                                      • Excellence in Sound: “Tuba Man” – Kevin Drennen
                                                                      • News Documentary: “Left Behind” – Jay Korff, Kevin Drennen
                                                                      • News Series: “Butt Dial Death” – Chris Papst
                                                                      • Excellence in Video – Kevin Drennen
                                                                      • Newscast: “Election Day Arrives” – Election Day Arrives
                                                                      West Palm Beach, FL – WPEC
                                                                      2021 Florida Association of Broadcast Journalists Awards

                                                                      Winner

                                                                      • General Assignment/Long (Medium Market)- Danielle Waugh & Wally Lurz
                                                                      • Political/Gov’t/Election Reporting (Medium Market)- Danielle Waugh & Wally Lurz
                                                                      • Investigative Series (Medium Market)- Danielle Waugh & Wally Lurz
                                                                      Finalist
                                                                      • Education Series (Medium Market- Matt Lincoln, Ashley Glass, & Bev Robertson
                                                                      2020 Suncoast EMMY Awards
                                                                      • WEATHER SPECIAL “Hurricane Dorian: Days of Destruction”- Jon Brady, Carl Pugliese, Liz Quirantes, Jim Grimes, Jay O’Brien, Lexi Nahl, & Chris Hinson
                                                                      • ARTS & ENTERTAINMENT “Shakespeare By The Sea”- Wally Lurz
                                                                      • SERIOUS FEATURE SERIES “Human Trafficking Hotels”- Danielle Waugh & Wally Lurz
                                                                      2020 Florida Association of Broadcast Journalists

                                                                      1st Place

                                                                      • Reporter “Body of Work 21019”- Danielle Waugh
                                                                      • Best Morning Newscast “CBS 12 New This Morning”- Beverly Robertson, Matt Lincoln, & Ashley Glass
                                                                      • Politics/Gov’t Single “Mexico Beach: An Uphill Struggle”- Danielle Waugh, Wally Lurz, & Maria Tomasch
                                                                      2nd Place
                                                                      • General Assignment/Long “Beating Autism with Stem Cells”- Luli Ortiz & Max Shepman
                                                                      • Photojournalist “Body of Work 2019”- Wally Lurz
                                                                      • Education Series “Parkland: One Year Later”- Danielle Waugh, Wally Lurz, & Maria Tomasch
                                                                      2019 Society of Professional Journalists Awards

                                                                      1st Place

                                                                      • Best Newscast: “Parkland Strong”
                                                                      • Spot News Reporting: “Shooting in Parkland” 
                                                                      • Serious Feature Reporting: “Labor Liability” – Niala Charles, Wally Lurz & Maria Tomasch
                                                                      2nd Place 
                                                                      • General Assignment Report: “Student March on Washington” – Kara Duffy
                                                                      • Online Breaking News: “I-95 Suspect Involved in Additional Shootings” – Frank Maradiaga & Ben Elliott
                                                                      • Special Reporting: “Impact Puerto Rico” – Yaremi Farinas, Chris Hinson & Maria Tomasch
                                                                      3rd Place 
                                                                      • General Assignment Report: “Parkland Student Journalists” – Maxine Bentzel & Steve Schelb
                                                                      • Breaking News: “Shooting in Parkland”
                                                                      2019 Telly’s

                                                                      1st Place

                                                                      • General News or News Feature: “Battle at the Boarder” – Michael Buczyner, Wally Lurz, Chris Hinson, Chris Mills and Maria Tomasch
                                                                      • General News or News Feature: “Inside the VA” – Andrea Marvin, Wally Lurz and Maria Tomasch
                                                                      • General News or News Feature: “Passionate Chorus” – Maxine Bentzel and Wally Lurz
                                                                      2018 Suncoast Regional Emmy Awards
                                                                      • Team Coverage: “Parkland Strong” – Adam Henning, Carl Pugliese, Liz Quirantes, Lynda Figueredo,
                                                                        Michael Buczyner, Robert Hubler, Brittany Silverstein
                                                                      • Feature News Report: “Impact Puerto Rico” – Yaremi Farinas, Chris Hinson
                                                                      • Talent Reporter Live: “Captivating Live Shot Composite” – Vincent Crivelli
                                                                      2018 Telly’s

                                                                      Silver

                                                                      • General Nature/Wildlife Reporting: “CBS12 News” – Michael Buczyner & Wally Lurz
                                                                      • General News: “CBS12 News” – Lynda Figueredo & Wally Lurz
                                                                      Bronze
                                                                      • General – Miscellaneous: “CBS12 News” Wally Lurz
                                                                      2018 Traffic Safety Committee of the Palm Beaches

                                                                      1st Place

                                                                      • Distinguished Service: “CBS12 News This Morning” – Anchor, Samantha Kerrigan
                                                                      Wilkes-Barre, PA – WOLF
                                                                      2022 Pennsylvania Association of Broadcasters Association

                                                                      1st

                                                                      • Outstanding Television Spot News Coverage “FOX56 10PM News”- Dylan Fearon
                                                                      • Outstanding Television Coverage of a Local Sporting Event “FOX56 WOLF-TV Lehigh vs. Bucknell”- Staff including Steve Phillips, Bob Ide, William Murphy, Tyler Peterson
                                                                      • Judges’ Merit “FOX56 WOLF-TV Haunted Discovery”- Jane Adonizio, Tyler Peterson and William Murphy
                                                                      2020 Pennsylvania Association of Broadcasters Association

                                                                      1st

                                                                      • Outstanding Television Public Affairs Program “A Closer Look: Medical Marjuana”- Staff
                                                                      • Outstanding Television Coverage of a Local Sporting Event “Friday Night Rivals”- Staff
                                                                      2019 Pennsylvania Association of Broadcasters Association
                                                                      • Outstanding Investigative Story/Report/Series – Tennyson Coleman
                                                                      • Outstanding Television Coverage of a Local Sporting Event: “Friday Night Rivals” –  William Murphy, Bob Ide, Steve Phillips
                                                                      2018 Pennsylvania Association of Broadcasters Association
                                                                      • Outstanding Television Feature/Report/Series – Brian Sheehan, Reporter and Tyler Peterson, Videographer
                                                                      Yakima, WA – KIMA / KEPR
                                                                      2016 Society of Professional Journalist Northwest
                                                                      1st Place
                                                                      • Live Breaking News Coverage: “Suspect survives confrontation with SWAT” – Crystal Bui
                                                                      2nd Place
                                                                      • Live Breaking News Coverage: “Roosevelt fire has entrants on edge” – Kathleen Jacobs
                                                                      3rd Place
                                                                      • Sports Reporting: “Graff Strong, Getting Stronger” – Vincent Sapienza
                                                                      • Live Breaking News Coverage: “Four in custoday after Yakima standoff” – Bridget Chapman

                                                                      2015 Tri-City Herald People’s Choice Awards
                                                                      1st place – News Anchor
                                                                      • Terry Chick
                                                                      1st place – Sportscaster
                                                                      • Vince Sapienza
                                                                      3rd place -News Anchor
                                                                      • Annie Andrews
                                                                      Favorite Weathercaster – 2nd place
                                                                      • Mike McCabe
                                                                      3rd place
                                                                      • Jay Frank
                                                                      Favorite Sportscaster – 3rd place
                                                                      • Morgan Vance