Lewiston, ID – KLEW

2022 Idaho Press Club

1st Place

  • Watchdog/Investigative Report TV “Homeless and Human”- Justin Spinnie
  • Light Feature Report TV “Homeless Girl Toy Giveaway”- Anna Velasquez
  • Crime Report “Crime of Child Porn”- Anna Velasquez
  • Government/Political “Heartbeat Abortion Ban”- Jordan Smith
  • Sports Program TV “Game of the Week: Battle of the Bridges/2021 NAIA World Series Preview”- Brady Frederick

2nd Place

  • Spot News Report TV “Fire Reignites Evacuation in Lenore”- Brady Frederick
  • Serious Feature Report TV “A Wildfire of Support”- Justin Spinnie
  • Sports News Story TV “A Look Inside Idaho’s News ICCU Arena”- Brady Frederick

3rd Place

  • Sports News Story TV “Turning the Corner”- Jordan Smith
  • Weathercast “Wildfire Weather”- Justin Spinnie
  • Sports Program TV “Game of the Week: Battle of the Bridges/2021 NAIA World Series Preview”- Brady Frederick

Read More

Fresno – KMPH

2022 RTDNA: Regional Murrow Awards

  • 1st Place
    • Sports Reporting: Athletic Trainers in California “KMPH 10 o’clock news”- Marie Edinger

2021 RTDNA: Regional Murrow Awards

  • Small Market Television Station: Feature Reporting “Angel Babies”- Staff

2020 RTDNA: Regional Murrow Awards

  • Feature Reporting “Flying with Blue Angels”- Staff

Read More

Salt Lake City – KUTV

2020 Regional EMMY Awards

  • Education/Schools “Scholarship Scam”- Chris Jones, Nadia Pflaum, Lex Stanfield, Patrick Fitzgibbon, Mike Stephen & Michael Sadowski
  • Specialty Assignments Report “What He Needs to Live”- Gina Roe
  • Business/Consumer “Making Millions on Your Lost Mail”- Michelle Poe, Michael Fessler, Matthew Gephardt

Read More

Dayton – WKEF/WRGT

2022 Murrow Awards

1st Place

  • Newscast “6:30P Newscast”- Staff
  • Continuing Coverage “Investigation into Eric Cole’s death”- Staff

2022 SPJ Ohio Awards

1st Place

  • Best News Operation in Ohio- Rebecca Gulden
  • Best Newscast in Ohio “Getting Answers in the Death of Eric Cole”- Rebecca Gulden, Nina Pieri, Megan O’Rourke, Adam Aaro, Chelsea Sick, Bryn Caswell, & John Shaffer
  • Best Continuing Coverage “Deadly Police Chase”- Chelsea Sick, Holden Robinson, & Ryan Segda
2n Place
  • Best Newscast in Ohio “Chaos at the Capitol”- Nina Pieri, Blake Sutherland, Megan O’Rourke, Adam Aaro, Bryn Caswell, & Tyler Gee

2022 APME Headliners Excellence in Journalism Awards

1st Place

  • Continuing Coverage “What happened to Eric Cole?”- Staff

2nd Place

  • Best Newscast “11P newscast on capitol riots”- Staff
  • Spot News “Spot news coverage of local tornado and flooding outbreak”- Staff
  • Best Feature “Remembering Alicia Titus”- Adam Aaro and Holden Robinson

 

2021 Society of Professional Journalists Awards

1st Place

  • Best News Operation-Rebecca Gulden
  • Best Enterprise Reporting “Jeremy Ganger Story”- Adam Aaro & Todd Meadows
  • Best Spot News “Breaking Protests Over Racial Equality”- Rebecca Gulden, Adam Aaro, Megan O’Rourke, Chad Spinks, Chelsea Sick, Lee Furry, Holden Robinson, Bryn Caswell, Ryan Segda, & Todd Meadows

    2020 Regional EMMY Awards

    1st Place

    • Continuing Coverage “Tornado Outbreak Coverage”- Rebecca Gulden, Nathan Edwards, Megan O’Rourke, Adam Aaro, Elyse Coulter, Bryn Caswell, Molly Reed, Kevin Roach, Allen Henry, Rebeckah Chenoweth, Courtney Wheaton, Danielle Malagarie, Chelsea Sick, and Colleen Peregrin

    2020 Ohio Society of Professional Journalists

    1st Place

    • Best Newscast “6 PM on Dayton 24/7 Now”- Rebecca Gulden, Kevin Roach, Megan O’Rourke, Adam Aaro, Nathan Edwards, Molly Reed, and Bryn Caswell
    • Best Spot News “Oregon District Mass Shooting Coverage”- Staff

    2nd Place

    • Best Continuing Coverage “Memorial Day Tornado Outbreak”- Staff

    2020 Ohio Associated Press Media Editors

    1st Place

    • Best Coverage of a Scheduled Event 2019: “Coverage of Detective Del Rio’s Funeral”

    2019 Society of Professional Journalists

    1st Place

    • Best Newscast “OH Tornado Outbreak”
    • Best Sports Reporting “Reggie Wilaon Sports Storytelling Compilation”

    2nd Place

    • Best Documentary “Solving the Miami Valley’s Food Desert Crisis”

    2019 Ohio Associated Press Media Editors

    1st Place

    • Best Documentary of Series “Series of Stories Done on the High Level of Hunger in the Region”- Staff
    • Breaking News “Mobile Phone Store Robbery”- Staff 

    2019 Cleveland Press Club

    1st Place

    • “A Surprise Touchdown”- Reggie Wilson & Todd Meadows

    Read More

    Gainesville – WGFL

    2022 Florida Associated Press Awards 

    1st Place

    • “CBS News 4”- Josh Miller

    Finalist

    • Morning Newscast “CBS4 News”- Aaron Adelson, Nick Thomas, & Page Weinstein

    2019 Florida Associated Press Awards 

    1st Place

    • Light News Feature: “CBS News 4 at 6” – Josslyn Howard, MMJ 
    • Sports Feature: “First Hits” – Megan Plain, Sports MMJ

    Read More

    Kalamazoo-Grand Rapids, MI – WWMT

    2022 Michigan Association of Broadcasters 

    1st Place

    • Breaking News: “South Haven Pier Shooting”- Staff
    • Feature/Use of Medium: “Human Society Expands Foster Care Program in Response to Pandemic”- Chris Yu

    2nd Place

    • Investigative Story “Sheriff Investigated for Election Fraud”- Mike Krafcik

      2021 Michigan Association of Broadcasters 

      1st Place

      • Best Photojournalist- Pat Hagan

      2nd Place

      • Continuing Coverage “Kalamazoo Protests”- News Team

      Honoree

      • Media Organization of the Year “State of Mind Mental Health Initiative”- News Team

      2020 Regional EMMYs 

      1st

      • Feature News Report- Light Feature “Jim and the Model T Ford”- Jason Heeres 
      • Feature News Report- Serious Feature “Michigan State Trooper Recovery”- Rachel Glaser

      2020 Michigan Center for Youth Justice

      1st 

      • Youth Justice Award “Lakeside Academy – Impact Reporting”- Mike Krafcik

      2020 National Alliance on Mental Illness (Michigan Chapter)

      1st 

      • Media Award “State of Mind” -Rachel Glaser, Andrew Feather, Mike Krafcik, & Matt Loughrin

      2020 Michigan Association of Broadcasters 

      1st

      • Anchor- Lora Painter
      • Reporter- Mikenzie Frost
      • Mini Documentary/Series “State of Mind”-Rachel Glaser, Andrew Feather, Mike Krafcik, & Matt Loughrin

      2nd 

      • Anchor- Erica Mokay

      2019 Michigan Association of Broadcasters

      1st

      • Best Weathercast- Keith Thompson
      • Best News Reporter- Rachel Glaser

      2019 Associated Press Media Editors

      1st

      • Best News Feature Story “Signing Nurse”- Jake Berent
      • Best Use of Photography- Jason Heeres
      • Best Continuing Coverage “PFAS in Parchment”- WWMT News Staff

      2nd

      • Best Sports Feature Story “Blind Bowler”- Andy Pepper
      • Best Documentary “Suicide Crisis: Breaking the Silence”- Andy Dominianni & Erin Flynn

      Read More

      New Bern, NC – WCTI

      2018 North Carolina AP Awards

      1st Place

      • Best Evening Newscast

      2018 RTDNAC Awards

      1st Place

      • Best Use of Social Media
      • Best Photography

      2nd Place

      • Best Newscast
      • Best News Special (Air Show)
      • Photographer: Allen Fairbanks, Photographer

      Read More

      Missoula, MT – KECI

      2021 Walter Cronkite Award

      1st Place
      • Exceptional Reporting “USPS Blue Box Removals” – Maritsa Georgiuo

      2021 Montana Broadcasters Association Awards

      1st Place
      • Newscast of The Year “6pm Newscast”- NBC Montana News Team
      • Meteorologist of The Year – Brooke Foster

      2020 Montana Broadcasters Association Awards

      Winner
      • Television Writer- News and Long Form Programming “Television News Writer”- Kevin Maki
      • Television Newscaster of the Year “NBC Montana Newscast of the Year”- Staff
      1st Place
      • Newscast of the Year “6pm”- Staff
      • Television Writing- News & Long Form “Montana Moment”- Kevin Maki
      2nd Place 
      • Feature News “Baby Buried Alive”- Heidi Meili & Ben Priestly
      • Hard News “On the Northern Border”- Laurel Staples, Cyndy Koures, Ben Priestley, Willy Miller, Scott Ashleman,& Maria Whisenhunt
      • Sportscaster of the Year “Sports”- Kevin Levine
      Runner-Up
      • Television Sportscaster of the Year- Kevin Levine
      • Television Hard News “On the Northern Border”- Laurel Staples, Cyndy Koures, Ben Priestley, Willy Miller, Scott Ashleman, and Maria Whisenhunt
      • Television Feature News “Search for Baby Buried Alive”- Heidi Meili & Ben Priestly

      2019 Montana Broadcasters Association Awards

      1st Place

      • Television Breaking News – Flooding Evacs: KECI Staff 
      • Television Hard News – Meth YMCA: KECI Staff
      • Television Weathercaster of the Year: Mark Heyka 
      • Television On-Air Broadcaster of the Year: Maritsa Georgiou
      • News and Long-Form Programming: Cyndy Koures, Executive Producer 
      2nd Place 
      • News and Long Form Programming: Kevin Maki, Reporter 
      • Television Website of the Year: nbcmontana.com, Willy Miller & Maria Whisenhunt

        Read More

        Abilene, TX – KTXS/KTXE

        2020 Regional Murrows

        • Excellence in Video “The Love Between a Mother and Son”- KTXS-TV

        2020 Texas Associate Press Broadcasters

        1st

        • Digital- Jamie Burch
        • Investigative Report “Conflict of Interest?”- John Rupolo & Jamie Burch
        • Photojournalism/Individual- Nick Bradshaw

        2018 Texas AP Awards

        1st
        • Photojournalism-Individual: Nick Bradshaw
        • Sportscast: Evan Nemec
        • Digital: “KTXS.com” – Doug Myers, Jamie Burch
        • Spot Story-Individual: “Right Before Our Eyes” – Will Jensen, Nick Bradshaw

        Read More